Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 8 ay Önce yayınlanmıştır.

İmparator türlerine çoktandır ilgim vardı. Lakin elimde bulunan türlerinden de ayrılamıyordum. Akvaryumumdaki sayısı ve türünü azalttığım bir gün gittim teleskop mithat abiden şeker pembe yavru aldım. Tamda dediği gibi bir erkek dört dişi çıktılar. Erkek imparatorun şu anki rengini görmek insana çok büyük keyif veriyor. Şu anda yaklaşık boyları 10-12 cm kadar. İki ay içerisinde gerçekten çok çabuk büyüdüler. İki dişiden iki defa yavru aldım, ilk yavruları kendi dikkatsizliğim yüzünden kaybettim. Şu anda yavru tankımda 20-25 kadar şeker pembe yavrusu var. Büyüdüklerini görmek çok güzel olacak. İnternette türleri hakkında sınırlı makaleler var. Volkan Erikçi Bey’in yazmış olduğu bir makaleyi paylaşayım istedim :

 

Merhaba dostlar. Sizlere ülkemizde kıymeti yeterince bilinmemiş, harika bir Malawi gölü balığı olan imparatorlardan bahsetmek istiyorum. Onlar hakkında bir makale yazarak onların hak ettikleri değeri almasında bir nebze de olsa hizmet etmiş olmak isterim.

İmparatorlar Malawi gölünde derin olmayan sularda yaşayan bir türdür. Pekçok varyetesi mevcuttur. Etçil bir türdür. Barışçıldır. Kolay ürer. Hepsinin Latince adı “aulonocara” diye başlar. Şimdi bu kısa bilgilerden sonra ayrıntılara girelim.

Anatomisi:

İmparatorların ülkemizde fazla tutulmamasının sebebi yavrularının renksiz olması hasebiyle akvaryumcuların bu türü satmamasıdır. Evet yavruları renksizdir ancak renk almaya başladıklarında göz kamaştırırlar. 6.-7. aydan itibaren renk almaya başlarlar. Renklerini aldıklarında ise seyirlerine doyulmaz. Örnek vermek gerekirse sarı imparatorun sarılığı sarı prensesten, mavi imparatorun maviliği mavi prensesten çok daha göz alıcı ve parlak olmaktadır. Kıyas bile götürmez. Ayrıca damar ve nokta şekilindeki izlerle vücutlarında desenleri de bulunmaktadır. Vücutları açılmış bir el kadar büyüyebilmektedir. Dişiler 10 cm civarı olurken erkekler 15 cm’i rahatlıkla geçebilmektedirler. Kesinlikle barışçıl balıklardır. Diğer balıklarla sorunsuz bir şekilde bakılabilir. Ancak kendi erkeğine biraz rahatsızlık verebiliyorlar; lakin bazı türlerde olduğu gibi dişisini veya erkeğini öldürmesi söz konusu değildir. Dayanıklı bir balıktır. Narin, nazlı, ortamını ve yemini beğenmeyen bir tür değildir.

Beslenme:

İmparatorların hepsi etçildir. Yalnız sürekli etçil yem verilmemesi gerekiyor. Etçil olmalarına rağmen sürekli etçil ve kuru yemle beslemek bloat veya dropsy olmalarına neden olmaktadır. İmparatorlar yem seçmezler. Etçil yemleri büyük bir zevkle tüketirlerken otçul yemlere bayılmasalar da onları da yemektedirler. Kuru yemden etkilenmemeleri için ara sıra canlı yem yahut ev yapımı yem vermek ideal olacaktır.

Üreme:

İmparatorlar diğer Malawi türleri gibi aynı şekilde ve aynı kolaylıkla ürerler. Dişi ilk başlarda 20-30 yavru ile başlar bunu ilerleyen zamanlarda 50-60’a kadar çıkarır. Ağızda kuluçka yapar. 30-40 gün civarında bir yavru yaparlar. Yavrulamaları için karınlarını doyurmanız yeterlidir. Onlar gereğini yapacaklardır. Yani üremesi kolaydır. İmparatorlar birbiriyle çiftleşebilirler. Ancak şunu belirtmek gerekir ki aynı türde olan bütün balıklar çiftleşebilir. Örnek vermek gerekirse-ahli, yunus-sarı prenses gibi balıkların kırma yavrularını görmüş birisiyim. İmparatorlar da birbiriyle çiftleşebilir ancak benim gözlemlediğim şu ki kendi erkeği varsa akvaryumda öncelik kendi erkeğine ait. Kendi erkeği yoksa bile çiftleşmesi hemen gerçekleşmiyor. Sarı imparator akvaryuma karışmış olan bir mavi dişim orada sarı imparatorla çiftleşmemesine rağmen mavi akvaryumuna alır almaz hemen yavru yaptı. Tek akvaryumda beslenmesi bence çok ciddi bir sıkıntı oluşturmaz. Dişiler birbirine benzerler. Ancak dikkatli bakıldığında sarı imparator dişisinde hafif bir sarılık, kırmızı imparatorda kırmızılık, mavi imparatorda ise hafif bir mavilik vardır.

Son söz:

Özetle şunu söylemek gerekir ki imparatorlar gereğince tanınmamış, harika türlerdir. Ne yazık ki ülkemizde rahatlıkla bulunmayan türler. Özellikle sarı prenses, beyaz, yunus, iceman gibi herkesin beslediği, klasik türlerden sıkılanlar için birebirdir. Mutlaka denenmesi gereken bir tür olarak değerlendiriyorum.

VOLKAN ERİKÇİ

wp image 1110548759 - İmparator Türlerine Giriş