Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 6 ay Önce yayınlanmıştır.

Üretimi çok kolaydır. Kovuğa yumurtlarlar. Kribensis, çoğunlukla karma akvaryumlarda üreyebidiğinden, genellikle hobiye yeni başlayanlarca ilk üretilen balıktır. Tek eşli balıklardır ve böyle bir çifti elde etmek için altılı bir grup satın alınmalı, yahut daha fazla genç balık bir arada büyütülüp, doğal olarak çift olmaları sağlanmalıdır. Bir erkek ve bir dişi almak, çift olmaları için garantili bir yol değildir ve eş olamadıkları zaman iki balıktan birinin ölümü, olası bir durumdur. Eğer çift olarak alacaksanız, çiftler içinde erkeği en büyük ve dişisi en renkli olan çifti seçmelisiniz.

Akvaryum suyunun sıcaklık aralığı 24-27°C, pH aralığı 6.5-7.0 olmalıdır. Bu parametreler kuluçka döneminde hangi cinsiyetin kuluçkaya yatacağı konusunu bile belirleyebilir. Eğer su çok bazikse, çoğunlukla erkekler kuluçkaya yatar, çok asidikse bunun tam tersi geçerlidir. Potansiyel yumurtlama yeri olan kovukların yeterli sayıda olduğundan emin olunmalıdır. Yavruların filtreye çekilme tehlikesine karşı, hava veren sünger filtre veya benzer bir ekipman kullanılarak uygun bir filtrasyon sağlanmalıdır.

Yavruların yaşama oranını artırmak için, yavrularla veya yumurtalarla beslenebilecek kedi balıkları gibi dipçil türlerin akvaryumda bulunmaması gereklidir. Bununla beraber, tetralar ve rasboralar gibi grup hâlinde aktif olan türler uygundur ve kribensis çiftinin daha az utangaç olmasını sağlarlar. Anaçlar canlı, donmuş ve kuru yemlerle, zengin bir menüyle beslenmeli, yumurtlamanın en iyi koşullar altında gerçekleşmesi sağlanmalıdır.

Yumurtlama sürecine dair ilk işaret, dişi ve erkeğin renklerindeki, ama özellikle dişinin rengindeki yoğunlaşmadır. Karın bölgesi koyulaşacak, koyu mor bir renk alacaktır. Çoğunlukla konusunda dişi ön ayak olur; erkeğin önünde dans eder ve kendisiyle çiftleşmeye ikna etmek için mor karnını gösterir. Hazır olduklarında, yumurtlamanın gerçekleşeceği bir kovuk seçerler veya dekorların altında kendilerine bir yer kazarlar. Sonra birkaç günlüğüne gözden kaybolabilirler.

Yumurtlama sürecinde seçilen kovuğun tavanına veya duvarına genellikle 300 civarı yumurta bırakılır. Erkek, kovuğa girmeye çalışanlara izin vermemek için beklerken, dişi, yumurtalarla ilgilenir.

Yumurtalar 2-3 gün içinde çatlar ve yavrular 7-8 gün içinde serbestçe yüzmeye başlar. Dikkatsiz akvaristler genellikle balıklarının ürediğini, yavrular toplu hâlde, ebeveynlerinin gözetiminde kovuktan dışarı çıktığında farkeder. Akvaryumda ebeveynlerinin yanında yüzen yavruları izlemek büyük keyiftir. Sürüden ayrılan bir yavruyu annesi veya babası ağzıyla tutar ve tekrar sürünün içine bırakır. Çift bu noktada dikkatle gözlemlenmelidir, zira bazı dişiler bu dönemde partnerlerine saldırabilmektedir. Böyle bir durumda erkek, akvaryumdan çıkarılmalıdır.

Yavrular artemia larvası veya mikrokurt ile beslenilecek büyüklüktedir ve ayrıca algler ve doku artıklarını da yiyeceklerdir. Yumurtlama sürecine dair sonraki ilk işarete kadar, ebeveynleri ile bir arada tutulabilirler. Anne ve babanın birbirlerine veya yavrulara saldırısı durumlarında, yavrular ayrı bir yere alınmalıdır.

Çevirmen: Anıl Altın

 

kribensis - Kribensis Üretimi (Pelvicachromis pulcher)