Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 6 ay Önce yayınlanmıştır.

Bilimsel adı: Pelvicachromis pulcher

Yaygın adı: Kribensis

Familya: Cichlidae

Dağılım: Nijerya ve Kamerun

Habitat: Pelvicachromis pulcher, durgun ve yavaş akıntılı sularda bulunur. Bu bölgeler çoğunlukla yoğun bitkilidir ve sığ sularda yaşayabilir. Bazıları acı su şartlarına bile uyum sağlayabilir.

2akeiwk - Kribensis (Pelvicachromis pulcher)

En fazla ulaşabildiği boyut: Erkekler 10 cm, dişiler 7.5 cm.

Minimum ölçüleri: 60 x 37.5 x 30 cm – 71 litre bir çift için uygundur.

Akvaryum: Akvaryumda bolca saklanma ve potansiyel yumurtlama yeri bulunmalıdır. Testiler ve kovuklar, kökler ve dal parçaları kullanılabilir. Bitki gerekli değildir, ama akvaryumda bitki bulunması balığın hoşuna gidecektir. Üreme zamanında kazılar yapacağından taban malzemesi olarak kum veya ince çakıl kullanılmalıdır.

2prsq47 - Kribensis (Pelvicachromis pulcher)

Sıcaklık: 24-27°C

pH aralığı: 5.0-7.5

Su sertliği: 0-12 dH

Beslenme: Birçok yemi kabul edecektir. Sabit yem olarak iyi kalitede bir cichlid yemi verilebilir, ama canlı ve donmuş yemler zaman zaman, düzenli aralıklarla menüye dahil edilmelidir.

Uyumluluk: Karma akvaryumlar için önerilir, ama zamanında çok bölgeci oldukları akıldan çıkarılmamalıdır. Genellikle utangaç ve sakin bir tür olduğundan çok hareketli ve büyük türlerle bir arada tutulmamalıdır. Küçük characinler, barblar, daniolar, rasboralar, guramiler, Loricariidler ve Corydoras cinsindeki türlerle bir arada bakılabilir. Diğer cichlidler de (özellikle Batı Afrika cüce cichlidleri) uygun olabilir, ama bölgeci yaklaşımlar göz önüne alındığında yeterli hacim gerektiği görülür. Akvaryum büyükse çiftler hâlinde, küçükse bir çift bakılabilir.

Cinsiyetin ayırt edilebilirliği: Erkek dişiye göre daha büyüktür ve noktalı sırt, kuyruk ve anal yüzgecine sahiptir. Dişilerin zamanında karakteristik olarak karnı mor bir renk alır ve dişiler erkeklere göre daha yuvarlak vücutludur.

Notlar: Akvaryum hobisindeki en yaygın ve popüler cichlidlerden biri olan kribensis, ortamında sıklıkla üretilir ve akvaryumda üretilenler, su kimyası ve şartlarına doğadan yakalananlara göre daha çabuk adapte olur. Ayrıca akvaryumda üretilenler zamanında daha az agresif olur. Albino kribensis de oldukça popüler hâle gelmiştir.

2a99nv7 - Kribensis (Pelvicachromis pulcher)

Kribensis, cichlid beslemek ve üretmek isteyen yeni başlayanlar için, uygun boyutları, keyifli görüntüler vermeleri, güzel desenleri ve kolayca üretilmeleri nedenleriyle en iyi seçimlerden biridir. 1950’lerde hobisine girdiğinden beri favori bir tür olmuştur ve popülaritesi yıllar geçtikçe artmıştır.

Çevirmen: Anıl Altın

 

kribensis - Kribensis (Pelvicachromis pulcher)