Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 8 ay Önce yayınlanmıştır.

Bazı kaynaklarda artemianın alternatifi ve ucuz yollu canlı yem olarak geçiyor. Sosyal medyada ve bazı websitelerinde görünce bir araştırasım geldi. Aşağıda okuyacağınız yazı şahsıma ait değildir. (Ç)alıntıdır.

 

Mikro kurt nedir, neye benzer?
Latince adı Panagrellus redivivus’tur ve bir nematod türüdür, parazitler gibi yaşamını sürdürmek için bir konağa ihtiyacı yoktur. Yetişkin boyları 1 ila 2 mm’dir.

Mikro kurtlar hakkında genel bilgi
Kabul edilen görüşe göre mikrokurtlar eşeyli ile çoğalırlar. Ömürleri bir kaç haftadır, 1 aydan fazla yaşamazlar fakat çok çabuk çağına ulaşırlar (3 gün)
1 mikro kurt dişisi uygun şartlarda her gün yaklaşık 40 kadar yavru verir.
İnanılmaz bir hızı değil mi?

Artemianın fiyatlarının pahalı olması, üretim ve teminindeki sıkıntılar alternatifi olarak mikro kurtların kullanılmaya başlamasına neden olmuştur.
Mikro kurtlar 1930′lu yıllardan beri kullanılmaktadır.

Mikro kurt besin değerleri
Protein: %48
Yağ: %21
Glikojen: %7
Organik asitler: %1
Nükleik asitlerin: %1
*Mikro kurtların besin değerleri besi yeri ile ilişkilidir ve zenginleştirilebilirler.

 

İlginizi çekiyorsa daha kapsamlı olarak linkten okuyabilirsiniz, bence bu kadar teorik bilgi yeterli ; Microworms – silusiae – redivivus

Kültür Kurulumu
Malzemeler
1-)2 ila 3,5 litre arasında ve kapaklı saklama kabına ihtiyacınız var, kap boyutlarında bir sınırlama olmasa da ihtiyacınızı karşılayacak en uygun hacimler bunlar. Büyük kap kullanmaktansa 1 yerine 2 kap edinmek daha doğru olacaktır.
2-)Tam yağlı süt, ekmek (bayat veya kepek olabilir) ve opsiyonel olarak toz bebek maması + yulaf
3-)Blender, mikser gibi mutfak aletleri işinizi kolaylaştırabilir.

Hazırlanış; Uygun bir kaba ekmeği koyup üzerine sütü dökün. Tercihen 5-6 kaşık bebek mamasını ve yulafı ekledikten sonra puding kıvamına gelene kadar karıştırın. Cıvık olursa ekmek veya yulaf, katı olursa süt katar kıvamı tutturursunuz. Malzemeler için miktar belirtmiyorum çünkü kabınıza göre değişecektir, saklama kabınızı 1cm en fazla 2 cm yüksekliğinde dolduracak kadar besi yeri hazırlayacaksınız. (Yüzeye yakın beslendikleri için daha fazlasına gerek yok)

Besi yerini hazırladıktan sonra saklama kabına dökün, ardından sos kutusundaki mikro kurt kültürünü besi yerinin üzerinde gezdirin ve kapağı kapatıp serin bir yere kaldırın.
Hepsi bu kadar, kültürünüz hazır!

*Aklınıza takılabilecek konular
-Besi yerini puding kıvamında hazırlasanız da 1 gün sonra kaskatı olup hamur gibi kabarabilir, inceden kokmaya başlayabilir. Sıkıntı yok, gayet normaldir.
-Besi yerini kullanacağınız kapta hazırlamayın, kabın boş kısımları temiz kalmalı.
Kenarlara bulaşan besi yeri ilerde küflenebilir ve hasat etmekte problem yaşarsınız.
-En sık yaşanan sorun kültürleyenlerin kurtları gözle seçememeleri nedeniyle “herhalde kurtları öldürdüm”, “neyi yanlış yaptık acaba” vb düşüncelere kapılıp kültürü dökmeleri. Yazılanları yaptıysanız biraz sebat etmeli ve 3-7 gün arası beklemelisiniz.
-İlk günlerde yani kurtlar çoğalıp hava almak için kap kenarlarına tırmanmaya başlamadan kapağı açıp kapatmayın, sonra nerede bu kurtlar der ararsınız. Görün ki içiniz rahatlasın.
-Aklınıza takılabilir; besi yerini yenilemeden kültürü canlı tutabilirsiniz, sayıları azalabilir ama kültürü kaybetmezsiniz, önemli olan da bu. O an ihtiyacınız yoksa buzdolabına kaldırıp üremelerini durdurabilirsiniz (denemedim, yabancı kaynaklarda okudum)
-Koku normaldir, rahatsız oluyorsanız 15 günde bir besi yerini değiştirebilirsiniz.

Sıcaklık
Mikro kurtlar oda sıcaklıklarında bakılabilirler, kısa süreli olmak koşuluyla yüksek sıcaklıklara dayanabilirler. “Kap içerisindeki” sıcaklık 30 derece üzerine çıkarılmamalı kültür gölge ve serin bir yerde tutulmalıdır.
Mikro kurtların en iyi üredikleri sıcaklıklar 20 ila 28 derece arasıdır.

Yemleme
Mikro kurtlar için besi yeri oluşturulduktan sonra yemleme yapılmaz. İlk aşılamada katı olan besi yeri zamanla mikro kurtlar tarafından tüketilerek sıvılaşmaya başlar. Bu durumda yavaşlayacaktır. Tırmanan kurtlar artık ihtiyacınızı karşılamıyorsa tekrar besi yeri oluşturmalı ve eski kültürünüzden aşılamalısınız. Hazırda bir kap daha bulundurmanız iyi olabilir.

Besi yerinde kullanılanlar – Alternatifler
Mikro kurtlar için besi yerinin besin değerlerine doğrudan etki ettiğini söylemiştik bu doğrultuda ne verirseniz onu alırsınız diyebiliriz.

Yulaf, mısır, pirinç, çavdar ve kepekli buğday unlarını kullanabilirsiniz. En ideali bunların bir karışımı ile besi yeri oluşturmaktır. Ben her türlü vitamin ve mineral katkıları bulunduğundan süt ve ekmek karışımını zenginleştirmek için toz bebek maması kullanıyorum.

 

51325887 tn70 0 - Bu Mikrokurt da neymiş ?

Mikrokurtlar

mikrokurt kulturu 8 - Bu Mikrokurt da neymiş ?

Mikrokurt Kültürü