Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 7 ay Önce yayınlanmıştır.

İç parazit tedavi edilmezse balıkları ölüme götüren bir hastalıktır. İç parazit; genelde yanlış ve bozuk yemle besleme sonucu oluşur. İç parazit olan balığın rengi koyulaşır,karnı içeri çöker (her çökme iç parazit değildir, ağızda kuluçka yapan balıklarda da yumurta aldıklarında açlığa bağlı olarak çökme olabilir), balığın dışkısı beyaz ve jel şeklinde olur, balık yeme gelmeyebilir( iç parazitli yemden kesilmişse iyileşene kadar daha yem yemez.).

 

Balığın iç parazit olduğundan emin olunduktan sonra tedavi yapılmalıdır. Eğer yemden kesilmemişse sarımsaklı yem hazırlanabilir. Yemin hazırlanması için 10 günlük yem ayrılır. Akvaryumdan yemi ıslatacak kadar su alınır ve içerisine sarımsak doğranır. 10-15 dk sonra su süzülür, kesinlikle suda sarımsağın posası kalmamalıdır. Hazırlanan suyla yem ıslatılır ve kuruması için soba yanı ya da petek üzeri gibi bir yere koyulur. Bu yem balıklara 10 günden fazla verilmemelidir. Eğer verilrse bu sefer de sarımsak akvaryumun suyunu bozucaktır.

 

Eğer hasta yeme ilgisini kaybetmişse en etkili yöntem eczaneden alınacak flagyl tablet tedavisi olucaktır. Flagyl tedavisi 2 şekilde uygulanabilir. 1-  Ağızdan verilerek. 2- Karantina tankında uygulanarak.

 

1- Hasta olan orta boylarda bir balıksa akvaryumdan yarım şırınga kadar su çekilir ve içine yarım flagy tablet eritilir(tek için benim kullandığım miktar). Eriyen ilaç tekrar iğnesi çıkarılmış şırıngaya çekilir, balık akvaryumdan çıkarılır ve ilaç yavaşça balığın ağzından verilir. İlacın solıngaçlarından döküldüğü görülücektir. İlaç verildikten sonra balığın ilacı yutması beklenir ve sonra geri akvaryuma salınır. Eğer ilaç verilicek sayısı fazlaysa ilaç miktarı ona göre ayarlanmalıdır ve eritilen ilaçlı suyun soğumaması, ısısıyla aynı ısıda kalması sağlanmalıdır. Bu tedaviye 10 gün devam edilir. Balık iyileşti diyerek tedaviyi yarıda kesmek hastalığı kısa zamanda geri getiricek ve tedavisini daha da zorlaştırıcaktır. Balık yem yemeye başladığında da bir müddet sarımsaklı yemle yemlenebilir.

 

2- Balığı eline almaya korkanlar, ya da ilacı ağızdan vermenin mümkün olmayacağı balıklar için karantina akvaryumu kullanılmalıdır. Balık karantina akvaryumuna ayrılır, su ana tanktan doldurulur, ısıtıcı ve hava taşı takılır. Akvaryumdan biraz su alınarak 50 lt.ye 1 tablet gelecek şekilde flagyl eritilir. Ertesi gün %50 dip çekimi yapılır, dinlenmiş su eklenr ve ilaç dozu yarıya indiriir(50 lt.ye yarım tablet). 3. gün de aynı işlem uygulanır. Yem yemeye başlayan balığa sarımsaklı yem verilir.