Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 8 ay Önce yayınlanmıştır.

Ekonomik Dışfiltre Düzenlemek 
Kaynak: shazinem.com 
Önce isterseniz bir dış filtrenin iç malzemesini, ucuz fakat işe yarayacak metodlarla nasıl donatabileceğimizi açıklayalım.Ticari firmaların bu malzemeleri, yüksek rakamlara sattıklarını herkes bilir. O halde biz de böyle bir filtrenin iç malzemesini, pratik ve ucuz materyallerle en alttaki birinci katmandan başlayarak düzenliyelim.

1.Katman(Tabaka):

Bildiğiniz gibi bu katmanda, içi boş seramik parcacıkları kullanılır. Bunda amaç, suyu küçük yollara yayarak sonraki filtre tabakalarına düzenli su sağlamaktır. Şimdi siz bunun yerine, evlerde içinden elektrik kablolarının geçtiği sert plastik boruları kullanabilirsiniz. Bu amaçla, bu borulardan birkaç santim boyunda olmak üzere, size yeterli olacak miktarda kesin. İşte aynı görevi, hemen hemen yapabilecek bir malzeme.


Yine bu amaçla, sert yapılı plastik su hortumlarından aynı şekilde keseceğiniz parçaları da kullanabilirsiniz.

Ayrıca sert plastikten imal edilen su borularının, ince çaplı olanları da işinize yarıyacaktır (ancak bunun kesimi zor olduğundan, alacağınız sucuya özel aleti ile bunları kestirin).

2.Katman(Tabaka): Filtre yastığı.

Bu orta mekanik filtre malzemesidir. Değişik filtre katmanlarını ayırmak için, tüm standart filtrelerde kullanılır. Birinci tabaka ile biyolojik veya kimyasal tabaka arasına yerleştirilir. Kalın kir partiküllerini tutar ve gelen suyu daha ince akıntı parçalarına ayırır.

Şimdi biz bu malzeme yerine, evlerde kullanılan bulaşık tellerini kullanacağız. Bunun için yuvarlak yapılı plastik bulaşık tellerinden bir kaç tanesini bu tabakada uygulayabiliriz.

3.Katman(Tabaka): Biyolojik filtrasyon malzemesi.

İşte bu en önemli tabakadır. Piyasada ehfi-substrat, matrix, siporax, zeolit, biomax, zacomax ismi ile kullanılan ürünler bulunamaktadır. Bizde pek çok kimse bunu asit taşı olarak bilir.

Bilindiği üzere, biyolojik filtrasyonun sağlığında hayati önemi vardır. Filtrenin bu bölümü, nitrojen döngüsünü sağlayan bakteri kolonilerine yataklık görevi yapar. Bunu geniş yüzey sağlama özellikleri ile gerçekleştirirler. Burada amaç, bakterilerin kompleks gözenekli bir yüzeye tutunmalarını sağlamaktır. O halde, biz bunu nasıl yapabiliriz sorusunu, şimdi cevaplayalım;

Çeşitli sünger malzemeleri satan, özellikle yatak ve koltuk sünger türlerini satan bir firmadan temin edebilirsiniz. En sert cinsinden (tabii ki gözenekli olacak) bir parça sünger alın. Sonra bunu küp şeker şeklinde (biraz daha da büyük olabilir) parçalara ayırın. Yaptığınız bu sünger öbeğinden, yeterli miktarını filtrenize üçüncü katman olarak doldurun. İşte, biyolojik filtreniz hazır. İşe yarayacağından emin olun. Hatta, o piyasadaki meşhur malzemelerden daha iyi sonuç alabilirsiniz. Sonra bunu istediğiniz kadar kullanabilirsiniz veya isteyince değiştirebilirsiniz.Nasıl olsa artık elinizin altında bol miktarda malzeme var.

4.Katman(Tabaka): İnce filtre yünü.

Bu tabaka, ince sentetik yün yapısıyla çok ince kir parçalarını tutar. Son tabaka olarak filtre malzemesine yerleştirilir. Piyasada satılan orijinal mallar şüphesiz pahalıdır. Biz bunu çok ucuza şöyle elde edebiliriz;
Yorganlarda ve yastıklarda kullanılan suni elyaf çeşitleri satan bir iş yerine gidin. Burada bu amaçla satılan suni elyafların, yüne benzeyen cinsinden 1 kg. kadar alın.Tahminen kg  3-5 TL  civarında olması gerekir. Satıcının size vereceği miktar, kocaman bir naylon poşetini dolduracaktır.Bu ise sizin 2-3 senelik ihtiyacınızı karşılayacaktır. Yalnız, elyafı seçerken biraz kalın telli olanından ve bastırılınca hemen çökmeyeninden, yani kalitelisinden almaya dikkat edin. Bu malzemeden yeterli olan miktarı da son katman olarak filitrenize koyun. Artık filtreniz göreve hazırdır.