Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 6 ay Önce yayınlanmıştır.

Çoğu insanın bildiğinin aksine büyük ile uğraşmak genelde daha kolaydır.
Öncelikle barındırdığı su hacmi yüksek olduğu için daha zor kirlenir.
Alan geniş oldukça balıklar daha rahat yüzer, alan sahiplenir veya ürer.
Su kimyasının değişmesi kolay değildir.Stabil olan bir su kimyası zaten başarının birkaç adımlarından biridir.
Bu yüzden size tavsiyemiz bütçenize ve yerinize uygun olan en büyük akvaryumu kurun.
Bakım konusunu günlük-haftalık ve aylık olarak 3!e ayırabiliriz.
Günlük Bakım :
Sabah ışıklar açıldıktan 15-20 dk sonra balıklar kendine gelir.
Bizim de kendimize sormamız gereken sorular şunlardır:
* Renklerinde veya vücudlarında bir anormallik var mı?
* Hırpalanmış bir var mı?
* Dışkıları normal mi?
* Solungaçların ikiside düzgünmü çalışmakta?
* Üreme durumunda olan var mı?
* Hepsi, rahat şekilde yem yiyebiliyor mu?
* Diğerlerini rahatsız eden bir var mı?
* Suyun ısısı ne durumda
* Filtreler ve hava motorları çalışıyor mu?
Maddeler halinde yazılınca çok fazla iş varmış gibi görünse de aslında bu maddeleri kontrol etmek 1-2 dk dan fazla sürmez.
Bu faktörleri kontrol ettikten sonra balıkların yemlerini verip işe gideriz.Akşam geldiğimizde aynı durumları tekrar gözden geçiririz ve bir yemleme daha yaparız.
Sabahları yemlemeleri yapmadan önce ışıkları açıp balıklara uyanmaları için en az 15 dk vermek gerekir.
Gece ise yedikleri yemleri sindirebilmeleri için ışıkları kapamadan en az 3 saat önce yemlemeyi yapıp daha sonra yem vermemeliyiz.Ayrıca ışıklandırma sisteminin açık olduğu saatleri ne kadar düzenli tutarsak balıklar için o kadar faydalı olur.Çünkü balıklarında bir BIORITHYM leri vardır ve bunun düzenli olması sağlıkları açısından önemlidir.

HAFTALIK BAKIM :
Haftalık bakımın en önemli kısmı su değişimleridir.Uzunca bir hortum ile bu işi rahatlıkla halledebilirsiniz. Burada önemli olan biyolojik atıkların sudan uzaklaştırılması ve daha sağlıklı bir ortam yaratılmasıdır.

Hortumun bir ucunu akvaryumun dibine diğer ucunu herhangi bir su giderine (banyo) verip ister ağızınız vasıtası ile vakum yaparak ister hortumun banyodaki ucuna su verip, su akvaryuma girdiği andan itiaber suyu keserek bileşik kaplar hesabı ile akvaryumunuzun dibini çekebilirsiniz. Bu ortalama 250lt lik bir akvaryumu olan bir hobici için 5-10 dk. arası bir işlemdir.Bu işlemden sonra daha önce bir kovada veya akvaryumda dinlendirdiğimiz ( havalandırıp,su hazırlayıcı eklediğimiz) sudan gerekli miktarlarda suyu ana akvaryuma geri koyarız.
Burada da kova ile su taşımak istemeyen hobiciler bir adet power head olarak tabir edilen su pompaları ile bu suyu akvaryuma basabilirler.
Ayrıca hazır akvaryuma elimizi sokmuşken camdaki, bitki veya taşlardaki yosunları da temizleyebiliriz.

AYLIK BAKIM :
Aylık bakımda ise günlük ve haftalık bakımları yapılmış bir akvaryumda hobiciye fazla bir iş düşmez Yapılması gereken en önemli bakım filtre temizliğidir.Filtre akvaryumun kalbidir. Filtrede bulunan kirlenmiş elyafları değiştirmek ve kaba pislikleri uzaklaştırmak faydalıdır.
Ancak dikkat edilmesi gereken konu ise biyolojik malzemenin klorlu suya değmeden, suyunda çok hafif çalkanarak temizlenmesidir.
Biyolojik malzemeye zarar gelirse işimiz oldukça zorlanır çünkü azot döngüsünü gerçekleştiren bakteriler burada bulunur. Azot döngüsü kurulmayan bir akvaryumda ise başarı ile yetiştirmek hayalden öte birşey değildir.