Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 6 ay Önce yayınlanmıştır.

Canli doguranlar günümüzde en iyi bilinen ve hobisi için milyonlarca yetistirilen tür baliklardir. Canli doguranlar denince hemen akla Lepistes, Plati, Kiliçkuyruk ve Moli gibi baliklar akla gelir.
Adi üstünde canli doguran baliklarin yavrulari canli olarak dogar. Yumurtalar annenin vücudunun içindeyken döllenir ve yumurtanin gelismesi ve yavrunun yumurtadan çikmasi annenin vücudunda tamamlanir. Yavrular anne tarafindan ‘dogurulduktan’ hemen sonra yüzmeye ve beslenmeye baslarlar.
Çogu canli doguranlar grup halinde yüzmeyi severler, bu yüzden ayni türden birkaç taneyi bir arada tutmak gerekir. Grupta disiler erkeklerden daha fazla olmali yoksa erkekler disileri çok fazla kovalayip (çiftlesmek için) onlarin yorulmalarina ve gücsüz düsmelerine yol acabilir. Akvaryumlarinin arka ve yanlari sikca bitkilendirilmis ve orta kisiminda ise bolca yüzme mesafesi birakilmalidir. Bitkisel maddeler çogu canli doguranin besin kaynaklarinin onemli bir kismini olusturur (Özellikle Molilerin).

Bir disi ve bir erkek canli doguranin bulundugu her akvaryumda bu baliklar ürerler. Canli doguranlar genellikle akvaryumseverlerin ilk ürettigi baliklar arasindadir. Uretmek icin hamile baligi ayirmak yeterlidir, isin geri kalan kismini disi balik halleder.

Eger karma akvaryumunuzda birkaç yavru yetistirmek istiyorsaniz, akvaryumcularda satilan canli doguran uretme kutularindan alabilirsiniz. Bunlar plastikten yapilmis küçük iki kompartmanli su yuzeyinde duran kutulardir. Ana hucreye hamile canli doguran konur ve dogum yaptiginda yavrular deliklerden ikinci kompartmana inerler ve anne tarafindan yenilmeden kurtulurlar. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus yavrular dogumdan birkaç saat sonra iyice hareketlenince bir yolunu bulup tekrar ana hücreye girip annelerine yem olabilirler, bu yüzden hamile baligi hücreye koyduktan sonra devamli dogumun yapilip yapilmadigini kontrol etmek lazim ve dogum biter bitmez anne baligi hücresinden çikarin. Iri canli doguranlar bu hücrelerden hic hoslanmazlar. Özellikle velifera gibi turleri bu hücrelere koyarsaniz hemen hemen her seferinde yavrularin ölü dogmasina neden olursunuz.

Diger dogal yolu ise hamile baligi kendi küçük, çok bitkilendirilmis (fazla yaprakli bitkilerle) bir akvaryuma koyarak, burada dogum yapmasini beklemektir. Bu yöntemle hem hamile balik daha sakin olur hemde benim deneyimlerime dayanarak daha fazla yavru kurtaricaginizdan eminim. Ayrica bu akvaryumda yavrularida büyütebilirsiniz.

Ayrica arada sirada (tabii bu akvaryumunuzunda baska ne tür baliklar olduguna bakar) karma akvaryumunuzdan yeni dogmus yavrulari kurtarabilirsiniz. Yavrular dogduklari zaman yumurtlayan baliklarin yavrularina nazaran daha gelismis ve iri olduklarindan beslemede hiç zorluk çekilmez. Canli doguran yavrulari hazir toz yavru yemlerini veya iyice ufalanmis pul yemleri rahatlikla yer ve gelisirler.

Belli basli canli doguranlar:
Kiliçkuyruk (Xiphorus helleri)
Plati (Xiphorus variatus ve Xiphorus maculatus)
Lepistes (Poecilia )
Moli (Poecilia schenops)
Velifera (Poecilia velifera)

Platy
Barışçıl bir balıktır ve akvaryumdaki diğer balıklarla iyi anlaşır. Pul yemler ve su yosunları ile beslenir, sudaki tuz oranın biraz yüksek olması platy için daha iyidir. 18 – 26 derece su sıcaklığı ve PH seviyesinin 6.9-8.2 arasında olması uygundur.Beslenmesi çok kolay olan bir balıktır tecrübesi az olanlar yada yeni başlayanlar için tercih edilebilir.Aynı zamanda platiler canlı doğuranlardır ve üretimi çok kolaydır. Bir seferde 20-40 yavru doğurabilir. Yavru doğduktan sonra yavruluk içine taşınabilir yada akvaryumun sık bitkilerle dekore edilmesi yaşama şanslarını yükseltir. Yavru platy algleri ve yem artıklarını yiyerek büyüyebilir extra bir çabaya gerek yoktur.(eğer akvaryumdan yavruluğa veya yavrular için hazırlanmış bir akvaryuma taşımak istemiyorsanız)Erkek ve dişi ayrımı çok kolaydır dişiler daha büyük ve yuvarlaktır. Erkeklerin kuruk kısmı siyahi ve anüste bir yüzgeç bulunur.

Black
Barışcıl ve diğer balıklarla iyi geçimlidir. Siyah kadifemsi vücüt ve yarım ay seklinde kurukları vardır. Yetişkin bir black 10 cm. uzunluğuna erişebilir. Bazen sürüler halinde orta seviyede yüzerler, bakımı kolaydır iyi filitrelenmiş ister. Yeşillik ve pul yem yer.Canlı doğuranlardır. Yavrularda siyah renkli olduğu için diğer balıklar tarafından yenilme olasılığı yüksektir.(eğer akvaryumdan çıkarmayı tercih etmiyorsanız) Zeminin siyah çakılla kaplanması ve arsız bitkiler hayatta kalmalarına yardımeder.Erkek Black’ lerin sırt yüzgeçleri uzun ve sivridir dişilerin ise küçük ve yuvarlaktır.

Lepistes
Barışcıl ve diğer balıklarla iyi geçimlidir. Beslenmesi çok kolaydır her tür yemi yiyebilir. Canlı doğuranlardır ve kolay yavrulatabileceğiniz bir türdür bir seferde 20-40 yavru doğurabilir. Hamilelik süresinde ani ısı yükseltmesi yaparsanız çabuk doğum yapar yavru lepisteslerin renkleri çok soluk olduğundan kamufule şansları yüksektir ve sık bitkili akvaryumlarda hayatta kalma şansları yüksektir(yarısı yada fazlası ölür eğer yavruluğa yada başka bir akvaryuma alınmassa). Tabiiki tüm yavru balıklar için en önemli tehlikelerden biriside akvaryumda yaşayan avcı türlerdir örneğin Melek balığı çok iyi bir avcıdır.Dişi erkeğe göre daha dayanıklıdır. Genellikle seviyesinin üst ve orta kısımlarında yüzerler.Erkek çok renkli ve yelpaze kuyrukludur boyu ise 4 cm. civarıdır. Dişi ise gümüş renklidir bazı türlerinde dişilerin kuyrukları alacalı renklidir ve boyu 6 cm. civarıdır.(erişkin).

Kılıç kuyruk
Barışcıl ve diğer balıklarla iyi geçimlidir. Yeni başlayanlar için uygun bir balıktır. Su seviyesinin her kısmında yüzerler. Suyun tuz oranının biraz yüksek olması çok iyidir. Su sıcaklığının 18-27 derece PH değerinin 7-8.3 olması gerekmektedir.Canlı doğuranlardır.Yavruların bitkili bir ortamda olması çok önemlidir çünkü ebeveynleri onların varlığını anladıkları taktirde hemen hemen hepsini yiyeceklerdir bu yüzden yavruları görür görmez yavruluğa yada başka bir akvaryuma aktarın.Erkek kılıçkuyruğun anal yüzgeçleri vardır ve adınıda aldığı gibi kuyruğunun alt kısmından sivri kılıça benzer bir kuyruk uzantısı vardır. Dişiler ise daha çok büyür ve vücudları yuvarlakımsıdır.