Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 10 ay Önce yayınlanmıştır.

Yaklaşık yirmi yıldır bu hobi içerisindeyim.Bu geçen zaman diliminde bazı türlerle ilgili çeşitli gözlem ve deneyimler sonucunda farklı farklı bilgi ve tecrübeler kazandım.Bu konuyuda hobici kardeşlerimin,abilerimin seçiminde farkında olmadan hataya sürüklenmemeleri adına  paylaşmak istedim.Buradaki temel amaç insanlar akvaryumlarında kırılmış veka genetiği çeşitli nedenlerle bozulan canlıları değilde,olabildiğince saf temiz canlıları akvaryumlarında beslesinler…
Uzun zamandır bakıyoum piyasada birçok mutasyona uğramış yunus cihicled dolaşıyor ve ilginçtirki bu hayvancağızlarada talep birhayli fazla.Millet olarak bilgiden yoksunuz ve ilginç olan birazcık daha dikkatimizi cekiyor sanki.. burada dikkat edilmesi gereken husus tür seçimi yaparken kriterlerimiz neler.. türün orjinalliği saflığımı yoksa mutasyona uğramış ilginç canlılar mı!
Orjinal safkan bir hakkında biraz bilgi verecek olursak eğer;Kafa ve vücut yapıları birbiri ile orantılıdır.Bu balıklar asla sakat değilse eğer kambur bir yapı sergilemez ve göbek yapmaz .kafa bölgesinde zaman içerisinde çok hoş gözüken bir kitle oluşur.Su koşulları ve beslenme ilede alakalı dahada muhteşem birhale ulaşır.
Mutasyon bir yunustaki belirtiler;Çoğunun kafa yapısı düzdür,ağız ve çene yapıları bozuktur buna bağlı gelişim sürecinde,kafa yapıları vücutlarına nazaran küçük kalır.Bu canlılarda da türe özgü bir özellik olan kafa bölgesinde yine kitle oluşumu gözlenir ve kafa dahil büyük bir çoğunluğunun iskelet yapıları bozuk olduğu için az bir kitle oluşumunda bile kafa vücuda göre küçük kaldığı için yada iskelet sisteminde düzleşme olduğu için halk tabiri ile çok fazla kafa yapmış gibi gözükür. çoğunda da doğal engellenemez göbek oluşumu ve kambur vardır.

Bu yüzden alırken çok dikkat edilmeli yoksa ileride hayal kırıklığı yaşanması kaçınılmazdır.Sözüm meclisten dışarı Tayfun abiden herkez astronomik rakamlarla alıyor,bende alayım nasıl olsa vardır bu işte bir hikmet,okadar insanın bir bildiği vardır muhakkak diye yola çıkmayın..Burada ne kişiler bir sertifikadır nede bir kağıt parçası..asıl sertifika herdaim balığın kendisidir..türün bütün özelliklerini yansıtan bir en kral balıktır.
Rabbim bu hobiye gönül bağlamış herkeze hayırlı insanlar ile karşılaşmayı,akvaryumlarında orjinal ve sağlıklı canlıları beslemeyi nasip etsin inşallah..                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         ERHAN BAYDAN

 

erkekyunus - Cyrtocara Moorii Yunus