Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 6 ay Önce yayınlanmıştır.

Dış parazit; eğer tedavi edilmezse balığın derisinde ağır tahribata neden olup balığı öldüren bir hastalıktır. Dış parazit oluşumunda stres (uygunsuz hacim,uygunsuz dekor,uygunsuz ışık,uygunsuz tank arkadaşları  vs..), suda bozulma,  suyun ph ının balığa uygun olmamasının etkileri vardır.

 

Dış parazit olan bir kaşınmasından anlaşılabilir. Balık kendini sürekli kuma, dekorlara ve bulabildiği her yere sürtünüp kaşınıcaktır. Kaşınma sonucunda balığın üzerinde kızarıklıklar oluşur, eğer tedavi edilmezse balığın üzerinde derin yaralar açılıcaktır. Dış parazit durumunda eğer akvaryumda sivri uçlu taşlar ve dekorlar varsa bunlar da balıklarda derin yaralar açılmasına neden olucaktır, bu yüzden böyle dekorlar kullanılmamalıdır.

 

Akvaryumda dış parazit olduğu kesinleşen varsa kullanılıcak en iyi şey kaya tuzu olucaktır. Öncelikle ısısı kademeli olarak birkaç derce arttırılır. Bu ısı artışı  parazitleri öldürücektir. Sonra  akvaryumdan bir miktar su alınır, içerisine hacmine göre, 50lt.ye 1 yemek kaşığı gelecek kadar kaya tuzu eritilir ve akvaryuma dökülür.  Birkaç saat sonra dip çekimi yapılıp dinlenmiş su eklenir. Ertesi gün tekrar aynı miktarda kaya tuzu eklenir ve yine birkaç saat sonra dip çekimi yapılıp dinlenmiş su eklenir. Bu işlem 3 gün boyunca tekrar edilir. Genelde 3 günde hastalık iyileşicektir. Geçmezse işleme devam edilir, eğer hastalık geçmişse ısı tekrar kademeli olarak eski haline getirilir.

 

Dış parazitte ilaç kullanımı da sonuç verir. Sera baktopur, mikofish gibi ilaçlar da dış parazitte işe yarayan ilaçlardır. Eğer ilaç kullanılıcaksa dikkat edilicek konu ilacın akvaryuma dökülmemesidir. Hasta karantina tankına ayrılmalı, karantina tankı ana tanktan doldurulup ısıtıcı ve hava taşı takılmalı, daha sonra ilaçtaki talimatlar üzerine ilaç kullanılmalıdır.

 

Eğer dış parazit olan balıkta açık yaralar oluşmuşsa kesinlikle tuz atılmamalı, balık ayrılıp sadece ilaç tedavisi uygulanmalıdır.