Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 6 ay Önce yayınlanmıştır.

• Tarzın belirlenmesi: Bu adımda izleyebileceğimiz 3 metot var. Bunlardan ilki en yaygın uygulama olan belirli bir tasarımı örnek alıp benzeri bir akvaryumu yaratmaya çalışmak. Bunu hemen kötü anlamda kopya çekmek olarak ele almamak gerekir. Bu işi daha önce defalarca yapıp tecrübe kazanmış arkadaşlar dışında pek çok hobici gerek bitki türleri ve gerek peyzaj açısından yeterli birikime sahip olmadığından bu yöntem daha akla yatabilir. Bu şekilde hobici de tecrübe kazanıp kendi düzenlemeleriyle beraber kendi tarzını yaratabilecektir. İkincisi kendi dizaynınızı yaratmak. Doğaçlama olarak ta yapabileceğiniz yada bir kağıt üzerine deneme çizimleri ile bir şekil ortaya çıkarabileceğiniz bu yöntemde esas bitkileri ve temel peyzaj unsurlarını çok iyi tanımaktır. Iwagumi, Zen, Dutch, karma gibi pek çok yöntemi altın oran, karelere bölme gibi tekniklerle şekillendirip kendi manzaranızı belirleyebilirsiniz. Bu tarzların her biri ile ilgili olarak net üzerinden pek çok resme ve kaynağa ulaşmanız mümkündür. Son yol ise hoşunuza giden türleri akvaryumunuza yerleştirip gerisini zamana bırakmak. Bu yöntem de pek çok hobici tarafından uygulanan bir yöntem olsa da bunlar genellikle görsellikten uzak, ancak kişinin kendini geliştirmesi ve sisteme adapte olabilmesi açısından büyük önem taşır.
• Kullanılacak bitki türleri tercihi: İşte 2. adımın en önemli maddesi de bence bu. Aydınlatma, filtrasyon, zemin seçimi, gübre kullanımı gibi pek çok takip eden adım üzerinde de belirleyici etkisi olacaktır burada yapılacak tercihin. Başka bir akvaryumu örnek alarak kuruluma geçecek arkadaşlar için bitki seçimi belki sorun olmayacaktır ancak hem bu yöntem hem de diğer iki yöntemi tercih edecek arkadaşların kullanılacak bitki türlerini tercihinin ardından bu bitkilerle ilgili her türlü bilgiye de sahip olmaları büyük önem taşımaktadır. Bu bilgi sadece bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyütülebilmesi için değil aynı zamanda akvaryumdaki konumlarının belirlenmesi açısından da büyük önem taşır. Örneğin aldığınızda küçük ve şirin gözüken bir Echinodorus türünü çok beğenerek akvaryumun en önüne dikebilirsiniz. Ancak 1-2 ay sonra bir deve dönüştüğünde ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Akvaryumda bitkilerin yerlerini sık değiştirmek de bitki sağlığı ve akvaryumun dengesi açısından çok büyük bir sorun olacaktır. Yan yana diktiğiniz iki bitkiden birinin fazla büyüyerek diğerinin alanını da istila etmeye başlaması yada onu gölgede bırakması/boğması da hep bu aşamalarda yapılan hatalardan kaynaklanmaktadır. Bir bitkiyi sadece beğendiğiniz için akvaryuma koymak istemeniz yanlış bir davranış olacaktır. Pek çok türü barındırmak yerine akvaryumunuzda sağladığınız şartlara uyum gösterebilecek, bir arada gelişebilecek türleri seçmeniz en doğrusu olacaktır. Bitkinin pek çoğunuza zor gelen orijinal isimlerini bilmek burada bir avantaj sağlayacaktır. Bitki adını yazarak netten yapacağınız görsel aramalarda aynı bitkinin farklı ortamlarda pek çok resmini görebilir, ne şekilde kullanabileceğinize karar verebilirsiniz. Sadece bu bitki tercihi tek başına bir kitap olabilecek kadar geniş bir konu olmasına rağmen burada ana hatlarını ortaya koymaya çalıştık. Ortaya çıkan tek sonuç ise kullanacağınız bitkiler her ne olursa olsun hakkında edinebildiğiniz her türlü bilgiye (gelişim ihtiyaçları, gelişim paterni, akvaryuma konulabilecekleri konumlar, çoğaltma/budama şekli gibi) ulaşmaya çalışın.
• Balık tercihi: Akvaryumda barındıracağınız balıklar da genellikle bitki türlerinin seçiminde önemli rol oynarlar. Pek çok türü bitkileri tırtıklamayı severler. Ana besin grubu sadece bitki olan balıklar da vardır. Ayrıca ebatlarından dolayı bitkilere zarar verebilecek balıklar da olduğunu unutmamak gerekir.
• Akvaryuma ayrılacak vakit: Düşünülmesi gereken bir başka konu da bu. İçinde yüzlerce stem bitkinin yer aldığı bir akvaryumda haftalık bakım süreniz birkaç saat sürebilecekken, crypto, echinodorus gibi türlerin olduğu bir sadece birkaç dakika sürebilir.
• Acelecilik: Bu aşamada en sık yapılan hatalardan biri bir şeye karar verir vermez hemen harekete geçmektir. Bitkileri diktim güzel görünsün hemen gibi bir yaklaşım pek doğru olmaz. Dikilen bitkilerin kendilerini düzeltip yapraklarını açmaları 2-3 gün sürebilir sadece. Oluşturduğunuz kurulumun ardından hedeflediğiniz görüme ulaşmak düzenli bakım kurallarının hepsini uyguladığınız halde 2-3 ay gibi bir zaman alabilir. Bitki akvaryumu bir sabır işidir.