Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 3 ay Önce yayınlanmıştır.

Evde balığı üreterek para kazanılır mı ?

Balık üretimi para kazandırır mı ?

Akvaryumcular ne kadar para kazanır ?

Hobi olarak ne kadar para kazandırır ?

İnternetten balığı satarak para kazanmak mümkün mü?

Teknoloji her geçen gün biraz daha ilerliyor. Bilim dünyasının nereye doğru ilerlediğini kestirmek neredeyse imkansız. Önceden kablolu telefonlarla konuşmak bile bir mucize olarak görülürken, artık dünyanın neresinde olursanız olun görüntülü aramalar yapabiliyorsunuz. 1969 yılında aya ayak basmak, tüm dünyada büyük yankı uyandırmışken, şu anda uzaya seyahat etmek mümkün hale geldi. Kısacası yarım asırdan daha az bir zaman içerisinde, dünya her alanda evrim geçirdi. Tabii, ekonomi ve para da bu metamorfoz döngüsüne dahil olan şeylerin arasına katıldı. İnsanların ihtiyaçları çoğaldı ve gereksinimleri karşılamak her geçen saniye daha da zorlaştı. Ve hepinizin bildiği gibi, bu zorluk hayatlarımızda kalıcı bir yer edindi.

Gelelim, şartlar bu haldeyken zorlukların üstesinden nasıl geleceğimize! Ne demek istediğimi anladınız sanırım. Ekonomiye uyum sağlayarak, koşulların gerektirdiği şekilde para kazanmaktan bahsediyorum. Yani hepimizin ihtiyaç duyduğu bir güçten. Peki, ne yapmalıyız da paraya boyun eğen değil de hükmeden olmalıyız?

akvaryum baligi yetistiriciligi yaparak kimler para kazanabilir 200x84 - Ek Gelir Olarak Balık Beslemek

Yukarıda dediklerimi hatırlıyorsunuz. Dünya değişti, sürekli bir gelişim içerisinde. Elimizde internet gibi sınırsız bir kaynak var. Ki çoğuna göre internet yüzyılın icadı! Düşünüp, yeni fikirler yaratabilecek kadar zekiyiz. En önemlisi de bir şeyi istiyorsak, onu yapabilmek için yeterince güce sahibiz! Belki henüz bunun farkında olmayabilirsiniz! Ama mantıklı bir biçimde düşünürseniz, etrafınızdaki paralı ve mutlu kişilerin, sizden hiçbir farkı olmadığını göreceksiniz. Çünkü sizden daha çok para kazanan insanların sizden farklı olarak yaptığı tek şey biraz daha fazla çalışmak ve elindeki olanakları kullanmak. Yani bu sizin de rahatlıkla yapabileceğiniz bir şey.

Aslına bakarsanız eskiye nazaran balığı satışlarında göze çarpan bir düşüş yaşanmıştır. Zira insanlar artık balığı beslemek yerine, telefonlarıyla ya da bilgisayarlarıyla oyun oynamayı tercih ediyor. Ya da çoğu kişi, balık beslemenin ekstra masraf olduğunu düşündüğü için bu küçük güzelliklerden mahrum kalıyor.

Oysaki bakımının masrafı, renkli deniz canlılarının verdiği dinginlik ve huzurla kıyaslanamaz bile. Ne yazık ki bazıları bu gerçeği göremiyor. Evet, bunlar işin olumsuz taraflarıydı. Ve isterseniz daha fazla içinizi karartmadan, balığı yetiştiriciliğinin iyi yanlarından bahsedelim.

Öncelikle bu işten iyi para kazanan çok sayıda insan olduğunu göz ardı etmemeniz gerektiğini söylemeliyim. Bu unutmamanız gereken altın kuralların ilkiydi. İkincisi ise balığı yetiştiriciliği yapmanın, öyle dışarıdan göründüğü kadar zor olmayan iş fikirleri arasında olduğudur. Yani şimdiye kadar hiç balık beslememiş, hiç balık türü bilmiyor olabilir hatta balığının ne olduğunu bile bilmiyor olabilirsiniz. Ancak tüm bunlar, işi yapmanıza engel olmayacaktır. Zira istediğiniz takdirde bu işin hakkındaki tüm detayları öğrenebilirsiniz. Nihayetinde elimizde internet gibi bir nimet var, değil mi?

Küçük bir koloniye bakmayı denemeli ve tecrübe kazanmalısınız. Mesela, en popüler balıkları, lepistes, sarı prenses, çiklet türleri, frontoza, discus, canlı doğuranlar gibi türlerdir.

Eğer balıklar hakkında hiç bilgi sahibi değilseniz, bir Japon balığı alarak bu işi yapıp yapamayacağınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ya da hepinizin mutlaka ismini duyduğu Japon balığı ile deneyim kazanmayı deneyebilirsiniz. Çünkü Japon balıkları insanlara çabuk alışabilen ve bakımı kolay olan balıklarından biridir. Üstelik fiyatları da gayet ucuzdur.

Bu aşamaları kat ettikten sonra ise, balığı yetiştiriciliğinden para kazanmak için nadir bulunan ırkları tercih etmeniz gerekiyor. Tabii kazancınızın yüksek olmasını istiyorsanız!

Öte yandan, bu işin tecrübenin yanı sıra iyi bir bilgi birikimi gerektirdiğini de unutmamalısınız. Örneğin; bir balığın yetişmesi için en uygun koşulları, suyun sıcaklığının kaç derece olmasını, kaç çeşit yemle beslenmesi gerektiğini, yavrulama dönemlerini, bir kolonide kaç erkek kaç dişi besleyeceğinizi gibi birçok konuya hakim olmanız gerekmektedir. Ama siz zaten ilk denemenizde, bu işe uygun olup olmadığınıza karar verdiniz, değil mi? O halde yetiştiriciliğinin hem eğlenceli hem de kazançlı bir iş olduğunu bilerek, işe koyulabilirsiniz.

 

akvaryum baligi yetistiriciligi yaparak para kazanmak 200x131 - Ek Gelir Olarak Balık Beslemek

 

Akvaryum balığı yetiştiriciliğinin, balıkları seven ve daha önce beslemiş kişiler için daha uygun olduğunu söyleyebilirim. Çünkü daha önce beslemiş kişiler, bir balığın bakımı hakkında az çok bilgi sahibi olurlar. Ama tabii bu işi daha önce hiç yapmamış birinin de gayet iyi bir balığı yetiştiricisi olabileceğini de söyleyeyim. Kim bilir, belki de hayatınız boyunca beklediğiniz ek gelir yöntemi budur. Balıklarla bir kez haşır neşir olunca, onlara duyduğunuz büyük aşkı fark edebilirsiniz. Zira bu iş, emek, sabır, ilgi ve tecrübe işidir.

Eğer bunlardan bir tanesine sahip değilseniz, iyi bir balığı yetiştiricisi olamazsınız. Onlara aynı anda hem bir kazanç kaynağı hem de çocuklarınız olarak bakmalısınız. Bu dediklerimden bir tanesinin eksikliği, ya sizi fazlasıyla yoracak ya da balıklarınızın istediğiniz gibi yetişmemesine neden olacaktır. Bu yüzden, evinde bir bölümü balıklarına ayırabilecek ve diğer dediklerimi yapabilecek herkes balığı yetiştiriciliği yaparak para kazanabilir. Ama işin tüm inceliklerini öğrenmeden adımınızı sakın atmayın.

 

Geldik kazanç konusuna. Akvaryum balığı yetiştiriciliği yaparak ne kadar para kazanacağınız, yetiştirdiğiniz balığın türüne ve sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

Örneğin; lepistes yavrularının fiyatlarına baktığımızda 1 liradan başladığını ve türüne göre atış gösterdiğini görüyoruz. Yani lepistesler çok fazla yavrulasa da size büyük meblağlarda kazanç getirmeyecektir. Ancak gibi bir türü beslerseniz, daha iyi kazanç elde etmeniz mümkün olur. Yeri gelmişken, evinizin bir odasını balığı yetiştiriciliğine ayırabilirseniz, birden fazla türüne bakmanızı öneririm.