Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 7 ay Önce yayınlanmıştır.

Afra hara, son yıllarda ardı ardına yapılan mbuna ithalatlarından ulkemize en çok giris yapmıs göz alıcı ihtisama sahip mbuna turlerinden biridir.
Erkek bireylerde beyaz zemin uzerine ilki solungac sonundan baslayıp, digerleri balıgın vucudunda olmak uzere 4 lateral bant bulunmaktadır.Vucutta bulunan bantlar dorsal yuzgeclerin orta bölgelerine kadar uzanmaktadır.
Disi bireyler erkek gibi hos mavimsi bir renkte olup bantları genellikle daha siliktir. Ancak erkek birey kadar ihtisamlı hara disilerine de zaman zaman rastlanmaktadır.
Afra hara Galleria reef için 25°C-27°C ideal su sıcaklığı, 7.5-8.5 ph (sert su) , kayalardan oluşan dekor ve tabanta rahat kazabilecekleri ince silis yada kuvarts kum olmalıdır.
Beslenme olarak omnivor(bitkisel+hayvanlar) özellik gösterirler. Diyetlerinde granul ve pul bitsel ve hayvansal icerikli yemler, karides,ıspanak, daphnia nadiren de olsa fayda vardır.
Afra hara Galleria reef erkekleri oldukça bölgeci olup kendi turlerine karsı genellikle agresif tavırlar sergilemektedir. Erkekler akvaryumlarda 10-11cm’e kadar buyumektedir.
Tur uyumu olarak afra hara galleria reef akvaryumlarında kendisi kadar sert ve bölgeci balıkların tercih edilmesi hiyerarsisinin kurulması bakımından oldukça önemlidir.
Tum mbuna grubu cichlidler gibi agızda kulucka dönemim geciren afra hara galleria reef disileri 21-29gun yumurtalarını agızlarında tasıyarak yavru sekline dönustururler. Yeni dogan yavrular dogduklarından itibaren o göz alıcı afra hara galleria reef maviligine sahiptirler.
Disileri erginlik seviyelerine yumurta sayıları 7-50 arası değişmektedir. Anaç balığın agız kısmının kararmasının(yavruların keselerinden kurtulup anne ağzından dahi renklerini göstermesi) ardından kusturulması tavsiye edilir.
Cinsiyet ayrımı 5 aydan önce saglıklı olarak yapılamamakla beraber Genelde dişi olan açık, erkek olan daha koyu renk ve bantlıdır seklinde gözle genel yorum yapılabilir. Ancak Surekli söylediğimiz gibi birçok mbuna grubunda erkek-disi ayrımında kullanılması gereken en güvenilir yöntem anüs-vent yöntemidir.
Afra hara galleria reef kolonileri kurulurken tek erkek ve en az 4 disi tercih edilmelidir, bölgeci ve agresif bir oldugundan 2. erkegi hırpalaması kuvvetle muhtemeldir.
Satın alırken dikkat edilmesi gerekenler ,alınacak anaç veya yavru balıkların bantlarının duzgun olmaması, gelecek nesil yavrulara da o bozukluğun tasınması anlamına gelmektedir. Alınırken dikkat edilecek diğer hususlar balığın karnının ne çok siskin ne de çok zayıf olmaması, pullarında kabarıklık olmaması, gözlerinde patlamışçasına siskinlik olmaması, balığın hareketlerinin canlı olması gibi durumlar gözlemlenmelidir. Afra hara galleria ree birçok mbuna grubu gibi kolay strese giren ve stres esnasında renklerini atan bir balıktır. Yukarıda belirttiğim hususları gözlemlediğiniz takdirde gönül rahatlığı ile hara alabilirsiniz.