Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
18
Ağustos
2017
Bu konu 7 ay Önce yayınlanmıştır.

Akvaryumların iyice görülüp izlenebilmesinde en iyisi yapay ışıklandırmadır. Daha da önemli olarak ışık, akvaryumda fotosentez başta olmak üzere (bitkilerde) tüm sisteme canlılık verir. Işık sayesinde balıklar için suya daha az karbon dioksit bırakılırken, bitkiler daha fazla oksijen bırakırlar. Bütün bu etkin süreç için, ışığın dengeli ve sürekli olması istenir.

Su bitkileri, kara bitkilerine göre daha çok ışık isterler, çünkü sudan geçen ışık kırılıp etkisini yitirir. Yetersiz ışıkta bitkiler ölür veya zayıflar. Tropikal balıklar ve bitkiler alışılmış olduğu üzere daha çok ışık isterler. 38 cm derinliğe kadar, her 30 cm boy tank için 60 wat tungsten ve 20 wat flüoresan ampul gerekir

tankın günde 10-15 saat aydınlatılması lazımdır. 8-10 saatten sonra bitkiler yeter ışık alabilir, daha sonra azalır. Işığın ayarlanmasında “Dimmer” düğmesi ve kontrol tertibatından yararlanılabilir. Gececi balıklar için akşamın geldiğini gösteren ışık sisteminden yararlanmak lazımdır, böylece balıklar kulübelerine çekilecek gece uykusuna yatacaklardır tabii.

Işığın akvaryuma iyi yansıması, balıkların görülmesini sağlaması, hoş bir görünüm vermesi gerekir. Kapak, hem içine toz bırakmaz, hemde balıkların dışarı çıkması için bir engeldir; ayrıca, lambaların yerleştirilmesi için uygun bir zemindir.

Işık etkinliğinin geliştirilmesi
Işık etkinliğinin sağlanmasında, kapağı, bir yansıtıcı olarak kullanmak için içinin beyaza boyanması gerekir. Kapağın hava geçirir olması ısı kaybına, bir takım gazların çıkmasına fırsat vereceğinden doğru değildir.

Lambaların konumu
Lambaları kapağa monte etmeli, ışığın akvaryumun gerisine yansımasını azaltmalıdır. Yani hazırlanacak gölge, balığın arkasında kalmalıdır, bakınca hemen göze çarpmamalıdır. Ortaya monte edilen lamba, hemen göze çarpacak, balıkların renk yansımalarını gizleyecektir.

Flüoresan lambası için, ya ayrı bir düğme sistemi, ya da bir transformatör gerekir. Bu kontrol aparatlarının lamba dışında, ayrıca kapağın üzerinde bir yere monte edilmesi istenir. Bu tertibatı kapak üzerine takmakla, yeni bir ağırlık ve dengesizlik ortaya çıkabilir. Çalışma sırasında bir kaza eseri, düşme ve cam kabının kırılması söz konusu olabilir. Dahası, eğer birden çok lamba kullanılması söz konusuysa, birden çok kontrol tertibatı işi ağırlaştırıp sorun çıkarabilir.

Güvenlik unsurları
Sudan elektrik geçer ve tehlike yaratabilir. Akvaryumsuyu üzerinde duran lambaların, her an sudan etkilenmesi sıçrayan suyla ampulün patlayıp sakatlık çıkarması olasıdır. Güvenlik önlemleri alınması, su ve yoğunluk nedeniyle bir kaza çıkması bertaraf edilmelidir. En iyisi bu konuda, su geçirmez lambalar, su geçirmez kapaklar kullanarak su üzerinde ve kapak altında lambayı uygun bir konuma almalıdır. Cam tanklarda genellikle lambaların yerleştirilmesi için münasip bir boşluk bulundurulur. Tank tabalıkların yemlenmesi ve bakımı için uygun bir kapak ayrılmış olabilir, burası ana tankın bir kısmıdır, kolaylık sağlar. Bu hususu tankı edinirken sorup öyle tank satın almak lazımdır.

Yosun yetiştirme işi
Akvaryumlar genellikle alttan aydınlatılır. Yosun ışıkta gelişir, şartların uygun olması lazımdır. Işığı iki yönden göndermekle yosun alanını belirli bir boşluğa yönlendirebilirsiniz, bu ustalık ister, deneyim gerektirir.

KAPAKLA İLGİLİ İŞLEMLER

o Lambaların, elektrik donanımının sudan korunması lazımdır.
o Akvaryum içine toz girmemelidir.
o Çocuklar tanktan uzak olmalıdır.
o Buharlaşma kayıplarını en aza indiriniz.
o Sıçrayan, uçan-kaçan balıkları pek tercih etmeyiniz.
o Üreme ve salyangoz yeri gibi alanlara pay ayırınız.

Akvaryum sahipleri genellikle, ışığın miktarını (yoğunluk) ve süresini kısıtlayarak, yosun üretimini azaltırlar. Daha kısa ve yararlı bir yol ise, akvaryuma bol miktarda bitki yerleştirerek ışıktan yararlanmak yosunlara pay bırakmamaktır.
Bitkiye düşkün olanlar, Avrupalı sahiplerinin yaptıkları gibi; bol ve çeşitli lüks bitkilere ağırlık verip bol ışığı, bu yolla değerlendirebilirler. Her 30 cm’lik tank boyuna 60 vat ışık verebilirler.

Aydınlatma Genel Bilgi
Akvaryumlarda aydınlatma hem estestik açıdan hemde bitkiler için artı, canlıların kendilerini daha iyi hissetmeleri(doğal) için gereklidir. Bu yüzden aydınlatma iki açıdan ele alınabilir. Estetik ve ihtiyaç açısından.
Aydınlatmayı anlayabilmek için aşağıdaki temel bilgilerin anlaşılması gerekmektedir.

1) Aydınlanma Miktarı (Lux): Bir ışık kaynağından (bizim durumumuzda lamba) belli bir mesafedeki ışık şiddetidir. Aydınlanma miktarının birimi LUX dür. Lambanın ışık yoğunluğu bir çok lambanın üzerinde bulunmaktadır. Işık yoğunluğunun birimi Lümendir. (Mesela Kompakt 20Watt Eko bir florasan üzerinde 1200 lümen yazmakta.)
Bu konuyu anlatmamızın sebebi bir çok yerde yapılan hatayı düzeltmek içindir. Akvaryum için gerekli aydınlatma sorulduğunda genellikle litre başına şu kadar watt koy gibi ifadeler veya tavsiyler de bulunulur. Watt bir güç birimidir. Işık şiddeti veya miktarı ile hiç bir ilişkisi yoktur. Şöyleki normal ampul tükettiği enerjinin ( Mesela 100 Watt) sadece % 6 sını (evet sadece %6sı) ışık üretmek için kullanmakta geri kalanı ile ısı üretilmektedir. Metal Hallide lambalarda ise bu değer %30-40 arasındadır. Yani 100 Wattlık bir metal halide ampul Yaklışık 600-700 Wattlık Ampulun çıkardığı ışığı üretmektedir. Şöyle izah etmek gerekir ise 100 Wattlık bir ampul de görünür ışık sadece 5-6Watt tır. Geri kalanı ise kızıl ötesi ışınlar ve ısıdır.
36 Wattlık bir TLD serisi Philips florasanda ise Toplam görünür ışk yayılması 10Watt geri kalanı ise infrared (kızıl ötesi ışınlar) ve diğer kayıplardır.
Philips in yine 400Wattlık bir Metal Hallide lambasında ise Görünür ışık yayılımı 96Watt, Infrared yayılımı 237Watt diğer kısmı ise ısı üretimidir. Görünür ışık yayılımı Metal Halid lambalar için güç arttıkça artmaktadır. (2000Wattlık Metal Hallide için 800-900 Watt civarı. Geri kalanı infrared ve ısı. Bu yüzden küçük güçlü metal halid lambası pek tavsiye edilmemektedir.)
Üstelik burada daha önemli bir konu var. Akvaryuma gereken ışık, tabanın genişliği ile doğru orantılı , derinliğinin ise karesi ile orantılı olmalıdır.. Özellikle lambadan uzaklaştıkça aydınlanma miktarı mesafenin karesi ile azalır. Yani lambayı ne kadar uzağa koyarsanız veya ne kadar derin ise aydınlanma miktarı mesafenin karesi kadar azalır. Bunun yanında suyu özellikle ultraviyole ve bazı bitkiler için faydalı ışınları süzmektedir. (Güneş gözlüğü gibi davranmaktadır.) Bu yüzden derinlik arttıkça lamba adeti veya gücü arttırılmalıdır. Bu anlattıklarımızdan anlaşılacağı gibi akvaryumda ışık seçimi watt/litre hesabı değil de tecrübe ve bilgi gerektirmektedir. Akvaryumda bitki yetiştirmekte başarılı insanların bilgi ve görüşlerinden faydalanmanız şiddetle tavsiye edilir.

2) Işığın Sıcaklık Derecesi (Kelvin): Işığın rengi Kelvin cinsinden ifade edilir. Işığın rengi şu demektir: Hepimiz bir tav fırınıda veya bir Demir-Çelik Fabrikasında potadan dökülen demirin rengini görmüşüzdür. Bu potada dökülen demirin sıcaklığı , yaydığı ışığın da rengini ifade eder. Bu konunun akvaryumda nasıl kullanılacağına gelince: Gün işiğinin sıcaklık derecesi 5000 Kelvin civarıdır. Pratik olarak kullanacağımız aydınlatma apareyleride (lamba , floresan vs.) Bu sıcaklık derecesi civarı veya daha yüksek olmalıdır. Güneş ışığı gün boyunca değişik sıcaklıklarla yere geliyor. Bunu sebebi, atmosfere vuruş açısının değişmesidir. Sabahları soğuk(düşük kelvin) ışıktan başlayarak, öğlen ve öğleden sonra özellikle tropik bölgelerde 10,000K i aşar. Batımına doğru da yine sıcaklıkta düşüş görülür. Otomatik zamanlayıcı sistemler ve değişik derecelerdeki ampullerle doğayı taklit etmek mümkündür. Tabi bu aydınlatma için ayırdığınız bütçeyi bir daha düşünmeniz demektir. Buna pek fazla gerek yok aslında. Günboyu gelen ışığın ortalama sıcaklığını oluşturacak sürekli bir sistemden hemen hemen aynı verimi alırsınız. İşte bunun için genel aydınlatmanız ortalama 5500-7500 arası olmalı.

3) Lambanın Renk Renderleme Faktoru(CRI): Renkler deiğişik lamba tiplerinde farklı görülürler. Bu konuyu kolayca anlatmak istersek: floresan lambalar altında renkler olduğundan farklı görünürler. Normal lambalar ve halojen de ise renkler normal güneş ışığındakinin yaklaşık olarak aynısı olarak görülürler. Bu faktör halojende ve normal lambalarda çok yüksek (gün ışığına çok yakın yani 100 e yakın) florasan , metal halide vs.de ise lamba tipine göre 65 ve çok daha aşağıdadır. Bu özetle halojen ve normal ampullerde renkler gerçeğine daha yakın görülürler , diğer tip lambalarda ise renkler olduğundan farklı görülürler demektir.

4) Lambanın Yaydığı Işık Dalga Boyları (Işık spektrumu): Bilindiği gibi gün ışığı içinde bütün renkleri içerir. Yani beyaz görünen gun ışığı içersinde mor, mavi, gök mavisi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı renkleri bulunmaktadır. Her rengin ayrı dalga boyu vardır. (Gökkuşağını hatırlayınız.) Mavi Işık 400 Nano metre(nm), Sarı 550-600nm, Kırmızı 700-750nm gibi. Bir ışık kaynağının yaydığı ışıkta içinde çeşitli renkler içerir. İnsan gözünün en hassas olduğu renk sarıdır. Bu renk altında cisimler göz yorulmadan incelenebilir. (Normal ampuller ve halojen lambaların yaydığı ışığın rengine dikkat ediniz) Bu yüzden evimizde kullandığımız lambalar bu dalga boylarını en fazla şekilde yansıtacak şekilde tasarlanırlar. Fakat bitkiler için bu dalga boyları neredeyse bir şey ifade etmez. Yukarıda ifade ettiğimiz gibi lambaların üzerinde yaydığı ışık şiddeti yazılır. Fakat bu değer sarı ışık cinsinden ifade edildiği için bizim için çok fazla bir şey ifade etmez. Önemli olan lambanın hangi renklerde ışık yaydığıdır.

IŞIKLANDIRMADA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

o Akvaryum camını (tank) temiz tutarak ışığın etkilerini ortadan kaldırmayınız.
o Işığı ikide bir açıp kapayarak balıkları kızdırmayın (stres). Oda ışığını kapamadan önce ışığını kapayınız, bir süre sonra oda ışığını kapayınız. Akvaryumun ışığını açmadan önce bir süre oda ışığını açıp bekleyiniz.
o Su geçirmeyen lamba takımı, bağlayıcısı kullanmayınız.
o Kapağa ince metaller yapıştırarak geçirgenliği önlemeyiniz.
o Lambayı merkezi olarak yerleştirip fena gölge oluşturmayınız.