Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 8 ay Önce yayınlanmıştır.

Torf bitki gelişimi için yaralı olan humik ve fulvik asit içeriği nedeniyle bitki yetiştirmede kendini ispatlamış bir ürün.
Ancak, akvaryumlarda kullanımı konusunda kötü tecrübeleri olan bir çok kişi var. Sanırım kullanılan torfun cinsi ve kullanım miktarı konusunda oldukça problem yaşanıyor.
Bahçe malzemeleri satan yerlerdeki torf isimli ürünler ortamında problemler yaratıyor ve oldukça riskli!
Bu nedenlere için olmayanları bir kenara ayırmak istiyorum…

Sera, Jbl gibi markalı torflar, (Kh’ı düşürmek) suyu yumuşatmak ve Ph değerini düşürmek amacıyla filtrelerde kullanılmak üzere üretilmişler. Torflar suya salgıladıkları maddeler nedeniyle renkte sararma (çay rengi) oluştururlar.
Coco peat ya da Hindistan cevizi torfu hindistan cevizi kabuğunun öğütülmesiyle elde ediliyor. Antalya’da cocopeat firmasından külçeler halinde, akvaryumculardan Prodac fertil plates ticari ismiyle alınabilir. Pahalı bir ürün değildir.

Bitki akvaryumunun en alt kısmına serilmelidir. Suyu alınca şişecektir bu nedenle genişleme faktörü göz önünde bulundurulmalıdır. 100 lt akvaryuma 100 gr torf (sera, jbl) ve 200 gr Cocopeat miktar olarak tavsiye edilmektedir.
Kullanılan torfun üzeri mutlaka 6-8 cm’lik bir inert kum ile kaplanmalı, suyuna salınım yapması engellenmelidir!

Torf kullanımında en önemli nokta aşırıya kaçmamaktır! Aksi durumda bitkilerin köklerinde aşırı asitik bir ortam oluşacak, köklerinden başlayarak bitkiler çürüyeceklerdir.

Mutlu Metin