Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 4 ay Önce yayınlanmıştır.

Hayatta bezen hiç istemeyipte ama başılımza gelen olaylardan biriside ölümdür. Gözümüz gibi baktığımız hergün biraz daha büyüsün diye gözlemlediğimiz balıklarımız malesef bazen bizleri yalnız bırakıyor. Bu kötü sonuçların nedenlerini nasıl daha az ölümlerle karşılaşacağız bunları tartışacağız şimdi.  Ölüm nedenlerini maddeler halinde ve çeşitli linkler vererek anlatmak istiyorum arkadaşlar. En basit bilindik ve karmaşık olaylara doğru sıralıyoruz.

 • Hava yetmezliği
  Hava yetmezliği başımıza her zaman gelmese yinede rastlanabilecek olaylardan bazılarıdır. Gece biz yattıktan sonra elektriklerin kesilmesi ile birlikte çalışmayan hava motorunun ile belli bir süre sonra akvaryumda biten hava ile gelen ölümler. Özellikle çok fazla sayıda bulunan akvaryumlarda hava bitimi daha hızlı olup 3 4 saat içerisinde bile ölümlerin başladığı gözlemlenmiştir.
  Önlemi
  Eğer bulunduğumuz yerde çok sıklıklar ekeltrik kesiliyorsa Akvaryumcularda bulunan şarjlı hava motoru temin etmeliyiz. Ayrıyetten çok fazla akvaryumumunuz varsa yada ben o motorada güvenmem derseniz ups temin ederek bu sorunu uzun süreliğine ortadan kaldırmış oluruz.
 • Zararlı bakterilerin artması
  Suda gözle göremediğimizmilyonlarca zararlı ve yararlı bakteriler vardır. Bunlar yaz aylarında sıcakların artması ile birlikte artmakta ve balığımız olumsuz yönde etkilemektedir.
  Önlemi
  İlk önce akvaryumumuzun suyunu sık sık değiştirerek bakteri sayısını azaltabiliriz.