Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 3 ay Önce yayınlanmıştır.

Malawi Gölü’nde daha çok 3-15 metre arası derinliklerde rastlanan bir türdür. Erkek de dişi de pas rengindedir. Erkeklerin dişilere biraz daha geniş olan anal yüzgeçlerinde sahte yumurta benekleri bulunur. Çoğu Mbuna türüne göre daha barışçıdır. Erkekler, sadece yumurtlamadan önceki kısa bir süre içinde biribirlerine karşı teritoryal davranırlar. En az 200 litrelik büyük bir akvaryumda birden çok erkek barındırılabilir. Aşırı saldırgan olmaması ve kolayca üremesi için yeni başlayan Mbuna meraklıları için de ideal bir türdür.

Malawi Gölü çiklitlerinden olan bu tür ülkemizde Kırmızı Tropheus, Günbatımı çiklit gibi isimlerle tanınmaktadır. Yurtdışında ise genellikle Rusty(paslı) çiklit ismiyle tanınır. Güçlü ve dayanıklı bir balıktır. Sari prensese karşın biraz daha sert bir olmasına karşın ikisi aynı akvaryumda sorunsuz olarak tutulabilirler. Doğada yine prensesler gibi Malawi Gölü’nün kayalık bölgelerinde yaşarlar. Bu nedenle aynen prensesler gibi akvaryumlarının kayalarla dekore edilmesi ve bu kayalar arasında saklanma yerleri ve tüneller oluşturulması gereklidir. Temel besinleri bitkisel ağırlıklıdır. Kayaların üzerindeki yosun tabakası ile beraber bu yosunlar içindeki küçük su canlılarını da yerler. Yumurtalarını ağızda kuluçkaya yatırlar. 25-35 gün sonra yumurtadan çıkan yavrular anne tarafından akvaryumda sakin ve tehlikesiz bir bölgede ağızdan bırakılarak dolaştırılır. Anne her türlü tehlikeye karşı daima tetiktedir. Bir tehlike hissettiği anda ağzını açar ve yavrular hızla yeniden annenin ağzına girerek tehlike den korunurlar. Bir erkek, yaklaşık 40-50 cm çapındaki bir bölgeyi sahiplenir ve bu bölgeye dişileri hariç başka balığı sokmaz. Her erkeğe en az üç dişi oranı ile büyük akvaryumlarda birden fazla erkek beslenebilir. Fakat küçük akvaryumlarda en iyisi bir erkek beslenmesidir.

Genç balıklarda cinsiyet ayrımı biraz zordur. Çünkü erkek ve dişi erişkin hale gelmeden önce ayni renkleri taşırlar. Cinsiyet ayırımı anal yüzgeçteki noktalar yardımı ile yapılabilir. Dişide genellikle tek nokta varken erkekte nokta sayısı daha fazla ve daha parlaktır. (3 veya 4 tane) Baliğin erişkin boyu 10-12 cm.dir.

Akvaryum ısısının 23-26 0 C ve pH 7 nin üzerinde (özellikle 8.5 civarı) olması tropheuslarin hoşuna gider.

Kırmızı tropheus beslenmesi çok kolay bir balıktır. Hemen her türlü yemi iştahla yemesine karşın doğadaki beslenme alışkanlıkları da göz önüne alınarak bitkisel ağırlıklı yemler ihmal edilmemelidir. Tropheuslar geliştikçe alg kazımada avantaj kazandıran dişleri de gelişir ve erişkin boyda rahatça görülebilecek kadar gelişmiş olur.

Bu balığın da yumurtlamak için düz bir yer arayıp buraya yumurtladıktan sonra döllenen yumurtaları ağzına aldığı söylense de ben akvaryumumda kumu 9-10 cm. çapında kazarak yumurtladıklarına şahit oluyorum. Bu kazma işlemini tabanına ulaşana kadar yapmak yerine sadece yumurtaları bir arada tutabilecek kadar yapmayı yeterli görüyorlar. (Aşağı yukarı bir çay tabağı gibi bir çukur) Sonrasında dişi ve erkek bu çukur üzerinde sırayla birbirlerinin anal bölgesine burunları ile masaj yaparak yumurtlama ve dölleme işlemini gerçekleştirirler. Dişinin bir dedektör hassasiyeti ile yumurtaları kumun üzerinden toplamasını seyretmek gerçekten ilginçtir.