Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
20
Ocak
2018
Bu konu 2 ay Önce yayınlanmıştır.

 

Malawi gölünün sert mizaçlı balıklarıdır. Bilinen 20 renk varyasyonu vardır. Malawi gölünün kaylarla kaplı kıyılarında bulunurlar. Bulundukları bol miktarda kayalarla dekore edilmelidir. Bu tür kendi içerisinde tam bir renk cümbüşü içerisindedir. Melanochromislerden kurulacak ve bol kayalarla dekore edilmiş akvaryumlarda görüntü harika olmaktadır.Doğal Ortamı : Malawi gölünün güney kayalık kıyılarında bulunurlar. Kayalardaki mağaralar ve yarıklar bu balıkların doğal ortamını oluşturur. Boyutları : Erkekler 11 cm dişiler ise 9 cm gibi bir boya ulaşırlar.

Cinsiyet : Auratus erkekleri dişilere nazaran daha iridirler. Olgunlaşan erkekler renk değiştirerek sarı olan kısımlarını karartırlar. Dişiler yavru iken olan renklerini olgunlaştıklarında da muhafaza ederler.

Toplumsal Davranış : Genel olarak sert mizaçlı balıklardır. Bulundukları akvaryumda çok fazla balığa tahammül edemeseler de karma bir melanochromis akvaryumunda kolayca yaşayabilirler. Bol saklanma alanları bu balıkların agresifliklerini daha da azaltacaktır. Önerilen su şartları : Orta sertlikteki sulardan hoşlanırlar. Ph : 7,5 – 8 Bulundukları akvaryumun ısısı 22-26 derecedeki bir ısıda sabit tutulmalıdır. Temiz ve iyi filtre edilmiş sularda kolayca gelişip üreyebilirler.

Beslenme : Bu balıklar yaşadıkları bölgede kayaların üzerindeki minik omurgasızları yemelerine karşın genelde kaya üzerindeki alg ve yosunları yiyerek beslenirler. Bu yüzden akvaryumlarında bitkisel ağırlık yemleme yapılmalıdır. Hayvansal gıdalara da “hayır” demezler. Ancak ana yemleri mutlaka bitkisel olmalıdır.

 

Üreme : Olgunlaşan erkekler vücutları karatırlar. Herhangi bir ortamda (düz kaya üzeri gibi) kolayca gerçekleşir. Ağızda kuluçka yöntemiyle ürerler. Dişiler 20-30 kadar yumurtayı ağızlarına alarak takriben 18-19 gün kuluçkada kalırlar. Kuluçkadan çıkan yavrular dişi tarafından muhafaza edilirler. Cichlid ailesinin en renkli ve en sevimli yavruları kayalık bölgelere salınır. Ve bundan sonraki hayatları tamamen bu bölgelerde geçer. Yavrulara artemia yanı sıra bitkisel yemlerde ufalanarak verilebilir.

Genel Yorum : Çok renkli ve hareketli olan bu balıklar az miktarda cichlid besleme tecrübesi olan tüm hobiciler tarafından beslenebilir. Doğru ve az miktarda balığın olduğu akvaryumlarda kolayca beslenebilirler. Bulundukları akvaryumlar bazı literatürde 150 lt olarak belirtilse de şahsı tecrübelerin bu balıkları daha geniş akvaryumlarda besleme ihtiyacını gerektirmiştir.

Etiketler