Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 8 ay Önce yayınlanmıştır.

Latince Adı: Carassius auratus
Coğrafik Kökeni: Asya
Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul
Davranış Biçimi: Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
Yüzme Seviyesi: Genelde dip ve orta
Cinsiyet Ayrımı:
*Yumurtlama zamanı karnı yumurta dolan dişinin dolgunluğu
*Yumurtlama zamanı erkeğin solungaç kapakları ve göğüs yüzgeçlerinde oluşan parlak parlak bant
*Dişilerin anüslerinin dışarı çıkık olması
*Erkeklerin anüslerinin içeriye girik olması
*Yumurta dökme zamanı erkeğin dişiyi kovalaması
*Erkeklerin gövdelerinin dişilere göre daha uzun olması
*Dişilerin gövdelerinin erkeğe göre daha basık olması
*Erkeklerin kuyrukları dişilere göre daha büyük olurlar. (aynı tür japonlarda)
*Çiftleşme döneminde erkeklerin solungaçlarında küçük sivilceler çıkar.

Üreme: Japon balıkları 1 yaşında çağına ulaşırlar. En verimli yaşları 3. yaşlarıdır. Üremeye hazır bir erkeğin solungaç kapaklarında ve yan yüzgeçlerinde beyaz beneği andıran beyaz noktacıklar oluşur. Fakat japon balıkları bir takım yapay seleksiyonlara uğradıkları için noktalar her balıkta gözükmeyebilir. Japon balıkları 10-26 dereceler arası yumurtlayabilirler ancak en uygunu 20 derecedir. Erkeklerle dişileri birbirlerinden ayırıp besiye çekip sonra birleştirmek başarı oranını arttırır. 3 erkek 2 dişilik bir oran tavsiye edilir. 2 derecelik bir sıcaklık artışı üremeyi tetikler. Zamanla veya hemen kovalamacalarının başladığını göreceksiniz. Erkek dişinin karnına vurarak onu kovalar, eğer dişi hazırsa yumurtaları saçar ve yumurtalar ilk değdiği yere yapışır. Yumurtalar dişi tarafından takımlar halinde atılır, genelde en iyisi ilk seferde atılan yumurtalar olur. Erkek, dişi yumurtlar yumurtlamaz yumurtaları döller. İyi bir dişi 500 ile 2000 arası yumurta verir. Döllenmeyen yumurtalar da yapışkandır, ancak birkaç saat içinde beyazlaşır. Mümkünse beyazlaşanları ayırmak gerekir, böylece daha çok yavru kurtarılabilir. Yumurtlama 3 saat sürer, yumurtlama bitince yumurtalar akvaryumda bıraklıp yumurtlayan çift ve varsa diğer tüm balıklar akvaryumdan alınmalıdır. Alındıktan sonra %1’lik metilen mavisinden litre başına bir damla düşecek şekilde damlatılmalıdır. Solüsyonunuzun yüzde kaçlık olduğunu bilmiyorsanız önlem olarak bu oranın 1/3 ünü kullanın ya da en garantilisi öğrenin. Metilen mavisinin fazlası yavruları öldürecektir.

Japon balıkları genellikle sabah ışığında sıcak sulara yumurtlar. Yumurtalar önce arkadan çıkmaya başlar. İlk önce kuyruğu farkedilir. Kafaları çıktığında boyları 1,5 ile 3 milimetre arası olur, tabi bu arada kocaman bir yumurta keseleri de kendilerine eşlik etmektedir. Bu yarı saydam yavrular rahatsız edilmemelidir. Eğer bitki veya kaya gibi bir şeyin üzerindelerse tabana düşünce endişelenmeye gerek yoktur. 18 derecede 8 gün sonra hava keseleri dolacak, göğüs yüzgeçleri çıkacak ve ağzına sığacak her yemi yemeye başlayacaklardır. Bu süre sıcaklık arrtıkça düşer ancak sıcaklık arttıkça daha fazla yumurta mantarlaşır. Yavruları iyi yemlemeli ancak akvaryumdan 20 dakika içinde yiyemedikleri yemleri çıkarmalısınız. Balıklar büyüdükçe onları daha büyük akvaryumlara almanız gerekecektir.

Sıcaklık: Yapay seleksiyon türlerde 18 C – 24 C, vahşiye yakın türlerde 4 C – 30 C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: Oranda, ryukin, ranchu gibi balıklar için 40 litre,comet shubunkin gibi tek kuyruklu ve daha iri boylara ulaşanlar için 70 litre

Su Sertliği: 5-19 dH

pH: 6-8

Japon balıkları Avrasya’ da yaşayan Carassius gibelio balığının alt türü olan ve Orta Asya’ da yaşayan Armur Havzası’ nda Carassius carassius Japon balıklarının atası olarak bilinen türden yüksek çiftleştirmesinden üretilmiş balıktır. Japon balıkları ince ve geniş yapraklı bitlilerle beslenirler.
Bunlar Java bitkileri ağırlıklı ( Elodea canadensis, Elodea nuttallii gibi) bitkilerdir. Bu bitkiler akvaryumda ortam sağlanarak konulabilir. çünkü Elodea türü bitkilerin japon balıklarınca öğütülmesi çok kolaydır ve bu bitkilerin akvaryumda büyümesi de çok hızlıdır. Japon balıkları için başına en az 10lt su düşmeli ve en az 100lt olmalıdır. Daha küçük akvaryumlarda da balıklar yaşatılabilirse de balıkların sağlığı açısından pek uygun değildir.Kum japon balığı akvaryumlarında çok önemli bir dekor ve aksesuarıdır. Japon balıkları sürekli olarak kumu karıştıran balıklardır. Seçilen kumun çok ince veya çok kalın olmaması gerekir. Genellikle kumu ağızlarına alır ve geri boşaltırlar ve bunu yapmayı da oldukça severler. Japon balığı akvaryumuna konulacak ısıtıcı 22 dereceye ayarlanmalı. Bu japon balıkları için ideal olanıdır. Japonlar soğuk sudan hoşlanırlar. Bunun yerin suyunun yaklaşık %20sini değiştirmeniz de aynı etkiyi görür. Su değişimini de seveceklerdir.

Japon balıkları için hazırladığınız akvaryumun çok aksesuarlı olmasına gerek yok.Sade bir dekoru da japon balıklarınız için idealdir. Çünlü japon balıkları canlı doğuranlara kıyasla büyük akvaryumdur ve görsel olarak da akvaryumunuzu doldurur. Bu yüzden bitki, kaya gibi dekoru akvaryumun köşe, kenarlarına uygulayabilirsiniz, tabi bu zevkiniz kalmış, ama balığın gezmesi için de yer bulundurmalısınız.

japon baligi 300x240 - Japon Balıkları

Etiketler