Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
09
Aralık
2017
Bu konu 3 ay Önce yayınlanmıştır.

Akvaryum kumu seçiminde, genelde göz önünde bulundurulan özellik görünümüdür.

Ancak dekoratif kısmı bir kenara bırakılıp fonksiyonel açıdan da bakılmalıdır.

Görünüm estetiği uğruna fonksiyonel özellikler gözden kaçtığı zaman akvaryumunuzdaki canlıların yaşam ortamlarının kalitesini düşürebilirsiniz.

En ideal kum seçimi hem özelliği hem de görünümüyle akvaryumunuza ve besleyeceğiniz canlılara uyum sağlamalıdır.

Böylelikle görsel ve fonksiyonel uyumu yakalamış olursunuz.
Kum seçiminizde göz önüne almanız gereken başlıca 3 özellik bulunmaktadır.
Bunlar ; Renk – Boyut ve Yapı – Suya etkisi

Renk :

Renk seçimi her ne kadar öncelikli olarak sizin görsel zevkinize bağlı olsa da akvaryumdaki canlılarınızın da kumun rengindeki seçiciliğini göz önünde bulundurmalısınız. Örnek vermek gerekirse hassas balıklar iyi aydınlatılmış akvaryumlarda kendilerini daha rahat hissederler. Bu yüzden parlak renkli kumları koyu renkli kumlar yerine tercih edebilirsiniz. ( canlı doğuran türler hariç )

Dikkat edilmesi gereken bir başka husus da hiçbir ortamında sonradan işlem görerek renklendirilen taş ve kaya kullanılmamalıdır. Bu tarz renklendirme işlemi görmüş kumlar zamanla suya salınım yaparak suyun kimyasını bozar bitki ve balıklara zarar vermektedir.

Renk seçiminde doğal ve markalı paketler tercihiniz olursa , herhangi bir problem yaşama riskiniz sıfıra düşer. Çünkü kumunuz doğal renkli ise suya rengi açısından herhangi bir salınımı olmayacaktır. Markalı olması da aynı kumdan tekrar almak isterseniz firmayla irtibata geçip yenisini rahatlıkla tedarik edebilirsiniz. Markalı olmasının bir başka avantajı da herhangi bir memnuniyetsizlik yaşadığınız zaman karşınızda muhatap bulmanızdır. Ancak herhangi bir akvaryumcudan aldığınız baskısız naylon poşetlerle satılan kumlarda bu imkanınız oluşmayabilir.

Boyut ve Yapı :

Kumlar, doğal minerallerden elde edildiği için çeşitli boyut ve yapıları vardır.

Boyut ve yapı konusunda dikkat edilmesi gereken akvaryumunuzdaki bitkiler ve canlılarınızın yapısıdır. Bitkiler açısından , gözenekli ve hafif olmaları ısıyı tabana kolayca iletmesi ve doğal olması gerekir. Bitkilerinizin demir gereksinimi varsa da demir içeriği yoğun olan daha ağır yapıda ve markayla tescillenmiş ürünleri kullanmanız daha iyi olacaktır.

Seçeceğiniz kumun yapısında , kumun sertliği de büyük önem arz etmektedir. Eğer yumuşak karınlı balık besliyorsanız (vatoz balığı gibi ) herhangi bir yaralanma oluşmaması için sert yapıda olmayan kaliteli kum tercih etmelisiniz. Bugüne kadar süregelen alışkanlıkların başında kumun kalitesini belirlemek için yapılan asit testi gelir. Ancak bilinmelidir ki asit testi bir kumun sertliğinin 5 mors üstünde olup olmadığını test eder. Bu türde akvaryumda kullanılacak kum da sadece kuvars kumdur. Ancak yine akvaryumlarda kullanılan silis veya kalsiyumlu cichlid kumları bu asit testinden geçemez. Çünkü sertlikleri 3,5 mors birimin üstüne çıkmaz. Özellikle kalsiyum katkılı kumlar sonradan kalsiyum eklenerek oluşmaz. Yapısında kalsiyum olduğu için doğası gereği yumuşak olmalıdır. Ancak bu da kumun kısa ömürlü olduğu anlamına gelmez ki zaten kalsiyum katkısını optimum düzeyde akvaryumunuzda görmek istiyorsanız 4-6 ay arasında akvaryumunuzdaki miktarın en az yarısı kadar daha yeni kalsiyum katkılı kum kullanmalısınız.

Boyut olarak da beslediğiniz canlıların ve bitkilerinizin ihtiyacına uygun bir seçim yapmalısınız. Bitki beslerken köklerin hava alması için çok ince kum kullanılmamakla beraber çok iri kum da kökleri tutmayacağı için çok dikkatli seçim yapmanız önemlidir. Canlılarınız açısından da örneğin amerikan zebralar döneminde kumları yuvalarının etrafına yada başka bir bölgeye taşımak isterler. Buradan anlaşılan kumun mm ölçüleri besleyeceğimiz türün ağız yapısına uygun olmalı bu da kum seçiminin ne kadar önemli olduğunu ve kumun sadece bir dekor malzemesi olmadığını ortaya koymaktadır.

Suya Etkisi :

Boyut ve yapı başlığı altında da bahsettiğimiz gibi her ne kadar doğal da olsa her kumun kimyasal yapısı gereği suya etkisi vardır. Bu etkileri akvaryumunuzun koşullarına göre avantaja çevirmek de kum seçiminizi doğru yapmakla mümkündür.

Renk başlığında da değindiğimiz üzere akvaryumunuza ve canlılarınıza vereceğiniz en büyük zarar sonradan renklendirilmiş kum seçimiyle olur. Bu kumlar boya ve kimyasal bağlayıcılarla renklendirilmektedir. Kalitesiz olanları 3-4 ay içerisinde renklerini yitirirler ancak biraz daha kimyasal bağlayıcısı kaliteli olanlar ise renklerinden bir şey kaybetmezler. Ancak bu süre içerisinde de suyla buluşan kimyasal bağlayıcılar suya salınım yapmaya devam ederler ve belli bir zaman sonra habitatınızda olumsuz etkiler görmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Tekrarlamak gerekir ki ; sonradan renklendirilmiş kumların suya etkisi tamamen olumsuzdur.

Bunun yanı sıra doğal renkli kumlar da vardır. Bir çoğu içinde farklı bir kimyasal özellik olduğu için doğada yüzyıllar boyunca süregelen jeolojik hareketler sonucunda renk kazanmıştır. Bu tür kumları dikkatli incelediğiniz takdirde her akarsu ve derede görmeniz mümkündür. Dolayısıyla bu kumları kullanmak akvaryumunuz için hem görsel hem de fonksiyonel olumlu etki yaratacaktır.

Etiketler