Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 1 ay Önce yayınlanmıştır.

Batıda Pakistan’dan, doğuda Myanmar’a kadar uzanan bölge dahilinde; Hindistan, Nepal, Bhutan ve Bangladeş’te bulunur ama günümüzde sınırlı bir dağılım gösterdiği düşünülmektedir. Bunun öncelikli nedeni, ilk zamanlar farklı türlerin de Danio rerio adı altında kayıt edilmiş olmasıdır. Örneğin Myanmar’da Danio rerio’nun son kaydı 1926’da tutulmuştur ancak o zamandan bugüne benzer görünüşlü balıkların farklı birer tür oldukları keşfedilmiştir. Tarım ve sanayi faaliyetleri, etik olmayan avlanma metotları ve habitat bozulumları da bu türün dağılımının azalmasına yol açan diğer etmenlerdir.

En azından Hindistan, Bangladeş ve muhtemelen Bhutan’da bulunmaktadır; bütün bu bölge, haziran ile eylül arasında yoğun yağış alır, dolayısıyla yaşadığı yerler yıl boyunca çok çeşitlilik gösterir.

Ticari anlamda yığın üretimi yapılmaya başlandığından beri vahşi bireyler hobisinde pek görülmemektedir. Sonuç olarak, en fazla üretimi yapılan türlerden biridir; çeşitli yapay biçimleri vardır ve fiyatları oldukça düşüktür. Vahşi bireyler de zaman zaman bulunup getirtilmektedir.

Habitatı: 2007 yılında yaptığı araştırmada Raymond Earl Engeszer, Kuzeydoğu Hindistan’da 28 yerde Danio rerio’yu kayıt altına almıştır ve bu yerlerin yarısında suyun yavaş akıntılı veya durgun olduğunu belirtmiştir. Tabanda çoğunlukla çamur olduğunu, kıyı / kara bitkilerinin bulunduğunu ve balığın yağışlı mevsimlerde akarsulardan ziyade genellikle su basmış alanlarda ve pirinç tarlalarında yaşadıklarını ortaya koymuştur. Kayalık alanlardaki hızlı akan sularda gözlemlendiklerinde ise bitki örtüsünün altında sürüler hâlinde yaşadıkları görülmüştür. Yaşadığı alanların çoğunda su temiz veya görece temiz ve nadiren bulanıktır.

Yaşadıkları sularda Barilius barna, Barilius bendelisis, Danio dangila, Danio meghalayensis, Devario assamensis, Devario devario, Laubuca laubuca, Esomus danricus, Puntius conchonius, Pintius shalynius, Lepidocephalichthys annandalei, Lepidocephalichthys guntea, Badis blosyrus, Dario dario, Colisa chuna, Ctenops nobilis, Aplocheilus panchax ile Oryzias ve Lepidocephalichthys cinslerinden çeşitli türler bulunmaktadır. Potansiyel avcılar ise çeşitli Channa türleri, Mastacembelus armatus, Mystus bleekeri, Xenentodon cancila ve Notopterus notopterus’tur.

Yılın kurak döneminde kalıcı akarsularda ve küçük nehirlerde, sakin ve gölgelik alanlarda bulunurlar; yağışlı mevsimde ise yumurtlamak için havuzlara ve pirinç tarlalarına göç ederler ve bu yerlerde çamurlu bir zemin ve çokça bitki bulunur. Yavrular, sular azalmaya başlayana kadar doğdukları yerlerde kalır.

En fazla ulaşabildiği boy: Çoğunlukla 4 – 5 cm.

En az hacmi: Aktif bir türdür ve 70 litre, küçük bir sürü için yeterlidir.

Akvaryum: Dekor seçimi çok önemli değildir ama en iyi renklenmesini koyu renkli taban malzemesine sahip, yoğun bitkili bir akvaryumda sergiler. Yüzey bitkilerinin ve ağaç dallarının kullanımı, hem ışığın akvaryuma etkisinin azaltılır hem de akvaryuma doğal bir görünüm katar. Habitatı göz önüne alındığında güçlü bir filtrasyona ve akvaryumda akıntının yüksek olmasına gerek yoktur.

Sıcaklık: Yaşadığı suların sıcaklığı temmuz ayında 24,6 – 38,6°C aralığında ölçülmüştür ama muhtemelen kış süresince sıcaklık düşer. Akvaryumda genel olarak 18 – 24°C aralığı uygun gelebilir.

pH: 6,0 – 8,0

Sertlik: 5 – 20°H

Beslenmesi: Sindirim sistemi analizleri, vahşi bireylerin sucul kabukluları ve sivrisinek larvası gibi omurgasızları tüketen birer mikro avcı olduklarını göstermiştir. Akvaryumda da yem seçmezler ve verilen yemleri kabul edeceklerdir. İyi kalitede kuru yemlerle birlikte su piresi, artemia ve çeşitli kurtlar gibi küçük canlı ve dondurulmuş yemler de sunulmalıdır.

Uyumluluğu: İyi kurulmuş bir karma için ideal olan, çok barışçıl bir türdür. Özel su şartlarına gereksinim duymaz ve tetralar, canlı doğuranlar, gökkuşağı balıkları, labirentliler, kedi balıkları, loachlar ve diğer küçük sazansılar gibi hobide popüler olan birçok türle bir arada tutulabilir. Beraberinde beslenecek türler seçilirken, Zebra Danionun ulaşabileceği en fazla boy göz önüne alınarak, belli bir uyumluluk yakalanmalıdır.

Sürü balığıdır ve en az 8 ila 10 bireylik bir sürü hâlinde tutulmalıdırlarlar. Sürü hâlinde olmaları sadece rahatlatlamalarını sağlamaz, aynı zamanda doğal görünümlerini ve davranışlarını sergilemesine de olanak tanır. Ayrıca erkekler, dişilerin ilgisini çekmek için rekabet ederken en güzel renklenmelerini sergileyecektir.

Cinsiyetinin ayırt edilebilirliği: Erişkin dişiler, erkeklere göre çoğunlukla daha yuvarlak bir karna sahiptir ve daha az renklidirler; ayrıca dişiler erkeklere göre biraz daha iri yapılıdır. Cinsiyetler arasındaki farklılık, özellikle döneminde, dişinin karnı yumurta ile doluyken rahatça görülebilir.

Üremesi: –

Notlar: Hobideki en popüler ve bilinir türlerden biridir. ‘Zebra balığı’ olarak da anılan bu tür, yeni başlayanların çoğunlukla seçtiği bir balıktır ve hemen hemen her akvaryumcuda bulunur. Barışçıl, dayanıklı ve ucuz olması nedeniyle popüler olmayı hak etmektedir. Ancak yıllardan beri iç üretimle çok sayıda üretilmeleri, önceden olduğu kadar dayanıklı olmamalarına yol açmıştır. Ayrıca kötü bir hastalık olan ‘neon tetra hastalığı’na karşı da elverişlidir; bu önce neon balıklarında tespit edilmiş ama diğer türleri de etkileyebilen bir hastalıktır.

Satın alırken balığı akvaryumda biraz gözlemlemek gerekir. Balıkta yorgunluk belirgisi veya deride beyaz lekeler görünüyorsa yahut sürü davranışından vazgeçip tek başına duruyorsa, satın almaktan vazgeçilmelidir. Bu durumdaki bir muhtemelen Flavobacterium columnare bakterisi tarafından enfeksiyona maruz bırakılmıştır ve ileri aşamaya geçtiğinde bu enfeksiyonun tedavisi mümkün değildir. Parazitin sporları (larval aşamada) balığın ağzından girer ve kaslara yerleşmeden önce iç organların duvarlarına tutunurlar. Sonrasında kaslarda hızlı bozulmalara yol açacak şekilde kistler ve deride beyaz lekeler oluştururlar. Hastalık ortaya çıktığında, ölüm oranı çok hızlı şekilde artabilir. İlerlemiş aşamadaki hastalığı akvaryumdan temizlemenin tek yolu, enfeksiyon kapmış balıkları akvaryumdan uzaklaştırmaktır.

Leopar Danio olarak bilinen (önceden Dario frankei adıyla bilinirdi), Danio rerio’nun noktalı varyetesidir ve genellikle Danio rerio var. frankei adıyla anılır. Doğal bir varyete değildir; muhtemelen Doğu Avrupalı üreticiler tarafından seçici üretimle türetilmiştir ve Danio rerio ile aralarında melezlenme olabilir. Ayrıca “altın çizgili” ve “uzun yüzgeçli (longfin)” varyeteler de bulunmaktadır. Bütün bunların bakımları standart Danio rerio ile aynıdır.

Danio%20rerio%20Glofish - Danio rerioBu seçici üretimlerle türetilen varyetelerden daha vahimi, Zebra Danioların genetiğinin oynanmasıyla oluşturulmuş ve “Glofish” adıyla pazarlanan balıklardır. Bunlar ilk olarak, belli toksinler kullanılarak parıltılı yapılar ortaya çıkartacak şekilde balıkları mutasyona uğratma çalışmaları yapan Singapur Ulusal Üniversitesi’nde üretilmiştir. Glofishler sarı, yeşil ve kırmızı gibi renklerde olur ve loş ortamda parıldarlar. Bu özelliğe yol açan maddeler, özellikle (yeşil ve sarı olanlar için) deniz anasından ve (kırmızı olanlar için) mercanlardan alınan proteinlerdir. Bir Amerikan şirketi de hemen bu üretimin haklarını satın alarak Glofishleri ilk olarak popülerliklerini kazandıkları yer olan ABD’de satışa sunmuştur. Şu anda ise Avrupa Birliği dahilinde bu balıkların alımı, satımı ve beslenmesi yasaktır; bunlara dair bazı girişimlere rastlansa da uygulanan yaptırım oldukça ağır olmaktadır.