Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 7 ay Önce yayınlanmıştır.

Birçoğumuzun kurma amacı balıkların doğal davranışlarını izleyerek keyif yapmaktır.Kim bir hevesle kurduğu akvaryumunda balıkların saklanmasını ister ki ? İstemiyorsanız devam edelim..

Balıklar doğal yaşamında kayalıklı bölgelerde yaşarlar.Ve bir tehlike anında yem olmama içgüdüsü ile saklanma eğiliminde bulunurlar.Genellikle cichlid balıklarında görünen bu davranışın akvaryumumuzda da devam ettiğini görmekteyiz.Bunun nedeni hala aynıdır.Siz akvaryuma yaklaştığınızda balıklarınız kaçıyorsa bu ”yem olmama” içgüsünden kaynaklanır.Sizin zarar vereceğinizi düşünürler.Ve saklanırlar.Siz yokkende saklanan balılar ya alışma sürecindedir.Ya da dışarı çıkarsa yem olacağını düşünmektedir.

Balıkların akvaryumumuzda doğal yaşamını taklit edebilmemiz için kayalara bitkilere kuma vs. ihtiyaçları vardır.Peki balıkların saklanmasını nasıl önleyeceğiz ? Cevap kayaları akvaryumdan çıkarmak değildir.Bu balıkların daha fazla strese girmelerini sağlar.Benim çözümüm ”Pavlovun köpeği” taktiğidir.

Şimdi akvaryuma balıklarınızı koydunuz ve saklanıyorlar adım adım ne yapmanız gerektiğini anlatacağım.
1-Balıkları ilk koyduğunuz gün ışıklarını açmayın yemleme yapmayın.
2-Ertesi gün balıklar hala alışma evresinde olacağından stresi minimuma indirmek için yine ışığı açmayın,yemleme yapmayın,akvaryuma müdahale etmeyin.
3-Üçüncü gün acıkan balıklarınızın hareketlendiğini,sağa sola yem aramaya çıktıklarını göreceksiniz.
4-Akvaryum ışığını açıp 5 dk sonra parmaklarınızı camına tıklatıp yemleme yapın ve 5 dk sonra ışığı tekrar kapatın.
5-Aynı taktiği günde 3 kere 1 hafta boyunca yapın.
6-Süreleri uzatın; ışığını açın yarım saat sonra parmağınızı cama tıklatıp yemleme yapın ve yarım saat sonra kapatın.
7-Akvaryum ışığı kapalıyken yemleme yapmayın.
8-2-3 hafta sonra sonuçları almaya başlayacaksınız.Bu taktikleri balıkları beslediğiniz süre boyunca yapmanız çok güzel olacaktır.Peki alacağımız sonuçlar nelerdir?
A-Işık yandığında balıklarınız yem gelecek zannedip dışarı fırlayacak.Akvaryum içerİsinde gezintiler yapacaktır.
B-Elinizle camına tıkladığınızda balıklar çıldıracak akvaryumun üst yüzeyine fırlayacak heyEcanla gelecek yemi bekleyeceklerdir.

Sonuç olarak aldığımız balıkları akvaryumun karşısına geçip ışıklarını açıp keyif alarak izlemeye başlayabiliriz.