Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 2 ay Önce yayınlanmıştır.

Erkek dişi sayısını 4 veya 5 erkeğe 1 dişi diyorlar fakat bende neredeyse haftalık olarak yumurtasını aldığım corylerimdeki oranı bilmiyorum. Eğer yeterli saklanma yeriniz varsa 2d 10e uygun olur sanırım(Tank sadece cory tankı olmalı bence. 🙂 Tanka alışma sürecini atlattıktan sonra şelale aparatlı filtreniz varsa yağmur mevsimini taklik etmeniz güzel olur. Yani yağmur sesi çıkarır şelale filtre. Buna ek olarak su değişiminde aşırıya kaçmadan 1-2 derece soğuk su-dinlenmiş su olarak yaparsanız gerisi corylerinize kalıyor. 🙂 Açıkcası benim yaptığım ekstra birşey yok. Ama neredeyse her su değişiminden sonra yumurta alıyorum.

Kumun iri taneli olmamasına dikkat edilmeli. Çünkü yavrular yumurtadan çıktıklarında geri geri yüzemiyorlarmış. Bu yüzden de iri taneli kumlar biraz risk taşıyabilir. Benim yavruların büyüttüğüm akvaryumda hagen kum vardı.   < Yumurta döktüklerinden sonraki en önemli kısmı yumurtaları korumak. İmkanınız varsa yumurtalara dokunmadan akvaryumdaki tüm canlıları çıkarın. Salyangozlar dahil. İmkanınız yoksa çok dikkatlice akvaryumun camından filenize düşürüp başka akvaryuma taşıyın yumurtaları.(İmkanınız varsa yumurtayı bıraktıktan birkaç saat hatta birkaç gün sonra almaya çalışırsanız daha sağlıklı olur. Yumurtalar biraz daha oturmuş olur. Eğer erken davranırsanız yumurtalar dağılır.) Ayrıca bende yumurtaların bir kısmı silecekteydi. Silecektekine elimi sürmeden taşıdım. Dİğerlerini bir cetvel yardımıyla fileye döküp taşıdım. Gördüğüm kadarıyla silecekteki yumurtalarım çıktı. Diğerleri mantarlaştı.

Yumurtaları ayırmazsanız anaçlar dahil tüm balıklar yiyeceklerdir yumurtaları 🙂  < Yumurtaların bulunduğu mümkün olduğunca karanlık olsun. Ben gazate ile çevrelemiştim ışık almaması için. pipo filtre çalışır vaziyette ve bol hava verilsin yumurtaların bulunduğu akvaryuma. Bazı kaynaklarda çay demi veya metilen mavisi damlatıldığı yazıyor. Ben uygulamadım. Yumurtalarımın çoğu mantarlaştı. Fakat şu anda 10 civarı 1 aylık civarı yavrum var. Yumurtalarda nokta kadar beyazlık olduğu zaman mantarlaşmış demektir. Eğer siyahlaşıyorsa veya saydam gibi duruyorsa onlar sağlam yumurtalardır aklınızda bulunsun. Yumurtadan çıkmaları 3-4 gün civarı sürüyor. Mantarlaşan yumurtalar, sağlam yumurtalardan yavru çıkana kadar pamuksu bir görünüm alıyor. Yavrular yumurtadan çıkmadan temizleyin akvaryumu. 🙂 Yaklaşık 1 aydır tabanı temizleyemedim. 😀 < Yavrular çıktıktan sonra akvaryumda yavru göremeyebilirsiniz. Siz sabırlı olun ve rutin olarak bakımınıza devam edin. Ben akvaryumu bozmaya kararvermiştim yavru yok diye. Fakat sonradan vazgeçtim ve 1 hafta sonra yavruları nadiren de olsa görmeye başladım. Yavrular 3 gün keselerindekilerle beslenebilirler. Fakat kimi yavru erken kimi yavru geç doğmuş olacağı için 3. gün sabahı yemlemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca doğduklarında ışığa karşı çok hassastırlar. Yumurtalar çıktıktan sonra ilk 4-5 gün sadece odanın ışığı yavrulara yetecektir. Daha sonra akvaryumun ışığını yakabilirsiniz. yavruları 1,5 aylıkken anatanka koyulabileceği yazıyor. Aklıma gelenler bunlar. Elimden geldiğince detaylı anlatmaya çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir. 🙂 Ayrıca aklınıza takılan bir soru vs. varsa tekrar sorabilirsiniz. Atlamış olabilirim. Ve belirttiğim gibi acemi bir hobici olduğumu tekrar hatırlattayım. Yumurtalarımın çoğu mantarlaştı benim.:) Yavrularımda yaklaşık 27-28 litrelik akvaryumdalar şu anda. 🙂