Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 3 ay Önce yayınlanmıştır.

Akvaryumlarda genelde kullanılan filtre çeşitleri;

1-) Sünger filtreler:

Bu tip filtreler hava motoruna bağlı olarak çalışırlar.Genelde küçük hacimli (60 litreye kadar) akvaryumlarda özellikle üretim akvaryumlarında kullanılırlar.Kullanımı rahat,ekonomik ve etkili bir biyolojik filtre malzemesidir.Kullanıldıkları akvaryumdan yeni kurulmuş bir akvaryuma konularak biyolojik döngüyü başlatabilirler.Ayrıca mekanik filtreleme de yaparlar dolayısı ile bu süngerler etkili olabilmeleri için her ay klorsuz ve oda sıcaklığında su ile çalkalanarak temizlenmelidirler.

Belirttiğim gibi bu filtreler yalnızca küçük akvaryumlarda kullanılmalıdır.İçerisinde fazla miktarda bulunan akvaryumlarda pek işe yaramazlar.Uygun akvaryumlarda bitkilerin,taşların veya ağaç köklerinin arkalarına gizlenebilirler.

Eğer sünger filtre kullanıyorsanız her 3 günde bir veya haftada bir dipte birikmiş olan kaba kirleri bir hortum vasıtasıyla akvaryumdan uzaklaştırmalısınız ve yerine klordan arındırılmış ve akvaryumdaki mevcut su ile aynı koşullara getirilmiş su eklemelisiniz !

2-)Kutu filtreler:

Kutu filtreler sünger filtrelerin daha gelişmiş ve etkili bir versiyonudur.Bünyelerinde kendi motorları bulunur ve sünger filtreden en büyük getirileri içerilerine değişik filtre malzemelier (karbon,amonyak emici vs vs…) koyabilirsiniz.Bu filtrelerde sünger tip gibi ucuzdur ve kolayca başka bir akvaryuma nakledilebilirler.

3-) Kumaltı filtreleri (taban filtesi) :

Kumaltı filtreleri plastik tabakalar halinde kumun altına yerleştirilir.Su plastik tabakalar arasındaki gözeneklerden geçerek sürekli olarak temiz kalır.Genelde akvaryumseverler kumun taban malzemesi arasına kaçıp kaçmadığını merak eder.Kum bu tabakanın üzerinde kalır ve içine kaçması söz konusu değildir.Dipten çekilen su yüzeyden tekrar temizlenmiş olarak akvaryuma geri verilir.

Bu tip filtrelemenin görünmeme gibi estetik avantajları olsada temizlemesi zordur,ilaçlama yapıldığında üzerindeki biyolojik hayat ölür,bitki yetişmesine uygun değildir.

4-)Motorlu filtreler :

Bu tip filtreler akvaryumun arka veya yan camına asılarak kullanılır.Güçlü şekilde mekanik,biyolojik ve kimyasal filtreleme yapabilrler.Suyu çok kirleten balıklar veya kalabalık akvaryumlar için kullanılırlar.

Çoğunlukla motorlu filtreler mekanik (sünger,elyaf),biyolojik (sünger,biyolojik taşlar vs…) ve kimyasal (karbon ve zeolit) malzemelerle beraber satılırlar.Bu çeşitlilik etkili bir filtrasyon sağlar.

Örneğin alkalin (ph>7) ve sert (karbonat sertliği >15) su isteyen afrika çiklitleri için bu tip filtrenin içerisine mercan kumu veya mercan parçaları konulur.Çünkü mercanlar iskeletlerini kalsiyum karbonattan oluştururlar ve ölü mercanlar su akıntısı içerisinde erime eğilimindedirler.Dolayısı ile konuldukları filtre içerisinde suyun karbonat sertliğini yükselterek afrika balıklarının istediği suyu elde etmemize yardımcı olurken sabit bir ph dercesi de sağlar. Motorlu filtreler bu avantajların yanında gürültülü çalışma,göz estetiğini bozma ve açık ortamda bulunmalarından dolayı içerisindeki suyun buharlaşma dezavantajlarına sahiptir.

5-) Sünger filtrelere dahil edilebilecek ama işlevselliği ile ayrı bir konumda değerlendireceğim ; Duvar filtresi (Hamburg matten filter)
Akvaryum hobisinin ilk olarak ortaya çıktığı yerlerden biri olan Hamburg ta, sünger filtreler uzun yıllardır başarı ile kullanılmaktadır. Günümüzde yaygınlaşan çeşitli tipte filtreler, piyasalarda satılmaya başladıktan sonra bu tip filtrelere ilgi azalmış görünmektedir. Halbuki etkinliği açısından diğer filtrelerden aşağı olmayan bu tip filtrenin yapımıda oldukça ucuz ve kolaydır.

 

Nasıl Bir sünger kullanalım?

Kendi ağırlığını taşıyacak kadar sert yapıda ve suya olumsuz etkileri olmadığını bildiğimiz her türlü sünger olur. Süngerin rengi zamanla kahverengileşecek veya alg ile kaplanacak ve doğal bir görüntü oluşacaktır. Süngerin yüzeyine açılacak ince yarıkların içine Java moss (Vescularia dubyana) veya Java Fern ( Microsorum pterops) yerleştirilerek te farklı görüntüler yaratılabilir. Bu yerleşimim olumsuz yanı olarak görülebilecek, hacminin azalması, bazı yavru balıkların sünger ile cam arasına sıkışıp ölmeleri ve kişilerin tercihlerine bağlı olarak görüntünün beğenilmemesi olabilir. Bu durumda bu düzenek dışına da yapılabilir.
Süngeri nasıl yerleştireceğiz?
İster yan veya arka duvar, ister eğerek köşeye koyacağımız süngeri yerleştirirken yanlarından suyun geçmemesi için tam ölçülerde kesilmesi ve akvaryumun tabanından itibaren konulması yararlıdır. Zaman içinde süngerin çıkarılıp bakımının yapılması veya tamamen değiştirilmesi için ince cam kuşaklar ile çerçevelenmesi (Taban dahil) yararlı olur. Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta, yerleştirilen sünger ile cam duvar arasında minimum 2 cm aralık kalmasının sağlanmasındır. Bu ölçü minimum olup yerleştirilmesi düşünülen filtre motoru nedeniyle daha fazla olması filtrenin çalışmasını engellemez. Önemli olan suyun süngerin tamamından geçişinin sağlanmasıdır. Yüksek akvaryumlarda su basıncının etkisiyle duvara doğru eğilmesi muhtemel durumlar için cam duvar ile sünger arasına su akışını engellemeyecek desteklerin konması gerekebilir.
Ne büyüklükte sünger kullanalım?
Yukarıda açıklandığı gibi bakterilerin yerleşmesi için gereken yüzeyin büyük özellikle oksijene ulaşılabilir olması gerekmektedir. Bu yüzden 5 cm kalınlığında bir sünger kullanmak yeterlidir. Yavruluk için kullanılan akvaryumlar için daha ince süngerlerinde kullanılması tasarımı etkilemez.
Bir Sünger Duvar Filtresi tasarlıyalım.
Akvaryum biyolojik bir sistemdir ve biyolojik olaylarda kesin hesaplamalar ve formüllerin yeri yoktur. Burada verilen formül ve hesaplamalar daha çok ampirik formüllerdir ve yıllar içindeki deneyimlerin sonucunda elde edilmiş sonuçları ortaya koymakta olup ve tartışmaya açıktır.
Daha önce bahsedildiği üzere, sünger içinden geçen suyun hızının, araştırma ve deneyimler sonucunda 5 –10 cm/dakika olduğu kabul edilmektedir. Sünger boyutunun en az ne olabileceği hakkında fikir yürütmemezi sağlayacak aşağıdaki formülleri kullanarak, süngeri boyutlandırmaya çalışalım. Hesaplama için kullanacağımız formüller aşağıdadır ve bu formüller yukarıda çizimde görülen filtrenin tasarlanması için yeterlidir.
1. Akvaryum hacmi Q (litre) = boy (cm) x en (cm) x yükseklik (cm) / 1000
Q : Tankın brüt hacmi

2. Gerekli sünger alanı A= [n x Q x 1000] / [ V x 60]
Burada;
V: Filtre malzemesi içinde geçen suyun hızı
Q: Tankın hacmi
A: Filtre malzemesinin alanı
n: akvaryumda ki suyun bir saat içinde çevrileceği sayı
Tasarım için Kabuller:
Biyolojik filtrenin nasıl çalıştığının anlatıldığı bölümlerde bazı en uygun değerlerden bahsedilmişti, buna göre
Filtre malzemesi içinde geçen suyun hızının (V) en uygun 5-10 arasında seçilmesi uygun olur.
Biz 5 cm/dakika olarak seçelim. V= 5 cm/dakika
Akvaryumda ki suyun saatte 1 veya 2 kere çevrilmesi nin uygun olduğu yine belirtilmişti.
Biz 3 kere çevrildiğini düşünelim. n= 3
Örnek tasarım:
100 cm x 50 cm x 40 cm için yukarıdaki formülde bilinen ve kabul edilen değerleri yerine koyalım.
n= 3
V= 5
Q = 200 Örneğimizdeki tank için 100 x 50x 40 /1000 = 200 litre dir.
A= [ 3 x 200 x 1000] / [ 5 x 60] -à 600.000 / 300 –à 2.000 cm2 olarak bulunur.
Örnek tankımızın yan duvarı boyunca süngeri koyacağımızı düşünürsek
Alan = en x yükseklik –à yükseklik = Alan / yükseklik formülünde bilinen değerleri yerine koyarsak;
En = 2000 / 50 –à

Şimdi daha kullanışlı sayılabilecek kanister filtreleri inceleyelim.

KANİSTER FİLTRELER: (Dış filtreler)

Bu filtreler motorlu filtrelerin geliştirlmiş ve en çok kullanılan tipidir.Bunlar akvaryumun dışında durur ve sistemleri bir kova ihtiva eder.Filtre malzemeleri bu kovanın içerisinde bulunur.Su girişi ve çıkışı için 2 ayrı hortumu vardır.Motorlu(power) filtrelerden daha daha kuvvetli ve daha kullanışlıdırlar. Akvaryumdan yüksek bir hizada tutlurlarsa su kaçırma problemi hallolmuş olur.

 

Kanisterler oldukça sessiz çalışırlar.Bu filtrelerin avantajları kapasiteleridir 1000 litreye kadar olan versiyonları vardır.Ancak bunların dezavantajları ise temizlenmeleri zordur,pahalıdırlar ve temizlenmedikleri takdirde yüksek miktarda nitrat açığa çıkarırlar.

DE-NİTRATÖRLER NİTRAT ÖNLEYİCİLER)

Kum filtreleri :

Bu tip filtreler suyun bir kum katmanından yavaşça geçirilerek temizlenmesi yoluyla yapılırlar.Yavaş akan su ve geniş alan, aerobik (yararlı bakteriler) bakteriler için uygun yaşam alanıdır.Sudaki nitratı aerobik bakreiler, su kumun alt katmanlarına geçmeden yiyecek olarak tüketirler.Ancak dikkat edilmesi gereken koşul suyun yavaş akmasıdır aksi halde suya nitrat bakteriler tarafından yok edilemeden geri verilmiş olur.

Bitkiler :

Bitkiler de aerobik bakteriler gibi nitratı besin olarak kullanırlar ancak çürüyen kısımları suya amonyak vereceğinden bu kısımlar iyice temizlenmeli ve yerine taze su konulmalıdır.İyi bitkilendirilmiş bir akvaryumun bakımı biraz zordur.İyi ışık ve bitkileri besleyecek kaliteli taban malzemeleri ve düzenli gübreleme gerekir.