Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 4 ay Önce yayınlanmıştır.

İnternette gezinirken besleyen bir arkadaşın yazısına deggeldim ve burada yayınlama gereği duydum.

 

Brichardi’ ler hakkında okuduğum bir çok yazı da benim açımdan ön plana çıkan ilginç üreme faaliyetleri olmuştur. Özellikle koloni olgusu beni çok etkiledi. Öyle bir aile-koloni ilişkisi ki; Anne-Baba, yavru ve diğer ergin Brichardi’ ler ve onlara özgü bir : Tanganyika. Bir akvaryumcuda da bu yazılanlara şahit olunca bu akvaryumu kurmaya karar verdim.

 

Araştırma yapmalıydım, daha çok okumalıydım ve danışmalıydım! Ama ben öyle yapmadım ve boyları ortalama 5 cm olan 7 adet Brichardi’ yi boyu 50 cm ve kapasitesi 25 lt olan bir akvaryuma tabir yerinde ise “doldurdum”. Alışma evresinden sonra balıklardan bir tanesi diğerinin saldırıları sonucunda öldü! Bir diğeri ise kendini akvaryumun 2 cm’ lik açıklığından dışarı attı! Bu balıkların çok iyi sıçradıkları bir gerçek. Acı tecrübelerim bunu gösteriyor. Balıklardan bir tanesinin ise neredeyse hiç yüzgeci kalmamıştı!

 

Bunun üzerine geçte olsa kalan bu 5 balığı, boyu 80 cm, kapasitesi 90 lt olan, en az bir hafta dinlendirilmiş şebeke suyu ile doldurduğum akvaryuma aldım ve orada beslemeye başladım. Su sıcaklığını kademeli olarak 26 dereceye getirdim. Günlük olarak, akvaryumda ki su ile aynı ısıda olmasına özen gösterdiğim, su değişimlerini gerçekleştirdim. Bir köşeye orta boy kayalardan koydum. Canlı yem temini zor olsada yine de bulup verdim. Brichardi’ lerin diğer balıklarla karşılaştıkları zaman hep beraber baş aşağı ve tehditkar bir halde yüzmeleri çok hoşuma gitti. Balıkları daha dikkatli gözlemeye başladım. Birbirlerine olan ilgileri önemliydi. Birbirlerine çok benzer olsalarda hafızamda her birini birbirinden ayırd edecek şekilde inceledim. Bir çiftin birlikte daha çok yüzmeye başladıklarını, diğer balıklar fırsat verdikçe birbirlerini kovalayıp, kayaların arasına girip çıktıklarını farkettim. Önde giden kaya aralıklarına girince birden geri dönüyor ve diğerini beklerken heyecanla vücudunu titretiyor, salınıyordu. Yanyana geldikleri zaman o daracık alanda dönmeye başlıyorlar ve vücut temaslarını artırıyorlardı.

 

1.Gün: Bu heyecanlı çifti 50 cm ve 25 lt olan akvaryuma ayırdım. Bir üçüncü balığıda (denemek amacıyla) bu ikisinin yanına koyunca ertesi sabah ayırmak durumunda kaldım, zira diğer ikisi istemediler ve bu balığa saldırdılar. Kendi aralarında çok iyi geçiniyorlardı. Akvaryum su sıcaklığı önceki ile aynı ve 26 dereceydi. Yine günlük olarak su değişimlerini gerçekleştirdim. Filtre koymadan hava taşı ile akvaryumun bir köşesinden havalandırma yaptım. Daha sonra hava motoru ile çalışan sünger bir filtre koydum. Tek bir kök bitki vardı. 3-5 mm’ lik kumla doldurdum zemini. 2-4 cm’ lik küçük taş parçalarını bu kuma belirli aralıklarla gömdüm. Geniş ve ince kayaları da bu taşların üzerine koydum. Böylece balıklar kumları kazacaklar ve kendi yerlerini hazırlayacaklardı. Bir köşeye küçük bir saksı koydum. Erkek Brichardi bu saksıyı benimsedi, diğeri ise kumdan arındırdığı kayaların altını.

 

21.Gün: Tam 3 hafta sonra bir sabah akvaryuma baktığımda yavru Brichardi’ leri yüzer buldum ve ilk yemlerini verdim. Henüz ilk günleriydi ve tabanından ayrılmadan havada asılı duruyorlardı. Boyları 2-3 mm civarında. Ben akvaryuma yaklaşıp Anne ve Baba Brichardi kendi yerlerine kaçınca, yavrularda aniden hayata gözlerini ilk açtıkları çukura saklanıyorlardı. Yavruların Babası olduğuna inandığım Brichardi yumurta sarısı verdiğim zamanlarda şırıngaya saldırıyor ve çok sert vuruyordu. Yine yavruların Annesi olduğuna inandığım Brichardi ise sürekli yavruların yanında ve geceyi de aynı çukurda yavrularla beraber geçiriyordu. Yavru balıkların varlığından henüz habersiz iken yaptığım su değişimleri, ergin balıkların iç güdülerini harekete geçirmek amacını taşıyordu ama onlar henüz yumurtalarında iken ve yumurtadan çıktıktan sonra ve hatta ben onları görmeden bir gün evvel bile bu su değişimini yapmışım. 70-80 adet yavru sayısı bu boydaki balıklar için normal olduğunu bilerek, madem ki sayıda bir azalma yok, ben de günlük su değişimlerine hiç ara vermeden devam ettim. Ebeveynlerin çok iyi geçindiklerini söyleyemem ama yine de iki hafta daha ayırmadım yavrularından. 20 derece olan oda sıcaklığı karşısında 26 derece olan akvaryumdan çok fazla buharlaşma ile su eksilmesi oluyordu. Akvaryumun üzerine cam kestirdim ve suyun eksilmesini önledim. Zira bu şekilde azalan suyunu dinlendirilmiş şebeke suyu ile tamamlamak, suyun sertleşmesine sebeb olmak demekti. Ya buharlaşan suyun eksilmesini önlemek lazım gerekiyordu ya da saf su koymak.

 

33.Gün: Gün gelipte kavgaları çekilmez olup ve birbirlerine fiziksel zarar vermeye başlayınca Anne ve Baba Brichardi’ leri 80 cm ve 90 lt olan akvaryumu ayırdım. Bu sefer şelale tipi bir filtre kullandım. Bir büyük boy yavruluk aldım ve etrafını 2 mm’ lik delik genişlikleri olan tül ile sarıp filtrenin suyu bu yavruluğun içinden çekmesini sağladım. Filtrenin etkisini artırmak için 75 cm’ lik bir kanal ile, boşalan suyu akvaryumun diğer köşesine taşıdım. Bu köşeye de bir yavruluk koydum ve suyun bu yavruluğun içine akmasını sağladım. Böylece yavru Brichardi’ ler için şiddetli olabilecek bir akıntıyı önlemiş oldum.

 

54.Gün: Yumurtaları görmek nasip olmadı ama bir sabah yavru balıkları henüz yüzmez iken görebildim. El fenerim bir işe yaramıştı sonunda. Cam zeminde üç-beş tanesi kımıldamadan duruyor arasıra ani ve tek bir hareketle ileri atılıyorlardı. Öğleden sonra yüzmeye başladılar. İlk yüzen yavru Brichardi’ lerden bu yana 33 gün geçmişti ve bu süre içersinde anaç balıkları sadece kuru yem ile beslemiştim. Çok sık olmamakla birlikte gruptan aşırı uzaklaşan yavru balıkları Anne Brichardi ağzı ile yakalayıp geri getiriyordu. Akvaryumun aydınlığı arttığı zaman yavru balıklar daha çok açılıyorlardı. Açtığı çukurdan kumları çıkarmaya devam eden Anne Brichardi bu kumları bazen dışarı atarken yavru balıklara isabet ettiriyordu. İkinci günde Baba Brichardi’ yi akvaryumdan ayırdım. Anne Brichardi’ nin yavru balıklara olan ilgisi mükemmel. Artık şırıngaya saldırıp vurmak zorunda olan o. Eminim aynı ilgiyi Baba balıkta gösterirdi ama ben seçimi Anneden yana kullandım. Ne de olsa akşam olup ta yavruların gecelediği sığınağın sahibi ve mimarı o.

 

Bir zamanlar içi kum ile dolu olan bu sığınağın varlığı, yavru balıkların yakında dünyaya geleceklerinin bir göstergesi aslında. Erkek balığın dişiye olan ilgisinin azalması, dişi balığın erkek balığı bu sığınağa sokmaması gibi. Dişi balığı her ürküttüğümde bu sığınağa girer ve yüzünü hep aynı kaya parçasına doğru dönerdi. Yavru balıkların cam zeminde ilk göründüğü yerde bu bol çıkıntılı kayanın önü idi.

 

Daha iki haftalık olan yavru Brichardi’ ler artık korkusuzca yüzüyorlar. 40 cm yüksekliğinde ki akvaryumun yüzeyine kadar çıkanlar var. Yavrularını sürü gibi bir arada tutma telaşında olmayan Anne Brichardi bana daha çok güven veriyor. O, sahip oldugu bölgenin bilincin de, yüzgeçlerini gere gere, tehtidkar bir şekilde yüzüyor.

 

70.Gün: Dişi ve erkek Brichardi’ leri tekrar bir araya getirdim. Birbirlerine karşı hücum ederek yüzüyorlar. Aslında bu beni rahatsız ediyor ama yavru balıklar bile ilk kulaçlarında birbirlerine karşı çok saldırganlar.

 

89.Gün: Yine o muhteşem doğa olayı. Dün erkek Brichardi’ yi ayırmak zorunda kalmıştım. Tecrübelerim beni yanıltmadı ve yavru balıkları camda yüzer buldum. Yüzmelerinden kastım cam zeminde ileri doğru ani ve tek bir hareketle sıçramaları. Akşama kadar Anne Brichardi eşinin saklandığı yerde konakladı. Yavrular ise yerlerini değiştirmediler. Hava aydınlık olmasına rağmen sadece cam zeminde zıplamayı tercih ettiler. Havanın iyice kararması ile birlikte Anne Brichardi tekrar yavruların yanında, tam üzerlerinde yerini aldı.

 

1.Gün: Anaç balıkları 50 cm’ lik ve 25 lt kapasiteli akvaryuma ayırdım.

 

21.Gün: Yavru balıkları ilk görüşüm.

33.Gün: Anaç balıkları 80 cm’ lik ve 90 lt kapasiteli akvaryuma ayırdım.

54.Gün: Yavru balıkları ilk görüşüm.

70.Gün: Anaç balıkları 80 cm’ lik ve 90 lt kapasiteli akvaryuma ayırdım.

89.Gün: Yavru balıkları ilk görüşüm.

Aslında kalan 5 adet erişkin Brichardi’ yi 80 cm’ lik akvaryumda bir arada tutsaydım da olurmuş. Çünkü bir çok da yetişkin Brichardi’ lerle beraber yavrularını da gözlemledim.

 

Derken bir gün yumurtaları da gözlemlemek nasip oldu. Brichardi’ ler açık yüzeylere yumurtlamayı tercih ettiler ve aşağıda ki fotoğraflara konu oldular!

 

1.Gün:

NB01 - Brikardi (Neolamprologus brichardi)
2.Gün:
Neolamprologus%20brichardi%2002 - Brikardi (Neolamprologus brichardi)
3.Gün:
Neolamprologus%20brichardi%2003 - Brikardi (Neolamprologus brichardi)

 

4.Gün:

Neolamprologus%20brichardi%2004 - Brikardi (Neolamprologus brichardi)

 

5.Gün:

Neolamprologus%20brichardi%2005 - Brikardi (Neolamprologus brichardi)
6.Gün:
Neolamprologus%20brichardi%2006 - Brikardi (Neolamprologus brichardi)
7.Gün:
Neolamprologus%20brichardi%2007 - Brikardi (Neolamprologus brichardi)
8.Gün:
Neolamprologus%20brichardi%2008 - Brikardi (Neolamprologus brichardi)
9.Gün:
Neolamprologus%20brichardi%2009 - Brikardi (Neolamprologus brichardi)
10.Gün:
Neolamprologus%20brichardi%2010 - Brikardi (Neolamprologus brichardi)
11.Gün:
Neolamprologus%20brichardi%2011 - Brikardi (Neolamprologus brichardi)

Neolamprologus%20brichardi%2012 - Brikardi (Neolamprologus brichardi)  Neolamprologus%20brichardi%2013 - Brikardi (Neolamprologus brichardi)  Neolamprologus%20brichardi%2014 - Brikardi (Neolamprologus brichardi)  Neolamprologus%20brichardi%2015 - Brikardi (Neolamprologus brichardi)

 

Neolamprologus%20brichardi%2016 - Brikardi (Neolamprologus brichardi)
            Afrika’ nın Tanganyika gölünün kayalıklarından kopup gelen bu muhteşem balıkların yavruları bir gün kısmet ise büyüyecek ve odamda ki bir akvaryumda kök bulup gelişen bu koloni, daha nice insanların gözlerin de bir heyacan ve sevinç pırıltısı olarak kalacak.
Etiketler