Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
13
Ekim
2017
Bu konu 5 ay Önce yayınlanmıştır.

johanni1 - Johanni johanni2 - Johanni

Doğal Ortamı : Malawi gölünün Mozambik kayalık sahilleri bu balıkların yaşam alanlarıdır. Boyutları : Erkekler 12,5 cm dişiler ise 10 cm olurlar.

Cinsiyet : Erkeklerin dorsal yüzgeçlerinde yumurta lekesi diye tabir edilen lekeler vardır. Dişiler daha narin ve küçük yapılıdır. Bu balıklar yavru iken her iki cinste sarı renktedirler. Geliştikçe siyahın,mavinin ve oksit beyazı renklerine bürünürler.

Toplumsal davranış : Genelde agresif hareketlerde bulunurlar bol kaya ile dekore edilmiş akvaryumlarda diğer melanochromis ve malawi cichlidleriyle kolayca yaşayabilmektedirler. Mümkünse bir erkeğe en az iki dişi düşecek şekilde konuşlandırılmalılar. Aksi taktirde akvaryumda huzur olmaz.

Önerilen Su Şartları : Sert ve orta sertlikteki sulardan hoşlanmaktadırlar. Ph : 7.0-8.5 olmalı ve akvaryumun ısısı 24-26 derece arasındaki bir ısıda sabit tutulmalıdır. Beslenme : Genel olarak küçük böcek larvalarıyla ve yumuşakçalarla beslenmektedirler. Olgunlaştıklarında açık sularda plankton topladıkları da görülmektedir. Bulundukları ortamda kayalar üzerinde bol yosun ve alg olduğundan gıdalarının büyük çoğunluğu bitkisel besinlerden seçilmedir.

Üreme : Ağızda kuluçka yöntemiyle ürerler. Dişiler 7-60(ortolama 20-35) kadar yumurtayı ağızlarına alarak takriben 18-19 gün kuluçkada kalırlar. Kuluçkadan çıkan yavrular dişi tarafından muhafaza edilirler. Cichlid ailesinin en renkli ve en sevimli yavruları kayalık bölgelere salınır. Ve bundan sonraki hayatları tamamen bu bölgelerde geçer. Yavrulara artemia yanı sıra bitkisel yemlerde ufalanarak verilebilir.

Genel Yorum : Melanochromis auratuslarla kolayca bir arada beslenebilirler. Bol kaya ve az balıkla iyi sonuçlar alınır. Az bir tecrübe ile 150 lt lik akvaryumlarda kolayca gelişirler.

Etiketler