Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 4 ay Önce yayınlanmıştır.

ÖNCELIKLE;
Yorumlarım kimseyi acıtmasın kırmasın. Tecrubeli abilerimiz de var eksiklerimi maruz görsünler hatta tamamlasinlar. Tamamlasinlar ki gruptaki arkadaslarimiz da bilgi sahibi olsun.

F0-F1…. konusu önce grupta f0-f1 satan kardeşlerimiz var. Ha bi de abartıp f2-f3 diyenler… F2 ve devamı bir yoktur. F0 nedir? Bize anlatılan sözüm ona gölden, dereden yakalanan balıklara birer sertifika verilerek ithalatçı firma tarafindan kisa bir süre havuz ortamına alistirilip gümrük vergileri ödenip bize gönderiliyor (muş). Buralardan gelip ortaminda fo dedigimiz baliklarin yavrularina f1 deniyor sadece bu. Öğrendiğim kadarıyla 1993’ten bu yana balıkların gölden toplanması yasaklanmış bu 1. Ikincisi zaten oralarda üretim tesisleri var buralarda balıkları uretip satışa çıkarıyorlar bu 2. Akliniza f0 takiliyorsa sanirim bu deniz baliklarinda bir nebze gercek olabilir ki Living Aquairum (ABD Menşei) firması bunu yapıyor hemde video kayıt ederek yakalıyor balıkları fiyatlar ise bizim ulkemizde bile kiyilamayacak derece de büyük meblağlar 20.000-100.000 € civarı bu 3. Sertifika konusu cok basit hangi baligin hangi sertifikası oldugunun onemi yok istesiginiz baliga verebilirsiniz sertifikayı hos baliklar gölden yakalanmadigi için bir kiymeti de yok.

Damızlık baliklar, illaki herkes en guzel baliklari beslemek ister en guzeline sahip olmak ister. Hobi tartisilmaz paraniz varsa ucu açıktır. Verilen paralar cok uçuk. Trop türlerinden tanesi 300-400 TL, discuslardan bir kac bin TL, amerikanlar da aynı cok farklı değil. Yazık degil değil mi? (Degil diyenler devamini okumayabilir) yazik yazik cok yazik. 2 nedeni var bunlari yazamamin 1.si Bu kadar guzel baliklarin maliyeti bu paralar değil yine etraflica konuşuruz. Yok yavrudan aldim buyuttum felan bunlar bana fore boş. (Bana göre diyorum) Koi kılıç’ın yerli uretimi Karaman’da adet fiyatına 80-TL cekmislerdi. Yillarca ugrastigini da sahsima anlatti bu arkadasimiz yine de o para edecegini düşünmüyorum. 2.ci ise bu kadar kiymetli baliklar hastalandiginda ne yapacagimizi bilmiyor olmamiz. Flagy, Bactopur, metilen mavisi 1-2 de siz ekleyin. Iste bu kadar biraz da google yetmiyor hangi hastalok nerden gelir onu bile bilmiyoruz çözüm uretemeden baliklarimizdan oluyoruz. Burayada virgul atayim,

Kac litre de hangi baliga bakılır, hangi filtreleme sistemi kullanılır, ısı ne olmalı, hangi turler beraber yaşar, hangi saatlerde ışık acmaliyiz, olmeden tanktan atiyoruz yada olsun niye bekleyenler cikiyor. Şimdi bunlari arastirmiyoruz ustune ustluk bilmis davraniyoruz en onemlisi canlilarin canina yeterli kiymeti veremiyoruz. Sonra baliktan hobiden sıkılıyoruz yarim yamalak akıl verenlerin arkasından anıyoruz (!)

Fiyat, ikinci el ürünlere sıfır fiyati istiyoruz, serbestsiniz ama satilmayinca benim ürünüm en iyisi diyoruz. Hiç en iyisi olmadı emin olun Hobicilerle dukkan sahipleri burdaki yorumu anlayacaklardir. Dogru anlamalarini temenni ediyorum. Bilgi paylasmiyoruz sanki tum herseyi biliyormuşuz gibi. Sanki internet yok sanki ogrenilecek baska yer yok. Yapmayın lutfen.

Yasimiza bakmiyoruz lakayitiz bu sadece hobi icin degil ozel hayatimizda da dikkat etmemiz gereken bir konu. Saygi duyarsaniz saygi duyulursunuz. Bilgi sadece yaşla kazanılmaz saygi sizi yuceltir.

Son olarak bu yazi tamamen beni bağlar alinganlik etmeyin. Asagiya verecegim sitelerden dilediginiz ürünleri yurt disindan uygun fiyata temin edebilirsiniz hepsi benim yazım olup alıntı değildir aklıma gelmeyenler icin kusura bakmayın Saygılarımla Ceyhun SÜLE

www.ebay. com
www.aliexpress .com
www.amazon .com