Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 7 ay Önce yayınlanmıştır.

 

1) Afrodizyak etkisi balıklarda üremeyi tetiklemekte.

 

2) Antimikrobial etkisi deri hastalıkları ve bazı iç hastalıklarda olumlu etkisi gözlenmiştir.

 

Kullanım şekli; 100 litre için 1 çay kaşığı toz tarçın ılık su ile ayrı bir kap içinde karıştırılır. Sonra bu karışım ince tül yardımıyla
süzülür. ( Buradaki amaç tarçının balıklar tarafından yenmesini önlemektir. ) Bu şekilde ihtiyacımız olan solüsyonu elde ettikten sonra

 

akvaryuma ekleyebiliriz.Uygulama dozunun en etkin olduğu doz 40 ltye 1 çay kaşığı.
Özellikle türlerinde etkili olmakla beraber yavruların sisndirim sistemlerinde nasıl bir etki yapacağı kesin olarak bilinmemektedir..Sadece balıklarda değil,bazı çürümeye başlayan yumrulu bitkileride tarçınla kapladığınızda iyileşme görmeniz muhtemeldir.

 

 

 

Not; Sürekli kullanılması akvaryumdaki organik yük miktarını artırır ve başka olumusuz sonuçlara yol açabilir.
Düzenli Kullanım aralığı; en erken ayda birkez olmak kaydı ile normal dozun 2/1 oranı kullanılması önerilir.

 

Gözlem; Başta Malawi ve Tanganyika olmak üzere afrika cichlidlerinde, solüsyonu ekledikten yaklaşık 10 dakika içerisinde erkek balıklar arasında hırçınlaşma, dişi ve erkek balıklar arasında hareketleri gözlemlenmiştir. Gözlemlerim sonucu bu yöntemle :%80 ihtimal hazır olan balıklarda gerçekleşiyor. Akvaryumda gereğinden fazla olması ve su kalitesizliği ve yüksek doz uygulama sonucu olumsuz etkilemektedir.

 

Gözlem 2; Kendi erkek calvuslarım arasında geçen bir kavga sonrası, calvuslardan birisinde darbe alan yer iltihap kapmıştı. Alt yüzgecinin hemen yanında beyaz bir sivilceyi andırıyordu. Tam 5 ay boyunca bu şekilde kaldı. Tarçını kendi calvus akvaryumumda denedikten sonra iltihap hızla küçülerek 4 gün içinde tamamen iyileşti. Böylece tarçının başka bir özelliğini daha keşfetmiş bulunuyordum. Sonra internet üzerinde yaptığım küçük çaplı bir araştırma, bu tezimi doğrular nitelikteydi..