Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 2 hafta Önce yayınlanmıştır.

Latince Adı: Neolamprologus

Coğrafik Kökeni: Tanganyika Gölü

Yaşam Alanı: Kayalık Bölgeler

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Orta Derecede Agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Orta Derecede Agresif

Yüzme Seviyesi: Taban

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha iri olur. Dişilerin karnı özellikle döneminde yumurtalardan dolayı şişer ve beyazlaşır.

Üreme: 100-200 Yumurtayı Kovuklara Bırakır

Sıcaklık: 24°C – 26°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 100 litre

Su Sertliği: 12 – 15 °dH

pH: 7.5 – 8.0

Genel Yorum: Tanganyika Gölü’nün en sempatik balıklarındandır. Onları bir kayanın veya yaprağın altında ters durmuş olarak görebilirsiniz. Kayalık alanları çok severler, üretilmeleri kolaydır. Üremeleri için ortadan bir delik açılmış testi akvaryuma ters olarak koyulmalıdır. Siyah, mor, sarı turuncu gibi renk varyasyonları vardır. Tetra Bits gibi karotein oranı bol yemlerle beslenirse sarı varyasyonlar da turuncu renk alırlar. Koyu renkli kum üstünde renklerini karartırlar, renklerini tam gösterebilmeleri için açık renkli kum tercih edilmelidir.

 

leleupide eş tutturmak istiyorsanız biraz sabırlı olacaksınız. önce 3-5 cm kadar 10 civarı balığı balık başına 20 litre olacak bir akvaryuma koyun. Erkek sayısına göre akvaryumun içine küçük vazo koyun. Vazoyu özellikle belirttim. Eşleşen balıklar rahatsız edilmek istemez. Oyüzden saksıdan daha ziyade vazo kullanın. Erkekler vazoları sahiplenecekler ve dişiler bu vazoların etrafında dolaşmaya başlayacaklardır. bu eşi daha küçük 40X40X40 bir akvaryuma alabilirsiniz. Burada genelde 3-4  dişi ile bir erkek bakılabilir denmiş ama ben genelde tek eşli olarak besliyorum. yavrularına daha iyi bakıyorlar ve yavru kayıpları daha az oluyor

 

Biri erkek biri dişi olmak üzere iki adet Limon cichlidi iki yıla yakın bir süredir cichlidlerle aynı akvaryumda besliyorum. Limon cichlidler doğası gereği kendi hemcinslerine karşı gerçekten çok sert balıklar ama diğer balıklara karşı aynı davranışı göstermiyorlar. Eşine karşı özellikle yem verme zamanında saldırgan davranışlar gösteriyor. Balıklar zamanla sahiplerini tanıyorlar, akvaryuma yaklaştığınızda rahatça bunu fark edebiliyorsunuz. İşte bu zamanlarda özellikle saldırganlaşması sanki kıskançca bir davranış gibi görünüyor. Yeterince yem atıldğı halde diğer zamanlarda saldırmadığı halde dişi yeme yöneldiği anda erkek limon cichlid saldırıya geçiyor. Bu durum ya balığın çevreye olan hakimiyetini kaybetme kaygısından ya yem kaynaklarını tehlikede görmesinden yada sahibini kıskanmasından kaynaklanıyor. Ama özellikle bu duruma kıskançlığın hakim olduğunu düşünüyorum. Çünkü yem vermediğim zamanlarda akvaryuma yaklaştığım dada aynı davranışı gösterdiğine şahit oldum.

 

leleupin üretimi için 350 litre altına düşülmemesi hem açısında faydalıdır hemde yavrular büyüdüğünde daha sonra doğacak olan nesli tehdit altında bırakılmamasına yardımcı olur yavrular imkan varsa anne ve babadan ayırılmamalıdır bu yavrunun daha hızlı büyümesini ve daha sonra doğacak olan kardeşler arasında eş seçimini kolaylaştırır.leleupi yavruları yumurtadan 7 günde çıkarlar 15 gün kadar yuvadan dışarı çıkmazlar ve yavrular ilk doğduğunda anneye canlı yem takviyesi yapılır anne onlara gerekli mamayı kendisi hazırlar 5 gün sonra ise yuvaya uzatmalı bir enjektör yardımıyla artemia takviyesi yapılır yavrular yuvadan çıktıktan 3 hafta sonra dişinin kondüsyonu yerinde ise tekrar yumurtlar yavrulara sürekli günde 4 veya 5 öğün artemia verirseniz hızlı gelişirler ve 4 aylık olduklarında renk yemi takviyesi yapın 6 ıncı ayda yavruları anne ve babadan ayırabilirsiniz bol şanslar.

 

leleupi doğada yani yaşadığı mekanlarda fazla ortalıkta dolaşmayı sevmez her zaman karşı türlerine karşı tetiktedirler sadece yemlenecegi zaman ortalığa çıkarlar tanganyika gölünün lake kıyılarında fazla sayıda bulunurlar bir erkek 6 veya 7 dişiyle eşleşebiliyor bu sayı erkegin kondisyonuna göre düşüp yükselebiliyor doğada birikardilerle özellikle yavrularını korurken sanki birlikte tek bir ordu kurarlar beslenmelerine gelince kayaların üzerindeki yosunların arasındaki larvalarıyla beslenirler genelde suyun tabanında dolaşırlar bu neden düşmanlarına fazla av olma riskleri olmaz çabuk hareket edebilirler ve saklandıkları yerde saatlerce bekleyebilirler doğada erkeklerin boyları 9 cm dişilerin yaşlarına göre 8ila 9 arası değişebiliyor.

 

leleupinin akvaryumda bakımı oldukça zor bir tanganyika türüdür akvaryumun fazla karıştırılmasından hoşlanmayan bir türdür atılan yemlerin geneli yenmeyip dibe çöker bu nedende imkan varsa alt filtre şarttır tabiki çok fazla dip çekimi istemiyor 2 haftada bir dip çekimi yeterli bence artı artık yemin temizlenmesi amacıyla elma salyangozu kullanabilirsiniz böylece suyun kirlenmesini engellemiş olursunuz balıkların doğası oldukça serttir dişiler stres yaptıklarında erkeklerden daha fazla sert olabiliyor tabiki bunun içinde saklanma kovukları şarttır yemlemeye gelince kaliteli yemler kullanmanız gerekiyor aradabir de artemia ile kan kurdu takviye ederseniz işlemi hızlanacaktır bol bitki üretimi hızlandırır ve balığın psikolojisinde neşe kaynagı diyebilirim suyun ph.,7.8 yada 8 e dengelediğinizde bu yeterli olacaktır ve ayda 1 suyun dörtte birini çekip taze su ilave etmeniz yeterlidir böylece bakterinin üremesinin önüne rahatlıkla geçilebilir unutmadan sunuda söyliyeyim 150 cm akvaryumun altına düşmemeye dikkat edin işlemi başladığında zorluk çekebilirsiniz.

 

Leleupi’de de dıger tanganika ciklıtlerınde oldugu gıbı buyume oldukca yavas gelısıyor .ben ılk aldıgımda 2-3 cm olan boyları yaklasık 1 yıl sonra ancak erkekte 5 cm ,dıger 3 dısı de ıse 2 cm kadar arttı.yemleme konusunda oldukca secıcı olan bu balıklar kankurdunu bile pek istahlı yemezler.artemia ve kucuk granullu kalıtelı yemler ılk tercıhlerıdır ancak hıcbır zaman bu balıklardan oyle yemlere atlamarını beklemeyın.arada da krıll,sprıluna ve renklendırıcı yem destegi buyumelerı ve renklerını kaybetmemelerı ıcın sarttır.ureme donemlerınde ve streslı olduklarında veya kosulları yerınde olmadıgında bu balıklarda kararmalar olabılıyor.kucuk akvaryumlarda (65 cm) dahı yasatılabılırler ancak en ıyısı en az 4 balıgı 100 cm lık akvaryumlarda tutun boylece es tutarlarken problem de yasamazsınız.haftalık duzenlı dıp cekımı sarttır zaten ustte de belırttıgım gıbı attıgınz yemlerın cogu yenmeyecek ve suyu kırletecektır, temızlıgı de bunların en hassas oldugu konudur(sahsen ben 2 gunde bır azar azar dıp cekmenızı onerırım)uremelerı konusunda henuz bır tecrubem olmadı.es tutan cıftler ıcın bır tarafı delık saksıyı ters koyarsanız burası cıftınızın muhtemel yumurtlama sahası olur.ben en son bır hafta once yumurta gordum ama maalesef yuzen yavru falan goremedım.cıftler arasındakı bag en fazla bır ay surer sonra bozulur.sonuc olarak oldukca sevımlı ve hos canlılardır sabırsız hobıcılere onermem .en hosuma gıden huyları kayaların durus seklıne gore yatay dıkey capraz sekılde bır kac saat boyunca beklemelerı hatta bendekı gıbı eger fonda kaya resmı varsa onlara bıle uymaya calısırlar