Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 8 ay Önce yayınlanmıştır.

Kılıç Kuyruk’ların Görünüşü:

İnce uzun balıklardır. Erkeklerde kılıç şeklinde kuyruk uzantısı bulunur. Çeşitli renklerde ırklar üretilmesine rağmen halen en tanınmışları kırmızı renklileridir.

Kılıç Kuyruk’larda Cinsiyet ayrımı:

Kılıç şeklinde kuyruk uzantıları olan erkekler daha ince ve küçüktürler.

Kılıç Kuyruk’ların Beslenmesi:

Kaliteli canlı ve kuru yemler, yosun.

Kılıç Kuyruk’lar için gerekli şartları ve bakımı:

Genelde diğer türlere karşı barışçıl balıklardır. Erkekler kendi aralarında kavgacıdırlar. Genellikle akvaryumdaki en büyük ve güçlü erkek diğerlerini ezerek hükmeder. Bu yüzden çok büyük olmadığı sürece ya bir tek ya da saldırganlığın farklı hedeflere dağılması için en az 4 kılıçkuyruk erkeği bulundurulması önerilir.
Yüzmek için açıklıkları da bulunan iyi bitkilendirilmiş ve su dolaşımı güçlü akvaryumlardan hoşlanırlar. Salvinia, lemna minor (su mercimeği) ve pistia gibi su üstünde yüzen bitkiler yavru kılıçkuyrukların saklanmaları ve beslenmeleri için çok yararlı olurlar.

Yaşlı veya parazitlerin saldırısına uğramış dişilerin bazen cinsiyet değiştirerek erkekleştikleri görülür.
Kılıçkuyruk, sayika (cichlasoma sajica) ve ateş ağız (cichlasoma meeki) gibi orta boylu ve nispeten barışçı çiklitlerin yanında da en az 4’lü gruplar halinde beslenebilir. Ancak bu çiklitlerin yanında kılıçkuyruk yavrularının kurtulma şansları yok sayılır. Grup halinde yüzen küçük sürü balıkları bu tür çiklitlerin kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlarlar. Böylece daha az saklanıp canlı renklerini ortaya çıkarabilirler.
Kılıç Kuyruk’ların Üremesi:

Üretimin yapılacağı en az 50 litrelik olmalıdır. Dişiler her seferinde 30-100 arası yavru dünyaya getirebilirler. Yetişkin balıklar zaman zaman kendi yavrularını yiyebilirler. Su üstünde yüzen bitkiler yavru balıklar için sığınak görevi yaparlar. Yavru balıklar toz yemlerle ve/veya küçük canlı yemlerle bütülebilirler.

kılıçkuyruk - Kılıç Kuyrukkılıçkuyruk2 300x179 - Kılıç Kuyruk

Kılıç Kuyruk Balık Besleyenlerin Tavsiyeleri ve Görüşleri;

Arkadaşlar

Benim akvaryumumdaki aykılıçlarda kullandığım bir tekniği sizlerle paylaşmak istiyorum arada bir erkek aykılıcımı alıp başka bir akvaryuma koyuyorum bu arada da dişileri biri 3-5 gün bol proteinli yemlerle ( ince kıyılmış karaciyer, ince kıyılmış taze midye, ince kıyılmış taze karides ) (Not: bu yemler kesinlikle dibe düşmeden tüketilmeli) sonra erkek balığı yanlarına atıyorum bu işlem iki yönden faydalı oluyor
1)Devamlı kovalanan dişiler biraz nefes alıyor.
2)Doğumun arkasından yendini toplamasının sağlıyor ve yeni yavrular hem daha sağlıklı hemde sayıca daha fazla oluyor
Tabi bu arada oğlanıda beslemeyi unutmayın.

Mutlu Akvaryumlar

kılıçkuyruk3 300x208 - Kılıç Kuyruk


Üretimde başarı sağlamak için kılıç yavrularının suyunun 10 lt sine 1 çay kaşığı kaya tuzu eklemeli ve haftada bir suyunu yüzde 25 ini indirip dinlenmiş ve akvaryumla aynı ısıda su dökerseniz balıklarınızın verimliliği iki katına çıkar Bunu ben kendim yaşadım ve gördüm. Başarılar


kılıç balıkları çok hassas fakat hırçın balıklardır. dişi hamile olduğu zaman çok hassas olur. filitreniz çok fazla üflüyorsa mutlaka kısmalısınız. bu tür balıklar ürkünce akvaryumdan atlarlar. en son aldığım kılıç balığından 100 yavru aldım. sonraki yavrulama döneminde motorumun fazla üflemesi yüzünden atladı.birde yavruları annesinden mutlaka ayırın. aksi halde ölü yavrulara sahip olursunuz. 7 senedir beslerim ve yavru alırım…l.a.


KILIÇLARININIZI ELİNİZDEN YEM YEMEYE ALIŞTIRMAK İÇİN 2 GÜN AÇ BIRAKIN PONT YEMİNİZİ (TETRA ÖNERİRİM) ELİNİZLE SUYUN İÇİNDE TUTUN BİR HAFTA İÇİNDE ALIŞTIKLARINI GÖRECEKSİNİZ. {BEN ÖYLE YAPTIM


Kesinlikle soylendigi kadar saldirgan ve agresif bir balik oldugunu kabul etmiyorum.Boyutları yakın olan canlı doguranlarla ve boyu kendinden buyuk olsa da japon balıklarıyla gayet uymlu yasayabılen bır.
Yumusak yapraklı bıtkılerı yıyebılır.Buyuk yapraklı ve sert bitkileri tercih ediniz.
Kaliteli pul yem,haslanmis ispanak veya marul,ara sıra az miktarda kıyılmıs karides verirseniz baligin severek bunlari yedigini ve daha canlı oldugunu goreceksınız.

Etiketler