Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
09
Ağustos
2017
Bu konu 7 ay Önce yayınlanmıştır.

1 - DiscusDiscus Balığı’ dünyasının en gözdecanlılarındandır.  Discuslar muhteşem renklerile göz alıcı vücut yapılarıyla her akvaristin rüyalarını süsler. Güney Amerika cichlid familyasının bir üyesidir. Latince adı ‘Symphsodon aequifasciatus’dur.


2 - Discus

 Ataları güney Amerikalı olsa da günümüzde akvaryumlarda beslenen discus’lar, Asya kökenli üretim çiftliklerinden gelmektedir. Amazon nehrinde bulunan discus balıkları ile akvaryumlarda beslenen discus’lar şekil itibariyle birbirlerinden oldukça farklılaşmışlardır.

Akvaryumda discus türü balıkları beslemek oldukça zordur ve profesyonel tecrübe gerektirir. Discus’lar muhteşem görüntülerini, narin huylarıyla tamamlarlar. Oldukça narin ve hassas canlılardır. 20 santimetre boya ulaşabilen bu balıklar akvaryumdaki en ufak bir değişiklikte hastalanabilirler. Ya da kalıcı bir sakatlığa maruz kalabilir.
3 - DiscusBu narin balıklara sağlıklı bir yaşam ortamı hazırlamak ve uzun yıllar bu muhteşem güzelliği seyredebilmek için Discus’ları iyi tanımak gerekir.
Doğal yaşam ortamları derin çatlaklar, ağaç kökleri ya da kayalık alanlardır. Bu sebeple akvaryumlarda uygun ağaç kökleri kullanılabilir. Böylece suyu da discus’lar için daha yumuşak olacaktır.
Discus’lar etçil balıklardır. Yem diyeti et ağırlıklı olmalıdır. Yem yemeyen balıkların hasta olma ihtimaline karşı aşırı yemleme yapılmamalıdır. Discus’lar yeme karşı aktif balıklardır. Akvaryuma yem eklendiği zaman muhakkak harekete geçerler. Bu sebeple yem yemeyen gözlenmeli ve gerekli ilaçlar akvaryuma eklenmelidir.
Barışçıl bir yapıya sahip olmasına karşın sadece kendi türleriyle beslenmelidir. Başka balıklarla bakılması, discus’ların ölümüyle sonuçlanabilir. Kendi türüyle ise orta derecede agresif yapıya sahiptir. Özellikle yuva tutma veya yavru sahiplenme durumlarında agresif hareketler sergilerler.
4 - DiscusAkvaryumun hemen hemen her bölgesinde yüzerler. Buda güzel bir seyir elde etmenizi sağlar. Discus beslenecek akvaryumun dizaynı sade olmalıdır. İnce yapılı bir kum ve ağaç kökü bulunması yeterlidir. Bitkili akvaryumlarda discus’ların yaşatılabilmesi gerçek bir mucize olacaktır. En ufak bir değişiklikte hastalanan bu narin balıklar, akvaristler tarafından genelde boş ve cama cam akvaryumlarda beslenir. Böylelikle hastalıkların önüne geçmek ve daha rahat temizlik yapmak amaçlanır.
Discus’ların cinsiyet ayrımı oldukça zordur. Sadece aş tuttuklarında kesin bir sonuca varılabilir. Discus’lar düz bir yüzeye yumurta dökerler. Yavrularını sahiplenip, korurlar.
5 - DiscusEş tutmuş çiftler 50*50*50 santimlik bir akvaryumda bakılmalıdır. Böylece en uygun yuva şartları sağlanmış olur. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra, erkek ve dişi discus yavrularına birlikte bakarlar. Yavru discus’lar, anne ve babalarının vücutlarındaki mukoza salgılarını yiyerek beslenirler.
Discus akvaryumlarında gözetilmesi gereken fiziki şartlar şöyledir; Akvaryum hacmi en az 400 litre olmalıdır. Sıcaklığın 26–30 santigrat derece arasında olmasına dikkat edilmelidir. Su sertliği 0–12 dH arasında olmalıdır. Akvaryum suyunun pH değeri 5.0-8.0 arasında olmasına özen gösterilmelidir.
Satın alınırken detaylıca gözlem yapılmalı ve güvenilir akvaryumculardan temin edilmelidir. Oldukça pahalı olan discus’lar ülkemizde de ilgiyle beslenmekte ve akvaristler tarafından üretimi yapılmaya çalışılmaktadır.
Etiketler