Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 5 ay Önce yayınlanmıştır.

Piranha
Piranha kuvvetli bir çeneye sahiptir. Alt çenesi daha önde olup üçgen ve kesici dişlere sahiptir. Doğada bir çok piranha türü mevcuttur fakat ülkemizde 3 ila 5 çesit piranha türüne rastlamanız mümkündür.Bazı akvaryumcularda piranha olarak sunulan pacu nun görüntüsü çok benzemesine rağmen piranha ile ilgisi yoktur. Otçul olan pacu, piranha üyelerinden boyut olarak daha büyüktür.Piranhaların davranışları ortama göre değişiklik göstermektedir. Çekingen olan piranhaları akvaryumda doğal hayatlarındaki kadar saldırgan hale getirmek çok zahmetli ve sabır isteyen bir iştir. Piranhalar bitkilerine bir zarar vermezler fakat hızlı hareketleri ile otların sökülmesine neden olabilirler ki bu balığın et ile beslendiğini gözönüne alırsak bitkilerin yaşamaları için gerekli olan su kimyasını dengede tutabilmek hayli zordur. Yaşayacakları ortamı çok iyi hazırlamanız gerekmektedir. Bu balıkların çekingen davranmalarındaki en önemli etken akvaryuma yapılan müdahalelerdir.
Çiklit
Çok agresif türlerden biri olan çiklitler, güzel desenleri, renkleri ve davranışları ile severlerin en gözde balıklarından biri olmuştur.Çiklit akvaryumu sık ve çok oyuklu kayalarla dekore edebilirsiniz çünkü cikletler yerlerini sahiplenirler ve kayaların arasında yer tutarlar, bölgelerine girenlerle daima bir kavga halindedirler. Bu yüzden 200 litelik ve üstü akvaryumlar daha uygun olabilir ki kayalarıda koyacağınızı düşünürsek alan kaybı çok olacaktır. Yalnız Çiklitlerin kayaların altındaki kumları kazıp tünel yapacağını da düşünürsek bir felakete yol açmamak için kayaları silikonla yapıştırabilirsiniz.

Çiklitlerin yaşadığı bazı göllerdeki yaklaşık PH seviyeleri; Lake Malawi 7.4-8.6, Lake Tanganyika 7.8-9.0, Lake Victoria 7.2-8.6 dır. PH seviyelerini ani düşürmek yada çıkarmak Afrika Çiklitlerinin bağışıklık sisemini etkiler ve hastalıklara karşı dayanıksız bir hale gelirler. Afrika Çiklitleri ve diğerleri için PH seviyesini 8.2-8.4 te tutmaya çalışın.

Bu göllerin hepsi sert sulardır birçok erimiş mineral ve tuz çözeltisi vardır. Akvaryumunuzdaki ekolojik dengeyi bu göllerdeki oranlara yaklaştırmanız için yapmanız gereken, ezilmiş mercan kumu, deniz kabuğu, kireçtaşı veya diğer kaya çeşitlerini akvaryumunuza koymanızdır.

Arowana
Arowana kendinden küçük balıklar için hiçde barışçıl değildir hemen yutar fakat kendi boyutlarındaki balıklarla gayet iyi geçimlidir fakat unutmayın ki ağzı çok büyüktür. Çok oburdurlar ve çekingen değildirler akvaryuma alıştıktan sonra elinizle uzattığınız yeme hayır demez.Sadece küçük balıklarla beslenmeniz tavsiye edilir. Pul yada top yemleri her zaman yemez. Küçük türleri sivrisinek larvası ve kurtçukları yemeyi sever. Zemin için koyu renkli çakıllar uygundur.Suyun sıcaklığı 25-30 derece PH seviyesi 6.2-6.8 olmalıdır. Arowanaların boyutları 120 cm. kadar uzayabilir.

Üretilmesi mümkündür fakat 1 erişkin dişi ve erkek için çok büyük bir akvaryuma ihtiyacınız olacaktır. Erkek yaklaşık 60 gün boyunca yumurtaları ağzının içinde tutar.Erkeklerin anal kuyrukları dişilere göre daha uzundur Arowanaların akvaryumdan fırlamamaları için akvaryumun üstü kapalı olmalıdır. Doğada ağaçlardaki böcekleri yakalamak için 3 metre kadar sıçrayabildiği söylenmektedir. Çinli’ lere göre bu balığı evlerinde beslemeleri, iyi bir gelecek ve para demektir.

Gökkuşağı
Kırmızı gökkuşağının Orjini Yeni Gine’ nin Sentani gölüdür. Erkekleri
12 cm. ye kadar büyüyebilir. Erginleştikçe gövdesi genişlemeye, renkleri domates kırmızısına ve başlarından sırt kısmı dikleşmeye başlar. Dişi Kırmızı Gökküşakları 10 cm. ‘ e kadar büyüyebilir vucutları çok daha ince, renkleri ise gümüştür.Genellikle Gökkuşakları dayanıklı, beslenmesi ve üretmesi kolay balıklardır. Su koşullarına dayanıksız değillerdir.Hafif asidik sudan alkaline, yumuşaktan biraz serte ve 24,25 derece sıcaklık uygundur.

Bir çok yemi yerler fakat canlı yemleri daha çok tercih ederler. Karma akvaryumlar için ideal bir topluluk balığıdır. Diğer balıklara karşı barışçıl ve bitkileriçin de zararlı değillerdir. Genellikle orta ve üst seviyelerde yüzerler. Hareketli balıklardır bu yüzden geniş akvaryumlar tercih edilmelidir aynı zamanda bitkili akvaryumlar da renkleri daha canlı olacaktır.Üretimi çok kolaydır doğru şartlar sağlandığında hemen hemen hergün yumurtlayabilirler özellikle sabahları.

Beta
Betalar diğer balıklarla iyi geçimlidir. Agresif kategorisine girmesinin sebebi, iki erkek betayı aynı akvaryuma koymanız yada camın yanına kendini görebileceği şekilde bir ayna tutmanız sayesinde daha iyi anlayabilirsiniz. İki dişi betanın aynı yerde olması zararlı değildir fakat iki erkeğin aynı akvaryumda bulunması ölümcül olacaktır.Yukarıda söylenildiği gibi diğer balıklarla iyi geçimlidir beslenmesi kolaydır tüm yemlerini yiyebilir, en fazla canlı yem sever özellikle yavrular için çok tehlikeli bir avcıdır. Erkek betaların çok akıntı olan akvaryumlarda beslenmesi tavsiye edilmez en uygunu yuvarlak kavanozlardır, beta hava soluyabilir. En uygun PH seviyesi 7.0 dir.

Betalar köpük yuvayıcısıdırlar. Erkeğin bulunduğu kavanozun yanına başka bir kavonazdaki dişi getirin erkek bir süre sonra suyun yüzeyini köpükle doldurmaya başlayacaktır. Köpük yarım cm. su yüzeyini geçtikten sonra dişiyi yanına aktarın. Erkek dişinin vücuduna sarılıp sıkarak yumartaları zemine dökecektir(zemini çakılla kaplamayın). Daha sonra erkek beta dişisini kavanozun sonuna doğru gitmesi için zorluyacaktır bu esnada dişiyi kavonozdan çıkarın. Erkek zemindeki yumurtaları toplayıp köpüklerin içine koyacaktır. Erkeğide bir yada iki gün sonra kavonozdan alabilirsiniz.Erkek beta 5-5,5 cm. dişi ise 4,5-5 cm civarındadır. Dişi kısa ve kalın bir yüzgeç ile donuk renklere sahiptir erkek ise tam tersi çok canlı ve güzel renklerle uzun yüzgeçe sahiptir.

Tetra black
Barışcıl ve diğer balıklarla iyi geçimlidir. Pul yemlerle beslenir beslenmesi fazla zor olmaya bir türdür. Genellikle orta ve üst seviyede yüzmeyi tercih eder. 20-26 derece su sıcaklığı, 6-8.3 PH derecesi tercih edilen rakamlardır. Akvaryum yukarıdaki değerlerde ise beslenmesi ve bakımı kolaydır.Tetrablack(kara dul, black widow)ler yumurta serpiçilerdir ve yumurtlama olduktan sonra erişkinler akvaryumda alınmalıdır.Erkek tetrablack in anal yüzgeçi daha küçüktür sırtındaki ikinci çizgiye paraleldir.

Neon
Barışcıl ve diğer balıklarla iyi geçimlidir. Beslenmesi zor olmasına rağmen kırmızı ve mavi fosforlu renkleri yüzünden en çok tercih edilen türlerin başında gelir. Sürüler halinde beslenmesi tavsiye edilir ve en az 8 veya fazla Neon’ un birarada yaşaması ve Melekbalığı ile aynı akvaryumda tutulmaması gerekmektedir. 20-25 derece su sıcaklığı ve 6-8 PH seviyesi uygundur.

Yumurta serpicilerdir, fakat üretimi zordur. Akvaryum seviyesinin alt ve orta kısımlarında yüzmeyi tercih ederler çok hızlı hareket edebilirler. Beslenirken pul yemlerin filitrenin su fışkırtan kısmına doğru serpilmesi beslenmesi açısından kolaylık sağlar.Dişi neon daha parlak mavi çizgilidir. Erkek ise dişiye nazaran daha küçüktür.

Tetrazon
Pek fazla barışcıl olduğu söylenemez ve tetra türleri ile beslenmesi tavsiye olunur. Sürü halinde tutulması iyi olur yoksa tam bir kuyruk yiyicidirler 4 adet tetrazon küçük bir japonun kuyruğunun büyük bir kısmını bir günde yiyebilir. Beslenmesi çok kolaydır, pek çok yemi sever. Gümüş-altın bir vücud dört adet dik dik çizgi, göğüs ve göğüsaltı yüzgeçler kırmızıdır.Erişkin bir terazon(kaplan barp) 6 cm. civarıdır beslenmesi kolay olmasına rağmen nitrata karşı çok duyarlıdır nitritin olduğu yerlerde yüzgeçlerini açarak başaşağı yüzüş gerçekleştiriler.Yumurta saklayıcıdırlar, yumurtalarını ince yapraklı bitkilerin üzerine bırakırlar ama çoğunlukla ebeveynleri tarafından yenir.

Gromi
Kendi boyutlarındaki balıklar için barışçıldır. Erkeleri birbiriye kavga edebilir. Canlı bitkiler, kayalar veya odunlarla dekore edilmiş akvaryumlar gromi için idealdir. Yetişkin bir gromi 12 cm. ye kadar büyüyebilir.Beslenmesi kolaydır pek çok yemi kabul eder. Akvaryumun tüm seviyelerinde yüzer. Vücudunun altındaki duyargalarını kullanarak akvaryumun içindeki bitkileri, kayaları, balıkları vs.. keşfeder. Aşırı beslenmemelidir aksi taktirde erken ölebilir.Gromi’ ler köpük yuvacısıdırlar yani yumurtalarını suyun yüzeyine bırakırlar. Erkek grominin sırt yüzgeçi sivri ve noktalıdır dişinin ise yuvarlaktır.