Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
21
Ağustos
2017
Bu konu 7 ay Önce yayınlanmıştır.

Tankı hazırlamak:
Tankınızın suyunun tamamen oturduğun dan emin olun. Bu biyolojik filtre sisteminizin tamamen kurulmuş olması demektir. Eğer discus için yeni tank hazırlıyorsanız, ilk önce içine diğer balıklardan koyup, 4-6 hafta çevrimleyin. Burada bütün detaylarına girmeyeceğiz, fakat yeni tankının çevrimlenmesi bunu gerektirmektedir. (iyi su, yararlı bakteri kolonisi ve filtreleme sistemi için) Bu prosedürü atlamamalısınız. Sudaki amonyak seviyesi çevrim sırasında çok sık değişir ve discus bunu tolere edemez yeni tank kurduğunuzda ve nitrobakteri oluştuğunda su bir süre bulanacaktır. (kaç tane balığınız olduğuna ve diğer sebeplere bağlı olarak.) Genellikle bir iki ay içinde tankınız discus için uygun hale gelecektir. Bütün pet dükkanları su test kitlerine sahiptir. Discus için pH ve amonyak test kitine mutlaka ihtiyaç duyacaksınız.
Discusunuzu yakındaki bir satıcıdan alacaksanız, sabırlı ve dikkatli olun. Renklerinin koyu olamamasına, akvaryumun köşelerine saklanmamasına veya derisi soyulmuş görünüşlü olmamasına dikkat edin. Discusları izlerken satıcıdan onları yemlemesini isteyin. Yeme vahşice saldırıp, saldırmadıklarına dikkat edin. Eğer biraz bekleyebilirseniz birkaç gün sonra gelin ve nasıl olduklarına bakın. Hala sağlıklılarsa onları alabilirsiniz. Discus hakkında bilgili bir satıcı sizi anlayacak ve ödeyeceğiniz fiyatı düşünerek şüpheciliğinize hak verecektir. Satıcının suyunun pH ından emin olun. Eğer sizinkinden çok farklıysa (Örneğin sizin tankınız 6.5 ve satıcınınki 7.5 ise) eve dönün ve suyunuzu ayarlayın. discuslar yüksek pH değerlerine düşük olanlardan daha çabuk uyum sağlarlar. Diğer bir değişle satıcının pH değeri düşük ve sizinki yüksekse, onları alıp eve getirebilir ve yavaşça sularına tank suyu ekleyerek onları alıştırabilirsiniz. Fakat sakın suyu 6.5 pH olan tanka 7.5 pH olan tanktan alıp atmayın.
Discus almadan önce birkaç önemli nokta
Birçok insanın kötü bir tecrübeden sonra discus beslemeyi bırakmasının sebebi az deneme yapmaları ve sadece bir veya iki almalarıdır. Buda discusların çok zor bakıldıkları hakkında efsaneye sebep olmuştur. Çok az sayılarda discus zordur. Bazıları buna katılmayacaktır sadece bir veya iki tane ile başardıklarını söyleyeceklerdir. Birçok hobistin yararı için bu bilgiyi size bırakıyorum. Bu tip kararlar yeni başlayan için çok zordur. Discuslar genelde en az 4-6 lık gruplarda iyidir. Eğer yinede hazır olduğunuzu düşünüyorsanız, bu konuyu dikkate almadan balıklarınızı edinebilirsiniz. Eminim ki birçok discus besleyicisi bunu önerecektir.

Discus beslemeye yetişkin veya küçük balıklar yerine orta büyüklükte balıkla başlamak iyidir. Yetişkinler farlı ortamlara orta boylardaki balıklardan daha zor uyum sağlarlar. Yavrular eğer nasıl davranacağınızı bilmiyorsanız hastalıklara daha açıktırlar. Bunları aklınızda tutarak, (2’’) grup (4 –6 tane) veya orta boy (3-4’’) 4-5 tane ile başlamak bence en iyisidir.

Onlar için hazır mısınız?
Sağduyunuz, edindiğiniz bilgiler ve sabır size karar verirken çok yardımcı olacaktır. Eğer ilgisini kolayca yitiren veya değiştiren, sabırsız, cesareti kırılan, çabucak karar vermek isteyen bir karaktere sahipseniz discus dünyasına girmek istememelisiniz. Düzenli su değişimi, günde 2-3 kere besleme ve sağlık problemleri ile uğraşmak gibi sorumluluklara hazır olmalısınız.

Yenilere uyum için zaman verin

Discusunuzu aldığınızda eğer yeni evine kolayca alışamazsa kalbiniz kırılmasın. Hastalanmamalarına rağmen sizden ve tanktakilerden nefret ediyor şeklinde davranmaları 6 hafta kadar sürebiliyor. Bu süre biraz anormaldir, genelde mutlu şekilde davranmaları bir kaç gün alır ama yinede böyle şeyler olabilir. Örneğin, bir seferinde 6 tane 3-4″ lik grup aldım ve 6 tane daha olan diğer tanka koydum. İki tane 4’’ beyaz ejderhalar köşeye saklandı, yüzgeçlerini kıstı 3 hafta boyunca iyi yemedi ve yüzmedi. En sonunda bir gün normal davranmaya başladılar. Diğer bir grupta ise, 3’’ kırmızı-turkuaz karşı köşede bitkinin arkasına saklandı ve ben hiç beslenmediğini düşündüm. Ne zaman odaya gelsem ve o tankın ortasındaysa, yerine geri kaçıyordu. Altı hafta sonunda normal davranmaya, beslenmek için sıraya girmeye başladı. Son söz olarak.. Eğer balığınız sağlıklı ise onlara alışmaları için bir miktar süre tanıyın. Bu onların garip ama etkileyici karakterleridir.

Discusun Tank Arkadaşları 
İlk önce tankınızın kaç discusu alabileceğini bilmelisiniz. Genel kural her bir küçük-orta discus için 3 veya 4 galon sudur. Yetişkinlerin her biri büyüklüklerine bağlı olarak 7-10 galon isterler. Örneğin 75 galonluk tankta 4 küçük (2’’), 6 orta (3-4’’) ve iki büyük (5-6’’) balığım var. Su temiz duruyor, amonyak ve diğer problemlerim yok. Eğer hesaplarsanız tank şu anda limitlerindedir ve biraz büyüdüklerinde yer değiştirmeleri gerekecektir. Discus tankına başka eklendiğinde her inç başına 1 galon su eklenmelidir.

Discus tankınıza diğer türleri atma konusuna dikkatle yaklaşılmalıdır. Discusla yaşayacak balığın uysal olması ve onu etkileyecek parazitleri taşımaması gerekmektedir. Örneğin bazıları ikisinin de cichlid olması sebebiyle discusla melek balığı besleyebileceğinizi söyler fakat okuduğum bir çok kaynak aksini söylemektedir. Çünkü melekler onlara zarar vermeyen “cappilaria” parazitini taşırlar ama bu discuslar için çok kötüdür. Discusla beslenebilecek balıklar sadece birkaç cüce erkek gurami, cory cats, cardinal, serpae veya neon tetra, arlequin ve diğer Rasboralar, ve otocinchlus (kırıcı olmayan alg yiyici)’dir. Otonicichlus büyük olanlarının bazı türleri, kendilerini discusa yapıştırmaya çalışa bilirler Affinus un küçük olduğundan en zararsızı olduğuna inanıyorum. Birçok besleyici Plecostemus’un discusla beslenmeyeceği hakkında fikir birliğindedir. Çünkü Plecos, discusa yapışmak ve yan taraflarını emmek eğilimindedir.

Birkaç discusla başladım ve diğer balıklardan da tankımda bulunmasını istedim. Her türlü öğüdü aldım. Sadece discuslar dan oluşan bir tankın yeni başlayanlar için en iyi öğüt olduğunu gördüm.

Sadece discuslar dan oluşmasını (otocinchlus ve belki bir veya iki cory haricinde) şu sebeplerden dolayı tavsiye ederim. Discuslar parazitik hastalıklara karşı oldukça duyarlıdır ve herhangi bir sebepten streslendiklerin de hastalıklar oluşur. Discusun tank arkadaşları bu stresin nedeni olabilir. Birde discus tankına koyacağınız balıklarda onları etkileyebilecek parazitler olabilir, buda istenmeyen durumlar yaratır. Sonuç olarak uyumlu ve sakin doğalı discusa bakacaksanız, onu yalnız tutmanız daha doğru olacaktır.

Büyük discuslar küçüklerle bakılabilir. Yaşayabileceğiniz tek sorun birinin diğerlerine göre çok bölgeci ve kavgacı olmasıdır. Her şeyden önce onlar da cichlid’ tirler. Beslenme zamanı sırasında ve sonrasında birbirlerini kovalamaları normaldir. Buna rağmen eğer çevredeki herkesi devamlı kovalayan bir veya iki tane discusunuz varsa onları ayırmak zorunda kalabilirsiniz. Kavgacıları bir arada tuttuğum bir tankım var ve burada balıklar birbirleri ile iyi anlaşıyorlar. Beslenme zamanında kendisini beslemekten çok diğerlerini kovalayan bir adet yılan derilim var (snakeskin). Tankta küçük bir balığınız varsa problemleri olabilir. Köşede durabilir ve düzgün yemez. Her zaman o küçük olandır. Mümkünse bu durumu küçükleri (2’’ den küçük) bir arada tutarak veya tankı bölerek önleyin. Bu her zaman rastlanan durum değildir. Kendisini büyük sanan, çok küçük bir discusum (şu anda 1.5‘’ boyunda) var ve yaklaşık boyları 6’’ olan balıkların bulunduğu tankın içinde, beslenme zamanında bile iyi davranıyor. Her şeye rağmen çok hoş bir. Onu aldığımda yaklaşık 3 hafta bir şey yemedi köşede durdu (birkaç yavrunun bulunduğu bir tankta). Birdenbire, sanki kendisi o yerlerin sahibi gibi yüzmeye başladı. Burada ana fikir ölecek gibi olsalar da onları bırakmamaktır. Birçok farklı durumda inanılmaz bir şekilde kendilerini toplayacaklardır. Bir çoğunun çok güçlü yaşama isteği vardır.

Discusları uzun süre yalnız beslemeyin. Beslenme problemi olanları karantinaya almalısınız. Yinede korkmamalısınız birçok hastalık kısa sürede iyileşir. Uzun süre yalnız bırakılırlarsa mutsuz olurlar. Birbirlerine zarar vermedikleri sürece en az 4 tane bakın.

Filtre sistemi 
Sayfalar boyunca su kimyasını tartışmadan, filtrelemenin temelleri kolayca anlaşılabilir. Akılda tutulması gereken üç tip filtreleme vardır, biyolojik, kimyasal ve mekanik. En önemlisi biyolojiktir. Yenmeyen yiyeceklerden, balık atıklarından ve ölü organizmalardan amonyak oluşur. Piyasada satılan bazı filtre türleri 3 filtreleme fonksiyonunu belli bir aşamaya kadar yaparlar. Filtreleme sisteminiz tankınızın kapasitesine, balık sayısına ve su değişiklerine göre değişir. Örneğin, 29 galonluk tankta 2-3 orta boy discus besleyecekseniz, bu tankta genel amaçlı filtrelerden birisi yeterlidir. Eğer 75 galonluk tankta 10 orta boy discus beslemek isterseniz daha komplike bir sisteme ihtiyaç duyacaksınız. Ben benzer tankta bio-med filtre ve güçlü bir canister filtre kullanmaktayım. Bu filtrelere rağmen suyu sağlıklı ve temiz tutmanın en iyi yolu onu tazelemektir. Aşağıda tek tek filtrelerin ne iş yaptığı anlatılmaktadır.

Bio-Med Filtre

Bu, amonyak değişimini yapan bakteri kaplı kumdan, suyun yavaşça geçmesini sağlayan bir filtredir. Piyasada birçok tipi vardır.

Canister Filter

Bu filtre haznesinde karbonla beraber sünger bulunan dış filtredir. Filtrenin en önemli özelliği “micron” filtre kartuşu takılarak balıkların havada yüzüyor zannedileceği berraklıkta su elde edilebilmesidir.

Önceki bölümün anlatılmasının amacı discusların çok temiz suya ihtiyaçlarının olmasıdır. Onları protein ağırlıklı yiyeceklerle besleyecek olmanız sebebiyle en iyi filtreleme sistemine ihtiyaç duyacaksınız. Bu tip yiyecekler suyu bulandırmaya meyillidir. Discuslar suyun bulanıklığına aldırmaz, ama atıklar ve yenmemiş yiyeceklerden dolayı artacak amonyak seviyesinden etkilenirler. Filtreleme sisteminiz amonyak seviyesini sıfırda tuttuğu kadar mekanik ve kimyasal olarak da suyu temizlemelidir. Su değiştirme alışkanlığınızın da filtre sisteminizin seçiminde çok etkili olacağını yeniden hatırlatırım.

Aktif karbon

Birçok discus besleyicisi karbon kullanımı konusunda problem yaşamamıştır. Eğer düzenli olarak değiştirilmezse sorunlar yaşanabilir. Temel problem içerdiği kimyasalları bazen bırakabilmesidir. Karbon emme sistemiyle çalışır. Eğer eskiyse, doymuş karbon içerdiği kimyasalları suya bırakır ve balıklarda her türlü probleme sebep olur. Karbonların çok farklı tipleri dükkanlarda satılmaktadır. Eğer karbon kullanmak isterseniz kullanmadan önce iyice durulayın ve imalatçının önerileri doğrultusunda sıkça değiştirin.

Çoklu filtre

Tankınızda iki tip biyolojik filtreye sahip olmak iyi bir fikirdir. (normalde yıkamaya ve değiştirmeye ihtiyaç duymayan bio-med kum hazneli filtreye sahip olmadığınız sürece) Bunun sebebi kutu filtrelerdeki kartuşu değiştirdiğinizde nitritleyici bakterilerin yeniden oluşması gerekecektir. Bunun oluşması oldukça zaman alacaktır ve bu süre zarfında özellikle tankınız aşırı kalabalıksa amonyak seviyesi tehlikeli şekilde artabilir. Eğer iki filtreniz varsa, filtreleri sırayla değiştirerek bu sorunu çözebilirsiniz. Diğer alternatif ise tankta süngerli filtre bulundurmaktır. Yeni kartuşta bakteri oluşumunu eski kartuştaki bakterileri kullanarak hızlandırabilirsiniz. Eskisinin ipliğimsi malzemesinden büyük bir parça kesin, tank suyu dolu bir kaba koyun ve kabı bir dakika iyice sallayın. Bu suyu filtrenin yeni kartuşuna dökün (giriş kısmından) bu bakterileri yeni kartuşa transfer edecek ve bakteri oluşumunu hızlandıracaktır.

Turbadan (çürümüş bitki) filtreleme

Suyu turbadan (çürümüş bitki) filtreleme hakkında çok şey duymuşsunuzdur. Bu pH’ı kibarca düşürür, suyu çay renginde koyulaştırırken (bunu doğal suları aynı renkte olduğu için severler) suya besleyiciler eklerler. Bazı discuscular filtre yerine kadın naylon çorabında içine koyarlar. Diğerleri değiştirme suyunu ondan süzerler ve filtre sistemine koymazlar. Bu kalitesinde turbadır, bahçede kullanılan değil. Turba yumurtlamayı arttırıcı bir etki yapacaktır. Ayrıca daha doğal discus ortamı sağlayacak siyah su artığı ürünleri kullanabilirsiniz. Bazı insanlar bu ürünleri kullandıktan sonra çay rengini nasıl gidereceklerini araştırmaya başlarlar. Bunun için üzülmeyin, discus bunu sevecektir. Çünkü doğada da benzer renkteki sularda yaşarlar.

Burgaçlı su

Akılda tutulması gereken diğer bir konuda discusların burgaçlı suyu sevmemeleridir. Eğer filtreniz çok fazla galon suyu devridaim ediyorsa bir tür sönümlendirme sisteminiz olmalıdır. Eğer akıntılı suya bir çözüm bulmazsanız discusunuz tankın akıntılı kısmında çok sık durmayacaktır.Buda balığınızın akvaryumun tüm hacminin kullanamaması demektir.

Filtreleme için son söz

Discuslara her zaman temiz su vermek için su değişim çizelgenizle sisteminizin uyumluluğunu ayarlayın. Su değiştirme zamanlaması için pH/SERTLİK bölümüne bakın.
İKLİMLENDİRME VE KARANTİNA
Yeni aldığınızda diğer discuslarınızın tankına atmadan önce en az 3-4 hafta karantinada tutun. Bunu discusunuzla beraber bulunduracağınız her balığa yapın. Karantina periyodu size diğer balıklara hastalık bulaştırılmadan tedavi ve önlem almak için imkan sağlar. Burada ICH gibi basit hastalıklardan bahsetmediğimizi hatırlayın.

Discusu yakındaki bir satıcıdan aldıysanız

Bir miktar tank suyunu torbanın içine düzenli olarak 1 saat boyunca ekleyin Torbayı batık durumda boşaltarak balığı tanka koyun. Asla satıcının suyunu tanka koymayın. Satıcının suyunun pH seviyesine bakın. Discuslar yüksek pH seviyelerine alışabilirler, fakat düşük pH seviyelerinde strese girerler. Eğer satıcının suyunun pH ı yüksekse karantina tankının suyunu önceden ayarlayın.

Su değişimi
Filtre sisteminizin kapasitesi hangi aralıklarda su değiştireceğinize bağlıdır. 75 galonluk tankımda belirttiğim filtre sistemine rağmen, ben vakum ile tankın suyunun %30’unu haftada bir kere değiştiririm. Su bulanmıyor ama dipte çok fazla atık birikimi olduğundan değiştirilmesi gerekiyor. Her şey bir yana discuslar ve cichlıdler bir çok sebepten dolayı kirli balıklardır. Suyun günde %50 sini değiştiren bir çok insan tanıyorum. Su önceden hazırlanıp sıcaklığı düzeltilmediği sürece için oldukça tehlikeli olabilir. Su değiştirme sıklığı balık yüküne ve filtreleme sisteminize bağlıdır.

Birçok discus tankı için haftada iki kere %25 iyi bir kuraldır. Yinede bu sayısına, tankın büyüklüğüne ve filtreleme sistemine bağlıdır.

Su değiştirme discusun genel sağlığı için gereklidir, fakat düzenli değişimi balığın büyümesine engel olmamak için çok gereklidir. Uzmanlar suyun ihmal edilmesi durumunda balığın son olarak 4-5’’ büyüdüğünü söylerler. Sağlıklı discuslar su değişimine ve beslemeye göre 7-8’’ kadar büyürler. Su değiştirmenin önemi hakkında tartışmalar sürmektedir fakat genel fikir birliği discusun sağlığı ve büyümesi için önemli olduğudur.

Suya klor yok ediciler ekleyin ve yeni suyun pH ını ayarlayın. Bunu yaparken dikkatsiz ve aceleci olmayın, çünkü balığı en hızlı ve en kolay stres etmenin yolu pHı hızlı değiştirmektir. Hızlı sıcaklık ve pH değişimi sonucu balıklarına çok kötü hasar veren birçok insan tanıdım.

Su değişimi için en iyi yol ayrı bir konteynır kurmaktır. Akvaryum, su tankı gibi herhangi bir konteynır bu işi görür. Suyu 24 saat tutarak klordan arındırabilirsiniz, pH ı balığı şok etmeden ayarlayabilir ve ayrı ısıtıcıyla tankın ısısına getirebilirsiniz. Yeni konteynırınızla ilk su sakladığınızda dikkatli olun. Bu sistem sayesinden, balığınızın tankın suyuyla uyuşması için ön işlemleri daha rahat yapacaksınız. Hastalıkta veya yapmanız gerektiğinde balığınızı şok etmeden suyun %50 sini değiştirebilirsiniz. Konteynırın bir diğer avantajı da su değişimini hızlıca tamamlamanızı sağlamasıdır.

Ters Osmos (RO) ve Deiyonize Su (DI)

Birçok yerde musluk suyu discus için çok serttir. Ayrıca discuslar musluk suyunda bulunan ağır metallere ve kimyasallara karşı çok hassastırlar. RO üniteler bu kimyasalları alıp suyunuzu temizler ve pH ı düşürerek suyu yumuşatırlar. Biraz pahalı gözükebilirler ama uzun vadede karlı yatırımlardır. pH ı düşürmek için harcayacağınız parayı hesap edin ve musluk suyunuzun ne kadar kötü olduğunu düşünün. Deiyonize su sistemleri suyun haricinde her şeyi tutan ve pH ı düşüren reçinelerden suyu filtreler. Gerekli elementler her sistemde suya eklenmelidir. Birçok kişi %50-75 RO (veya DI) suyu kullanmaktadır. Benim %75 RO – %25 musluk suyu karışımımın pH ı 6.5 oluyor. Bazı discus besleyicileri %100 RO veya DI suyu kullandıklarını söylüyorlar. Eğer bunu yaparsanız suya gerekli elementleri eklemelisiniz. Suya müdahale etmeniz musluk suyunuzun durumuna ve pH – KH ına bağlıdır. Ben bunu (%100 RO) yapmıyorum çünkü RO/DI suyumun sertliği sınırda oluyor ve sertleştirmek için kimyasallara ihtiyaç duyuyorum, bunun için sadece %25 musluk suyu ekliyorum.

Genç discuslara yumuşak su sağlamak için zorlanmayın. Yetişkin olana kadar sert suda daha iyi olurlar. Birçok kişi yumuşak suyun, yetişkinlerin üremesi için gerekli olduğu konusunda fikir birliği içindedir. Ayrıca asit yağmurları ve bakterilerden dolayı yağmur suyu kullanımı hakkında da iyi şeyler duymadım. Son söz olarak şunu söyleye bilirim, bir adet sertlik ölçme kiti edinin ve suyunuzun sertliğine bakın 100 ile 180 ppm arası (ortadan biraz serte) yetişkinler için iyi sayılır (RO veya DI kullanmıyorsanız). Benimki 80 ppm civarında ve birçok insan bana kendilerinkinin 200 ppm in üzerinde olduğunu ve bir problem yaşamadıklarını söylediler.

UV sterilleştiriciler

Su steril edicilerden birini kullanmayı düşünebilirsiniz. Su, suda bulunan parazit, fungi, bakteri ve virüsleri öldüren ultraviolet lambanın önünden geçer. Avantajı ortadadır. Eğer balığınız streslenirse sudaki parazitlerden bu sayede etkilenmeyecektir. UV Kullanmak isterseniz wattını şu şekilde hesaplayın. Üniteden bir saatte geçen suyu galon cinsinden bulun ve 25 e bölün. Örneğin 75 galonluk tankta suyunuz lambadan saatte 100 galon olacak şekilde pompalayabilirsiniz, 25 e böldüğünüzde 4 watt kullanacağınızı gösterir. Bu da piyasada bulunan en küçük değerdir. Eğer ciddi bir bakıcıysanız UV yi gelecekte hastalıklara karşı sigorta olarak görebilirsiniz. 4 Wattlık ünite 50$ civarındadır ve tankta onlardan birkaç tane fazla tutmak akıllıca olur. Ancak UV ler hastalıklı balıkları iyileştirmez onların iyileşmesi için ortam hazırlar. Şu şekilde düşünün, steril bir odada bulunsanız ve birisi suratınıza hapşırsa soğuk algınlığı kapabilirsiniz. UV filtreler içinde aynısı geçerlidir. UV lambaları 6 ayda etkilerini yitirirler ve bu süre sonunda değiştirilmelidirler.

Herhangi bir ilaç kullandığınız zaman UV yi kapatın. Karbon kullanarak ve su değişikliği yapılarak ilaçlar sudan atılana kadar da çalıştırmayın. Eğer çalıştırılırsa ilaçlar toksinlere dönüşerek balıklara zarar verebilir. En iyi fikir sudan ilaçları tam olarak attığınızı düşündüğünüz zamandan birkaç gün sonra kullanmaya başlamaktır.

Duyduğuma göre tek dezavantajı şu olabilir. Balık bu tür suya çok alışabilir ve kullanmayı kestiğinizde veya onu UV kullanılmayan başka bir tanka aldığınızda alışık olmadığı için kolaylıkla hastalık kapabilir.

UV kullanmak benim discus beslememi daha eğlenceli ve az stresli yaptı. Balığı diğer tanka almayı, yenileri eklemeyi, sıcaklık ve pH düşüklerini daha az önemsiyorsunuz. Bir miktar stres birçok soruna yol açmıyor. Bu her kesin UV ye ihtiyacı olduğu anlamına gelmiyor. Ama bakteri, parazit ve virüs problemi yaşıyorsanız bu duruma iyi yönde yardım edecektir ve sizi cesaretlendirecek, hobinizi bırakmamanızı sağlayacaktır.

AYDINLATMA VE BİTKİLER
Birçok iyi tanınan besleyici tankınızın çok iyi bitkilendirilmesi gerektiğini söyler ama diğerleri bu teoriye katılmaz. Discus doğal, ortamı ölü ağaç kökleri ve kum tabandan oluştuğu için hiç bir şeye ihtiyaç duymaz. Birçok besleyici tankında temizlemeyi ve su değiştirmeyi kolaylaştıracağından hiçbir şey bulundurmaz. Bu metod suyu içinde temiz tutar. Kimileri balığın rahatsız olmaması için tabanının bir şeyle kaplı olması gerektiğini söylerler, bu görüşe bende katılıyorum çünkü bendeki yeni balıklar tabandan yem yerken zemindeki akislerini görüp rahatsız oldular.

Bazı besleyiciler için satılan silikonlarla tabana kum yapıştırırlar. Bu çok ince ve kolayca temizlenebilen bir bariyer sağlar. Bana iyi fikir gibi geldi ama denemedim. Şov tankım haricindekilerin tabanını kaplamadım ama çabucak buna alıştılar. Eğer birden fazla tank kullanacaksanız, şov tankını dekore etmek isteyebilirsiniz. Çıplak tanktaki gibi dipte hiçbir artık madde görmeyecek şekilde düzenli olarak vakum yapmaya dikkat etmelisiniz.

Onlara gerçek veya plastik bitkilerle gölgelenmiş alanlar verirseniz saklanmaya ihtiyaç duyduklarında buraları kullanacaklardır. Tankın kenarlarına yüksek bitkiler diker ve ışığı bir miktar folyoyla kenardan bloke edebilirseniz bu kolaylıkla sağlanabilir. Discuslar çoğunlukla zamanlarının büyük bölümünü tankın aydınlık olan merkezinde yüzerek geçirirler.

Aydınlatmada dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta birçok spektrumda ışık veren lambalarının bulunduğudur. Normal olarak getirdiğiniz bir çok discus utangaç davranabilir. İlk gün ışığı kapalı tutmalısınız. Işığı açtığınızda saklanırlarsa onları daha çok ışığa alıştırmaya çalışın çünkü ışık spektrumunuz onların alıştığından farklı olabilir.

Discusların doğal ortamların da bir çok ölü ağaç kökü vardır. Onların altında ve yakınında saklanmayı severler. Bazıları discuscular bu ağaç köklerinin doğal olan birkaç madde salgıladığını söylerler. Akvaryumunuzdaki kökleri sık olarak fırçayla temizlemelisiniz. Sudaki bakteri ve yiyecekleri emmeye meyillidirler ve bir süre sonra üstlerinde ilginç şeyler yetişebilir. Bunlar gri pamuk gibi görünür ve bazı tip ağaçlarda gelişir. Discus bu pamuğumsu oluşumları yemek ister ve bu onun için iyi olmaz.

Canlı bitkiler güzel fikirdir ama bir kısmı discus tankındaki ısıya dayanabilir. Bitkiler amonyumun işlenmesine yardımcı olurlar ve suya oksijen verirler. Bazıları bitkilendirilmiş tankta discusların daha az hasta olduğunu söyler. Satıcılardan ısıya dayanacak bitkileri kontrol edin. Birçok bakıcısı bitkilere bakmayı balıklar kadar severler. Çoğunuz tankta balıktan çok bitkilerle uğraşabilirsiniz. Bu nedenle CO2 sistemlerini kullanmayı da öğrenin.

Ben discus akvaryumlarımda yüzey bitkilerini tercih ediyorum. Düşük pH (6.3-6.5) ve sıcaklığa rağmen iyi büyüyorlar. Bakteri ve yiyecekler üzerlerinde birikeceğinden, plastik bitkiler tanktan düzenli olarak çıkarılmalıdır. Üstlerinde biriken pislik amonyum seviyesini arttıracaktır. Onları da filtre, çakıl ve cam gibi temizleyin.

PH ve Sertlik
Discuslar için pH ın 5 ten 8’e kadar değişebildiği hakkında yorumlar gördüm. Doğacılar pH ın düşük olması gerektiğini çünkü amazonda bu durumda olduklarını savunurlar. Fakat birçoğumuz şehir suyunda yetiştirilmiş balıklar almaktayız.

En önemli şey pH seviyesini aynı tutmaktır. Üretim haricinde 6.5 tan 7.2 ye kabul edilebilir görülmektedir. Nötr de tutmanın avantajı su değişikliklerinde ayar yapmak için daha az zaman harcamak ve balığı daha az streslendirmektir.

pH seviyesine karar verirken iki önemli faktör daha vardır. Düşük, asidik pH (6.5 un altı) bakterilere mani olur ve yüksek nitrat- amonyum seviyelerini daha zararsız yapar. Diğer taraftan bu kadar düşük seviyeler biyolojik filtrenizin çalışmasını durdurmaya yakındır. Çok düşük, asidik pH seviyelerinde tutarsanız, su değiştirmelerine bel bağlamaktasınız demektir. Diğer taraftan bakarsak, pH ı 6.5 tan 7.5 a arttırırsak amonyum seviyesi için 10 kat toksin olacaktır. Ama biyolojik filtre en yüksek verimde çalışıyor olacaktır. Denemek için hoş seçimler değil mi? bu faktörleri düşünerek birçok besleyici pH ı 6.5 ile 7.2 arasında tutarlar.

pH konusundaki kararınız şu faktörlere göre olmalıdır

1. Çeşme suyunun durumu. Ne kadar ayar gerektiriyor?

2. Tank sayısı ve tutulacak su miktarı

3. Ayar metodu. RO, DI a ihtiyacınız var mı? Kaç para harcayacaksınız? Hangi kimyasalları bulabilirsiniz?

4. Suyu ayarlamak için ayrı bir tank mı kullanacaksınız veya suyu direkt mi dökeceksiniz? Eğer ayrı bir tank kullanacaksınız suyun hazır olması için gereken süre ne?

5. Bu işlemleri yapmak için ne kadar zaman harcayacaksınız? Tecrübelerinize dayanarak ne kadar hassas olacaksınız? Yani balığınız ne kadar sağlıklı ve ne kadar hızlı büyüyor?

pH ayarlarken çok radikal ayarlar yapmayın. Tankı kurduktan sonra su değiştirmelerle ufak ayarlar yapacaksınız. Eğer bütün tankın pH ını değiştirmek isterseniz günde (örneğin 24 saatte 7.2 den 7 ye değiştirin.)

pH seviyesini düşürmek için bir çok ürün bulunmaktadır. RO/DI kullanımı bu yöntemler içinde en uygunudur. Turba ile filtreleyerek pH ı fosfatsız düşürebilirsiniz. pH ı kimyasallar kullanmadan düşürmek en iyisidir ama kullanmak onları öldürmez. Canlı bitki bulunup bulunmamasına güre fosfat içeren ürünleri kullanmak alg büyümesini arttırabilir. Bu üründeki fosfat miktarına bağlıdır.

Digital/Electronic pH metre

Eğer discus beslemekte ciddi iseniz veya bir çok tankınız varsa dijital pH metre almak isteyebilirsiniz. Bende bir tana var ve pH ayarlamaları sırasında ne kadar radikalce değiştiğini gördüm. Bu bende discuslarda görülen problemlerin bir çoğunun besleyicilerin hatası olan hızlı pH değişimleri sonucunda olduğu fikrini güçlendirdi. pH metre ile bir tutam kimyasalın suyun sertliğini ne kadar fazla değiştirdiğini göreceksiniz. Suyu ister tankında ister ayrı tankta ayarlayın bu bir discus besleyici için iyi bir yatırım olacaktır. Hassas olmayan test şeritleri ve kimyasallar kullanmanın uzun vadedeki fiyatını düşünün.

pH düşme seviyesi

pH ı 6.5 seviyesinde tutarsanız, discus suyunda bulunan balıklar ve diğer maddelerden dolayı pH ın düşmesine dikkat edin. 6.2 nin altına düşerse bütün bakteriler nitro bakterilerde dahil ölmeye başlayacaktır. Isıtıcı, cam, plastik bitki gibi bakterili her şeyin beyazladığını göreceksiniz. Bunu görürseniz pH ınız düşmüş demektir ve onu yavaşça 6.2 nin üzerine yükseltmeniz gerekmektedir.

Su sertliği

Ülkemizin bazı kesimlerinde problem olabilir. Bir çok discuscu orta sertlikte suyun discus beslemek için kabul edilebilir olduğunu söyler. Karbonat sertliği 100-180 ppm discus için iyidir. 30-50 gibi düşük değerlerle, 200 ve üstü değerler bazıları tarafından kabul edilir. Yüksek seviyeler büyüyen gençler için iyidir düşük seviyeler ise yetişkin üremesi ve bakımı için iyidir. Yinede discus bakarken size ve balığınıza uyanı kullanın. Üretmeyi düşünüyorsanız birçok kişi suyu 100 seviyesinin altına yumuşatmanızı söyleyecektir. Yetişkin discuslarımın bazıları tankın suyunu 150 den 75 e yumuşatan RO suyu kullanmaya başladığım iki hafta içinde yumurtladı.

Besleme 
Bir çok besleyici discusların günde 2 veya 3 kere beslenmesi gerektiği konusunda fikir birliğindedir (küçükleri günde 5 kere besleyin). Discuslarınıza her yemlemede 5 dakikada yiyebilecekleri kadar yem vermelisiniz. Normalde tankın tabanında bir saat dolanarak artıkları temizlerler. Bazı discuslar suyun orta kesiminde yüzen yemleri yemeyi tercih eder kimisi bekler ve çökenleri yer kimisi ise bebekler gibi elinizden yer.

Diyetin ana fikri onları farklı tipte yemle beslemektir. Geçmişte birçok besleyici ana besin olarak dana yüreği karışımını kullanırdı. Yeni yeni bunun diyetin bir kısmı olması gerektiğini ana kısmı olmaması gerektiğini kabul ettiler.

Donmuş karides

Herhangi biri uygundur. Bu tür yemleri genelde çok severler. Fakat bazı discuscular besleyici değerinin olmadığını düşünürler. Bence balığın beslenme dengesini korumak açısından iyidir. Bu tür yemden hariç piyasada discus için satılan granül ve pul yemlerde balıklarınızın diyetine katılmalıdır.

Discus Beslemek İçin Genel İpuçları 
Tankta kaç tane discus bakabileceğiniz öğrenmek için tank arkadaşları bölümüne bakın.

1. Tank sıcaklığını 86 F civarında tutun. 82-84 F den düşük sıcaklıklarda, parazitik hastalıklara yakalanabilirler. Herhangi bir şekilde balığınız streslenirse veya hastalıktan şüphelenirseniz sıcaklığı ilaç kullanmadan önce ilk adım olarak 88 F çıkarın. Diğer taraftan dış veya bakteriyel bir problemden şüpheleniyorsanız sıcaklığı arttırmayın.

2. Filtreyi temizlerken çeşme suyu yerine tank suyu kullanın. Klorlu çeşme suyu süngerler ve kartuş duvarlarındaki bakterileri öldürecektir.

3. Balık kepçeleriniz ve cam temizleme süngerleriniz her akvaryumunuz için ayrı ayrı olmalıdır. Aynı malzemeleri tüm akvaryumlarınızda kullanırsanız, birinde herhangi bir hastalık varsa diğer tanklara yayılabilir. Akvaryumcu sularını da tankınıza dökmemelisiniz. Bazı akvaryumcular bütün tanklarında aynı suyu sirküle ederler. Bu hastalığın bütün tanklara yayılması demektir. Umarım bu tip bir sisteme sahip akvaryumcudan almadınız. Ayrıca tankın köşelerine sinmiş renkleri koyulaşmış balıkları almayın.

4. Almayı düşündüğünüz discus, tankın yakınına veya yanına geldiğinizde camın önüne geliyor ve size tepki veriyorsa bu balığın sağlıklı olma ihtimali daha yüksektir. Discuslar sağlıklı olduklarında çok meraklı ve arkadaşçadırlar.

5. Devamlı ağır trafik olan çocuk odası veya koridor gibi yerlerde discus tankı bulundurmayın. Titreşime karşı çok hassastırlar ve atlayabilirler tankta oluşan ani gürültüden dolayı streslenebilirler. Uzmanlara göre discuslar yere çok yakın olmayan tankları seviyorlar. Besleyicilerinin yüzünü görmeyi seviyorlar ve akvaryumlarının üstündeki herhangi bir hareketten hoşlanmıyorlar.

DİSCUS YUMURTLAMASINI BAŞLATMAK İÇİN BAZI BİLİNEN VEYA AZ BİLİNEN YOLLAR

Bu yazı discusları yumurtlatmayı başlatmak için bildiğim metotları özetlemektedir. Bazı yöntemler çok iyi bilinmekte ve onlarca yıldır kullanılmaktadır. Umarım bu yöntemler sizlerin discuslarına da yararlı olacaktır.

Birçok sahibi balıklarının üremesini istemektedir ve discus sahipleride bunu ister. Discus beslemek çok zor değildir, ancak üremesini sağlamak zordur.

Balıklar eş tutma büyüklüğüne ulaştığında, kurlaşmalar başlar. Mükemmel ortamda çok güzel balıklarınız vardır. Eklenen su önceden ısıtılmış ve sıcaklığı, pH, KH, ve GH’I tankıyla aynıdır. Çok çeşitli yemler verirsiniz ve balığınız iştahla yer ama yumurtlama olmaz. Genel tavsiye sıcaklığı biraz düşürmektir. Bu en iyi, büyük miktarda su değişikliğiyle yapılır, %50 ve fazlası anormal değildir. Akvaryum suyunu birkaç derece düşük sıcaklıktaki suyla değiştirin. Eğer tankınız 28C ise bu sıcaklığı 26 C ye düşürün etkisini görmek için deneyebilirsiniz. Bunun neden yapıldığını çoğumuz biliriz. Vahşi ortamda sıcaklık düşmesi yağmur suyunun akmasıyla sonuçlanır. Bu su, yavrular ve çiftler için daha fazla oksijen ve yiyecek getirir. Bu olay da yetişkin balıkların üremesini olumlu yönde etkiler.

Siyah su maddeleri eklemek sadece yumurtlamayı tetiklemek açısından değil, discusların en iyi renklerini almaları açısından da iyi fikirdir. Su siyahlandırıcılar satın alınabileceği gibi evde de yapılabilirler. Pet mağazasından bir miktar turba alın. İçinde ilaç olmadığına emin olun. Su koyu kahverengiye veya siyaha dönünceye kadar turbayı ½ galon suda bir saat civarında kaynatın. Turbayı süzün ve suyu şişede depolayın. Ne kadar kullanacağınızı deneyin. Eğer bunlardan hiçbiri işe yaramazsa diğer metot pH ı yavaşça değiştirmektir.

Bazen de üreyen bir çift tanktaki diğer çiftinde yumurtlamasını sağlayabilir. Bunu denemek için çiftlerin ayrı akvaryumlara alıp birbirlerini görmelerini sağlamalısınız.

Eğer bu yardımcı olmazsa birçok şeyin kombinasyonunu düşünebilirsiniz. Birkaç gün boyunca değiştirebildiğiniz kadar su değiştirin ve yukarda anlatıldığı gibi soğuk su ekleyerek büyük bir su değişikliği yapın. Bir miktar su siyahlandırıcı ve yumurtadan yeni çıkmış artemia atın. Su siyahlandırıcı pH ı biraz düşürecektir. Bu da kötü değildir.

Etiketler