Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
04
Eylül
2017
Bu konu 7 ay Önce yayınlanmıştır.

Bu discus ve melek balıklarında, üretilmeye çalışıldıklarında her zaman karşılaşılan problemdir. Bu yazıda yumuşak asidik sularda yaşayan Amazon nehri cichlıdlerinin problemleri incelenecektir. Amazondan bahsettiğimizde ana kola bağlı irili ufaklı kollar, dereler, çağlayanlar anlaşılmalıdır. Her biri kendine has su özellikleri ile ayrı habitatlar oluşturabilir. Discus, melekler ve tetraların yumurtladıktan sonra yumurtalardan yavru çıkması için en önemli faktörün yumuşak su olduğunu yıllar sonra öğrendik. Discuslar ve melekler için onları sert sularda sağlıklı besleyebilir ve yumurtlatmayı başarabilirseniz, bu koşullarda çok az yavruya sahibi olursunuz. Bunun ana sebebi olarak sudaki karbonat sertliği gösterilir. Sert suda yumurtanın dış kabuğunu sertleştirği, embriyonun yumuşak sudaki gibi normal büyüyerek onu kırmasını engellediği, yumuşak suda ise kabuğun yumuşak kaldığı söylenir. Aklınıza hemen pH faktörü hakkında sorular gelebilir. Yine iki tane teorimiz vardır. Bazı üreticiler pH ı 6.3 ile 6.8 arasında tutarlar ve 7 nin üstünde besleyenlerden daha az problemli oldukları görünür. Diğer taraftan yumurtalardan yavru çıkmamasında sertliğin tek neden olduğunu düşünmemekteyim. Bazen erkek döllemek için hazır değildir ve aynı zamanda dişi yumurtaları dökmüştür. Su koşulları ne olursa olsun yumurtalardan yavru çıkma şansı yoktur. Bazen sudaki akım o kadar çoktur ki erkeğin spermleri yumurtalara ulaşmadan filtre onları emer, böylece yumurtalar döllenmez. Bunlar, üretim denemelerinde aklınızda bulunmalıdır. Çift alanı seçtiğinde, su akışını yumurtlama bölgesine olabildiğince az yaklaştırın. Basit ayarlamaların ölü yumurtalarla canlı yavruları nasıl ayrıştırdığına şaşıracaksınız. Bir diğer faktör, bazı erkekler kısırdır. Bunun daha çok Golden severumslar da olduğunu duydum. Geçmiş yıllarda yapılan üretimler sonucunda bir kaç tane kısır balığın çıkabileceği görülmüştür. Bazen erkeğin yumurta yayan dişiyle çok iyi anlaşamadığını görürsünüz. Başka dişiye atıldığında iyi bir baba olabilir. Bazı çiftler yumurtlar ve onları döllerler, ama yumurtaların bakımı için kavga edebilirler. Bu birinin veya ikisinin yumurtaları yemesiyle sonuçlanır. Böyle bir problemle karşılaştığımda diğer balığın yumurtalara bakması için birini alırım. Eminim ki yumurtalardan yavru çıkmaması için birçok sebep vardır ama yukarda bahsedilenler normalde olanların %95 ini kapsar.

DİSCUS YAVRULARINI BÜYÜTMEK İÇİN 19 BASİT ADIM
Birçok insan discus yavrularını suni yolla büyüten üreticilere hayranlıkla bakar, aslında en ideali onların doğal olarak büyütülmesidir. Ancak bu, çok değerli olan discuslarınız için oldukça riskli bir yöntemdir. Bu nedenle ben sizlere suni yöntemlerle yavru bakımını adım adım vermek istiyorum.

 

Yavruları büyütmek için 2 anahtar vardır. Birincisi Temiz bir su ve ikincisi de değiştirilen suyun aynı sıcaklıkta olmasıdır.

 

1. Erginlere, 14-16″ boyunda, 1.5-2″ kalınlığında PVC boruyu yumurtlamaları için verin. pH 6,5 olmalıdır ve proses boyunca kullanılan su yumuşak olmalıdır. (100 ppm civarında ) Bu yumurtaların yapışkanlığına yardımcı olacaktır.

2. Erkeğin yumurtaları döllediğinden emin olun, aksi halde emeğiniz boşadır.

3. Yumurtlama bittikten sonra iki saat bekleyin.

4. 1 galonluk cam kavanoz kullanarak, erginlerin (ve yumurtaların) bulunduğu suyla doldurun. PVC yi kavanoza çabuk ve sakince koyun.

5. Kavanozu küçük 5 galonluk içi 84 F suyla doldurulmuş tanka koyun ( 50W ısıtıcı gerekmektedir.) ayrıca tanka süngerli filtre koyup çalıştırın. Bu kavanozu sıcak tutar ve tankın çevrimlenmesini sağlar

6. Kavanoza hava taşı koyun. Orta seviyede ayarlayın böylece kavanozda iyi bir akım oluşacaktır (yumurtaları patlatmayın).

7. Beş damla metilen mavisi (methyl) ekleyin. Başka kimseler daha fazlasını önereceklerdir ama ben yavruların bir kısmının kaybedileceğine inanıyorum. Beş damla iyidir ve size yumurtaları daha iyi gözleme olanağı verir.

8. Yavrular yumurtadan çıkmaya üç gün içinde başlayacaktır (eğer yumurtalar döllenmiş ve doğru su parametreleri/sertlik/ısı/temizlik sağlanmışsa).

9. İki üç gün içinde serbest yüzmeye başlayacaklardır (çoğunlukla üç). Kabın dibinde debeleneceklerdir iyi ve hazır olduklarında ayrılacaklardır.

10. Serbest yüzmeye başlar başlamaz ilk yemlerini verin. onlara deniz filtere besleyicilerini beslemek için kullanılan suni plankton verebilirsiniz.

11. 4 saat sonra kavanozu 5 galonluk tanktan çıkarın ve tanka plastikten yapılmış küçük kabı koyun. Kabın içine de havataşını yerleştirmelisiniz. Yavruları küçük kaba koyarken dikkatli olun onları zedelemeyin. Kabı %75 kavanoz suyu %25 tank suyuyla doldurun. Kabın su yüzeyini kıracak kadar az hava çıkaracak şekilde hava taşını çalıştırın.

12. Az miktarda yem atın.

13. 4 saat sonra kabın suyunun yüzde ellisini ince hava hortumu kullanarak değiştirin. Bu işlemi yaparken yavruları çekmemeye dikkat edin. Kabın suyunu tank suyuyla değiştirin. (tank suyunun kabın suyuyla aynı sıcaklıkta olduğunu kontrol edin) yine az miktarda yemleyin.

14. Yukarıdaki metodu kullanarak %90 suyu değiştirin. (Not: 5 galonluk tankın su seviyesi düşmeye başlayacaktır. ASLA 5 galonluk tankın suyunu kabın içindeki su değişmeden doldurmayın. Kabın suyunu değiştirmeden önce tankın suyunu doldurursanız sıcaklık aynı olmayacağından kabı doldurduğunuzda bebekler şoka girebilirler. Yeniden kendilerini toparlayamazlar.

15. Her 4-6 saatte bir %90 su değişimi yapın. (en çok 8 saatte bir yapın böylece uyuyabilirsiniz, tavsiye etmemekle beraber başka şansınız yoksa 10 saatte birde yapabilirsiniz.)

16. Serbest yüzmenin ikinci günü çok az miktarda yeni yumurtadan çıkmış artemiayı her beslemede verin. Sıvı yemle (plankton) kullanmayı durdurmayın. 15 nolu maddeyi uygulamaya devam edin. Sıvı yem yiyenler gri karınlı, artemia yiyenler pembe karınlı olacaktır.

17. Artemiaya ve sıvı yemle beslemeye devam edin. Bütün yavruların karınları pembe olmalıdır.

18. Karınları pembe olunca sıvı yem kullanmayı kesin ve artemiya ile beslemeye devam edin.

Etiketler