Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 8 ay Önce yayınlanmıştır.

 DAMIZLIK BALIK SEÇİMİ

images - DAMIZLIK BALIK SEÇİMİ
Malavi üretmek için herşeyden önce sağlıklı bir kolonimiz olması gerekir. Benim tavsiyem kesinlikle yavru alıp büyütmeniz yönünde olacaktır. Yavru iken alınıp beraber büyütülüp koloni yapılan balıklardan alınan verim, toplama koloniden asla alınamaz. Dişi erkek oranını Mbuna’larda (400 lt. lik bir akvaryumu örnek veriyorum)5 erkek, 25-35arası, dişi gibi yapabilirsiniz. Oysa bu rakam Haplochromis’lerde türlere göre değişkenlik gösterebilir ama genelde 2 erkek,10-15 kadarda dişi olmalıdır. 


Mbuna’larda sağlıklı bir koloni yapabilmek için( büyüklüğüne göre değişecektir)25-50 tane arası yavru almanızı tavsiye ederim. Alacağınız 3-4 cm. boyundaki Mbuna yavruları uygun büyüklükteki bir akvaryumda zaten 3-6 ay arası bir zamanda damızlık hale gelecektir. Ortak yapılan yanlış bu balıkları damızlık altı boya geldiklerinde erkeklerini ayırıp dişileri erken yavru vermelerini engellemek için ayrı büyütmek olacaktır. Bu çok büyük bir hatadır. Asla damızlık yapacağınız balıkları bir birinden ayrı büyütmeyin. Bazı dişiler küçük boyda yavru verebilirler bu durum büyümelerini biraz engelleyebilir ama küçük boyda yavru veren dişileri yavrularını aldıktan sonra bir süre ayrı bir akvaryumda besleyip kondüsyon yükleyip aradaki açığı kapattırabilirsiniz. 

Mbuna’lar genelde bol kayalı ve saklanma alanları bol olan akvaryumları severler. Doğal ortamlarını en yakın akvaryumu kopya etmek onların iç güdülerini tetikleyecektir. 

Haplochromis’lerde damızlık koloni yapabilmek için ise yine büyüklüğüne uygun (bu oranı en kolay şu şekilde hesaplayabilirsiniz)Akvaryumunuzun hacminde kaç tane damızlık boyda yaşayabilir ise o rakamı 2 ile çarpın. Örnek 300 lt. de 10 tane üretebilirsiniz ama bu balıkları yavru alıp büyütecekseniz 20-25 tane almanız yeterli olacaktır. Haplochromis’ler genelde iri ırk Malavi türleridir. Erkekleri dişilere karşı çok acımasız olurlar. Yavru aldığınız balıklar büyürken damızlık altı boya geldiklerinde her zaman en baskın olan erkeği alfa erkek yapmanızda fayda vardır. Alfa erkekler genelde diğer erkeklerden daha fazla dişileri hırpalarlar ama en baskın erkek her zaman en iyi faaliyetleri gösteren erkek olur. Haplochromis’ler mbuna’ların aksine yüzme alanları bol olan akvaryumlardan hoşlanırlar. Bazı istisna durumlar hariç bu türün damızlık akvaryumlarında kayanın az miktarda olması yeterlidir.