Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 2 ay Önce yayınlanmıştır.

Hindistan ve Bengal’de bitkilerin bol olduğu nehirlerin doğal bir balığıdır. Gromi türleri içerisinde en güzellerinden bir tanesidir. Ülkemizde de çok sevilen mükemmel bir balığıdır. Diğer balıklar ile beraber aynı akvaryuma konulduklarında biraz çekingen davranırlar. Bu nedenle müstakil akvaryumlarda tutulmaları daha iyi olur.

Yemlenmelerinde biraz duyarlıdırlar. Kurutulmuş tubifex ununu iştahla yerler. Arasıra canlı yem verilmesinde yarar vardır. Labirentleri yardımı ile havanın oksijeninden yararlanma özelliğine sahiptirler.

Gromi türleri içerisinde en küçük boylu olanlarındandır. Erkekler 4, dişiler ise 5 cm.ye ulaşabilirler. Erkeğin vücudu dişiye oranla daha renkli ve parlaktır. Vücut üzeri dikine hatlar ile kaplıdır. Parlak açık mavi zemin üzerine kırmızı üçgenimsi şekillerden oluşan bant balığa çok güzel bir görünüş verir. Bu bantlar tek yüzgeçler olan kuyruk sırt ve anal yüzgeçleri üzerinde de devam eder. Boğaz kısmı ve karın bölgesi çivit mavisi rengindedir. Dişiler daha soluk renklidirler. Grimsi gümüşi renkli olan vücut, dikine mavi hatlara sahiptir. Göğüs ve kamı mavi beyazdir.

Konuldukları 40-50 It.lik, iyi bir şekilde yüzer bitkiler ile donatılmış ve güneşlik bir yere konulmuş olması lazımdır. Çakıllarla koyu bir zemin oluşturulur ise balığın vüzut renkleri daha iyi bir şekilde ortaya çıkar. Normal çeşme sularında kolayca yaşayabilirler. Su sıcaklığı 24- 28 C arasında olmalıdır.

Labirentti balıklardan olduğundan akvaryumlar havalandırılmasa bile rahatça yaşayabilirler. Üretim için biraz yaşlı balıklar seçilmelidir. Kondisyon kazanmaları için iyi bir şekilde yenilenmelidirler. Bu yemlemenin başarılı olduğu, dişilerin karnının şişmesinden, erkeklerin ise renklerinin parlaklaşmasından anlaşılır.

Akşam üzeri erkek 40-50 It.lik bir alınır. Akvaryumun iyi bir şekilde bitkilendirilmiş olması yararlı olur. Su yüksekliği 12-15cm. tutulur. Suyun 1 gün dinlendirilmiş olması uygun olur. Akvaryumun güneş alan bir yere kurulması lazımdır. Böylece alg yetişmesi kolaylaşmış olur. Erkek hava kabarcıkları ile bir yuva yapmaya çalışır. Ertesi gün dişi de akvaryuma ilave edilir ve dişinin de bu yuva yapımına yardımcı olduğu görülür. Bu yuva bitkilere tutunarak yapıldığından akvaryumda yüzer bitki bulunması şarttır. Bu yuva 5-10 cm. çaplı olabilir. Yumurtlama bu köpükten yuva içine yapılmaya çalışılır. Eğer dibe düşen yumurta olur ise erkek hemen bunu ağzı ile alır ve köpük içine yerleştirir.

Yumurtlama bitince dişi akvaryumdan uzaklaştırılır ve erkek yalnız bırakılır. Bir yumurtlamada 100-125 yumurta bırakılabilir. İlk gün içerisinde yavrular çıkar. İlk günler küçük infusaria yavrular için en uygun yemdir. İlk günler çok küçük olan yavrularda önemli miktarda ölüm görülebilir. Akvaryumun güneş alması yavrular için yararlı planktonların üremesini sağlar.