Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 6 ay Önce yayınlanmıştır.

Dünyaya gelen her yaratık neslinin devamını garanti edebilmek için içgüdüsel olarak tek amaçları dış etkenlere rağmen yasamlarını üreme çağına kadar sürdürmek ve üremektir. Bu bizim balıklarımız içinde aynıdır. Eger uygun bir ortam sağlanırsa akvaryumlarda üremeyecek yoktur.

Günümüzde pekçok balığı doğadan yakalanmaktan ziyade özel balığı çiftliklerinde yetiştiriliyor. Büyük merkezler Amerika Birleşik Devletlerinde Florida’da, Singapur ve Thailand’dır. Bundan ayrı daha birçok ülkede’de daha küçük çapta balığı üretimi yapılmaktadır. Almanya’da ise hobisi çok ciddiye alınmakta ve çoğu balığın ilk akvaryumda üretimi bu ülkede yapılmaktadır. Yani eğer bir daha önce akvaryumda hiç üretilmemişse büyük ihtimalle ilk olarak o balığın üretmesinin sırrı Almanya’da keşfedilir. Hollanda, Çekoslavakya, İngiltere, Japonya diğer hobisinin çok gelişmiş olduğu ülkelerdir. Okuduğum kadarıylada ülkemizdede büyük bir balıgı üretme çiftliği bulunuyor.

Akvaryumda bakılmaya elverişli binlerce olduguna göre, her birinin biolojilerini tek tek yazmanın imkanı olmadiğına göre bu bölumde türlerine göre balıkların üremeleri hakkinda bazi genellemeler yapacağım. Ayrıca bazı türlerin üremeleri hakkındaki bilgiler o türlerle alakalı bölümlerde bulunabilir.

CANLI DOGURANLAR: Bu guruba giren balıkların yumurtaları anne karnında gelişir ve yavrular yumurtadan anne karnında çıkar ve bundan sonra anne tarafından suya salınırlar. Diger türlerine nazaran daha iri ve gelişmiş doğan yavruları, doğduktan hemen sonra beslenmeye başlıyabilir. Yavrularin kendi başlarının çaresine bakabilecek kadar gelişmiş olmaları nedeniyle canli doğuranlarda yavru bakımı diye bir olay gelişmemiştir. Hatta anne ve babaların yavrulara yemek gözuyle baktığı söylenebilir.

Dişi su ısısına göre her 28 günde bir doğurur. Bu sure eğer su daha serinse uzar, su daha sicaksada daha az olur. Yavrulamaya hazır dişi balığa yukarıdan bakıldığında balığın karnının farkedilir bir biçimde genişlediği gorülür. Ve rengi çok koyu olmayan türlerde balığa yandan bakıldığında anal yüzgecin üzerinde üçgen biçimde bir karaltı olduğu gözlemlenebilir. Bu üçgen doğumdan önce en iri boyuta ulaşir.

Dogumdan önce hamile balığı diğer balıklardan ayırmak kurtaracagınız yavru sayısını arttıracaktır. Hamile balığı ya akvaryumcularda satılan plastik hücresine yada daha iyisi çok sık bitkilendirilmiş küçük bir akvaryuma koyun. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta doğum yaklaştıkca hamile daha hassaslaşır. Doğumuna az kalmış bir balığı kepçe ile yakalamak vb. yavruların ölü doğmasına sebep olur.

ÇIKLITLER: Bu guruptaki balıkların ortak özelliği canlı doğuranların aksine yumurta ve yavrularını belli bir süre korumalarıdır.

LABIRENTLİLER (KÖPÜK YUVA YAPANLAR): Bu guruptaki balıklar ürerken erkek su yüzünden yuttugu hava damlacıklarını tükürük ile kaplayarak hava baloncukları olarak su yüzüne bırakır. Yüzlerce, hatta binlerce hava baloncuklarından su yüzüne bir yuva kurar. Bu yuva hazır olduktan sonra dişi balığa kur yapmaya başlar. Eger dişi balıkta hazır ise tam yuvanın altında çiftleşmeye başlarlar. Her birleşmede dişi birkaç yumurta bırakır. Erkek balıkta hemen yumurtaların peşinden gider ve daha yumurtalar akvaryumun dibine ulaşmadan agzıyla yakalar ve yumurtaları bir hava baloncuğunun içine hapseder ve suyun üzerindeki yuvaya bırakır. Dişi bütün yumurtalarını yumurtladıktan sonra erkek tarafından yuvanın yakınından kovulur. Dişinin sağlığı açısından, onun akvaryumdan çıkarılması yerinde olur. Erkek yuva ve yumurtaların bakımına devam eder. Yuvayı yeni baloncuklar ekliyerek tamir eder. Baloncukları patlayıp suyun dibine düşmeye başlayan yumurtaları tekrar yakalar ve yuvaya yollar. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra iki-üç gün pek hareket etmezler. Yine erkek tarafından eğer düşüyorlarsa yakalanıp yuvaya geri konurlar. Yavrular yavaş yavaş yüzmeye başladığında bile erkek onları yakalamaya çalişmaya devam eder. Bu zamanda bütün hareketlenen yavrulara yetişemediği için sanki sinirden yuvayı darmadağan edip yavruları yemeye çalışabilir. Bu yüzden yavrular bağımsız olmaya başladığı anda erkek balıkta akvaryumdan çıkarılır.

Labirentli balıkların üretilmesi için hazırladıgınız akvaryumdaki suyun fazla derin olmasına luzum yoktur. 15 santimetre derinliğindeki su kafidir. Bu akvaryuma kum koymamanızı tavsiye ederim, nitekim eger erkek suyun dipine düşmeye başlıyan yumurtalara yetisemezse cam tabanda yumurtaları bulması kolay olur. Fakat eğer akvaryumun dibinde kum varsa erkek balığın yumurtaları bulması zorlaşır ve hatta hiç bulamıyabilir. Bu bulunamayan yumurtaların ölmesine yolaçmakla kalmaz balıkların üremesini aksatabilir nitekim erkek yumurtaların peşinde fazla zaman harcayınca dişi veya erkek balığın isteği geçebilir. Üreme akvaryumunda kökleri kuma gömülen bitkilerden ziyade su yüzeyinde büyüyen bitkilerin bulunması gerekir. Bu bitkiler köpük yuvanın birarada durmasi içinde faydalıdır. Ayrıca köpük yuva suyun yüzeyine yapıldığından, su yüzeyinin fazla hareket etmemesi lazımdır.

Ayrıca bazı labirentli balıklar ağızda ürerler. Bu üreyiş biçiminde dişi yumurtalarını salar ve erkek yumurtaları dölledikten sonra yumurtaları agzında kuluçkaya yatırır. Yavrular yumurtadan çıktıktan bir hafta kadar sonra yavruları suya salar. Bu sistemde üreyen labirentlileri üretirken erkek yumurtaları agzına alıp biter bitmez dişi balığı ayırın. Erkek yavruları salıncada erkek balığıda ayırın.

Etiketler