Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 3 ay Önce yayınlanmıştır.

-Ben daima f0 balıklarımı belli başlı firmalardan almayı tercih ederim. Satış öncesi ve satış sonrası ulaşılabilirlik ve hesap sorabilirlik önemlidir benim için. Bu hesap sorabilirlik kısmı kimseyi yanıltmasın, herhangi bir ihtilaf durumunda karşımdaki tarafın ticari tüzel kişilik olması her bakımdan çok önem arz eder.

-Firmalar genelde adaptasyonu tamamlanmış ve yeme alıştırdıkları balıkları satarlar. Ancak benim gibi sabırsız ve hobiciler de, balıklar yoldan gelip üzerlerindeki yorgunluğu atlattıktan sonra yem yeyip yememesine bakmaksızın da alabilirler.

A-BALIKLAR EVE GELDİ…
1-Öncelikle kutuyu açınca balıkların hareketli, sağlıklı, canlı olup olmadıklarını kontrol ederim. Sıkıntı yok ise ithalatçıyı arayıp balıkların canlı geldiği haberini verir ve adaptasyona devam ederim.
2-Balıkları geldikleri su ile birlikte bir kovaya boşaltır ve bol hava veririm. Balıklar hareketlilerse
yavaş yavaş atılacakları tanktan alınan su ile aşılama yaparım. Gelen su soğuk ise aşılama kısmını daha azar azar yaparım ki; ani sıcaklık artışı şoka sokmasın. (Acele ile yaptığım adaptasyonda neredeyse balıklarım öleceklerdi. Tankta yan yattılar, çok şükür sonra toparladılar.)
3-Balıkların hareketlerini gözlemlerim. Eğer sorun varsa durgun, hareketsiz olabilir, Allah korusun yan yatabilirler.
4-Daha sonra tanka koyar, 2 ampul bemiks kompoze atar ve ışıklarını kapatırım.
5-2 gün ışıklarını yakmam. Daha sonra önce bulundukları ortamın (salon, oda, vb.) daha sonra ise tanklarının ışıklarını yakaraktan ışığa alıştırırım. Işığa alışmaları için ilk günler hava kararmadan önce yakarım ki, karanlıkta birden yakıp da iyice korkutmayayım.

B-EYVAH! BALIKLAR YEM YEMİYOR!
1-Paniğe gerek yok. Bu balıklar doğal ortamlarında yem yememiş. Tanktaki camları, kayaları, kumları tırtıklıyor, yani yem arama güdüsüyle hareket ediyorsa sıkıntı yok. Aradan 3-5 gün geçmiş yem yemiyor ama yem arama hareketleri devam ediyorsa yine sıkıntı yok. Öyle hemen sağdan soldan “Clout kullan, Baktopur at, Flagyl at” gibi panik hareketlerine aldırış etmeyin. Bağışıklık sistemi henüz zayıf olan balığınızı ağır ilaçlarla yakmayın.
2-Önce yemi iyice ufalayıp tanka atarım. Zaten sağlıklı olan balıklar ufak ufak minik partikülleri toplayarak başlayacaklardır işe. Sonra yavaş yavaş parçaları büyütebilirsiniz.
3-Yine de inatçılar, yemiyorlar mı? İşte burada ben Nori Yosunu kullanıyorum. Bu yosun doğal olduğundan f0 balıklar yemi kabul etmese de, kokusu da cazip gelen bu yosunu yiyorlar.
4-Daha sonra Nori Yosununa Seachem Garlic veya Sarımsak suyu damlatarak veriyorum. Yine yosunu yiyorlar ve sarımsak kokusu balıkları cezbediyor. Ayrıca bağışıklık sistemleri için de doğal antibiyotik.
5-İlerleyen günlerde yeme sarımsak veya Garlic damlatıyorum. Sarımsak kokusu balıklarda şartlı koşullanma yarattığından bu defa yemi yemeye başlıyorlar. Tabi bu durum birkaç güne yayılmış şekilde de değişebilir. İlla ki ilk seferde yiyecekler diye bir kural yok.

Örneğin Ujiji kolonim elden yem yerken, 1 adet dişi sadece yosunları kazıyarak ve yeme ilgi göstermeyerek 2 ay devam etti. Sonunda minik partiküllerden başladı. Çok şükür şimdi toparlamaya ve yemeye başladı.

C-GENEL YAPILANLAR

1-f0 geleceği zaman tankımın suyu sıfırdan kurulur ve en az 1 hafta boş olarak çalışır. Eğer uzun süre kullandığım kum duruyorsa, suyu doldurmadan evvel kumu iyice yıkarım. Hatta 1 gün tuzlu suda bekletirim. Eğer ki kumumun çok fazla kirli olduğunu düşünüyorsam, kumları kovaya koyar birkaç defa sudan geçirip artık dolan su berrak oluyorsa üzerine 1 kapak çamaşır suyu döker,
ve ertesi gün kumu serer kurumaya bırakırım. Ozon uçacağından dolayı canlılar üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Ben de 2-3 defa yaptığım bu uygulamadan hiç bir olumsuz tecrübe edinmedim.
2-Dış filtre ve malzemelerini komple yıkar, malzemeleri kumun geçtiği aşamalardan geçirir, gerekirse yeni medya kullanırım.
3-Balıkları tanka koyduktan sonra 2 hafta hiçbir su değişimi yapmam. Bakteri ortamının oturması ve balıkların su değişimine bağışıklık açısından daha güçlü hazır olmaları için gerekli olduğunu düşünürüm.
4-Su değişimlerini de azar azar yapmaya başlarım. İlk değişiklik %5, 2 nci %10… gibi yavaş yavaş artırırım.
5-Balıklarınızı tanka koyduktan sonra hemen mucize beklemeyin. Balıkların oturması ve beklediğiniz renkleri yakalamaları 6 aylık bir süre alabilir. İlk günler de sizi mutlu edecektir ama 6 ay sonra ilk günlerini göz önünde bulundurduğunuzda aradaki farkı anlayacaksınız.