Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 8 ay Önce yayınlanmıştır.

LEPİSTES (Poecilia reticulata)

A.Beslemek İsteyenler

1 lepistes 1 - LEPİSTES mi beslemek istiyorsunuz?


Lepistes beslemek isteyenler ilk önce iyi bir ısıtıcı edinmelidirler ve tabi bir termometre .Çünkü canlı doğuranlar ısı konusunda biraz hassastırlar .Lepistesler 26 C dereceden çok hoşlanırlar .Erkekler çok kolay tespit edilirler.3-4 cm boyuta ulaşabilip dişilere oranla çok renkli ve gösterişlidirler .Dişiler ise 6-7 cm olabilmekte ve erkeklere oranla renksiz olmaktadırlar .Lepistesler sayısına göre en az 25 lt lik akvaryumlarda bakılmalıdırlar .Dişi erkek oranı, erkek dişiyi sürekli kovalayacağından 1 erkeğe 2 veya daha fazla dişi şeklinde ayarlanmalıdır .Küçük akvaryumda 2 veya daha fazla erkek sürekli kavga edebilir .Lepistesler çiftleşmek için bir bölge istemezler her yerde çiftleşebilirler .Erkek gonoğpod adı verilen organıyla dişiye döl verir  dişi kullanacağı dölü alır ve gerisini saklayarak 1 çiftleşmeden sonra 2-3 kez yavrulayabilir .Dişi yumurtaları bir yere dökmez ve karnında taşır .Yaklaşık 1 ay sonra yumurtlar çatlar ve balığın karnından canlı olarak yavrular çıkar.

B. Şu An Besleyenler
Şu anda besleyen arkadaşların en büyük sorunu dişinin orta yere ve görmediğimiz bir zamanda yavruları salmasıdır . Bunun en büyük ilacı bitki ya da rafyadır. Yeni yavrular diğer balıklara ve hatta anne-babaya bile yem olabilirler. Bu yüzden doğar doğmaz bitkilere ya da rafyaya gizlenebilirler. Ama iyi bir yemleme şekli ve akvaryumda az nüfus varsa sorun çıkmayabilir.
Yavruluk kullanan arkadaşların sorunu ise doğumun ne zaman olacağıdır. Dişi hamile olduğunda anüsüne ve karnına doğru siyahlaşmalar oluşur. Son günlerde bu hat safaya varır. Anne doğum yapacağı son saatlerde karnını oraya buraya sürter ve anormal hareketler sergiler .O zaman yavrulağa alınabilir. Ama stresten ölü balık doğumu oluşabileceği gibi anne de ölebileceğinden rafya ya da bitki şiddetle önerilir.
Merak edilen başka bir konu da bir lepistesin verebileceği max. yavru sayısıdır. Bu lepistesin boyutuyla doğrudan ilgilidir. Büyük çok demektir.5 cm’lik bir 40-45 yavru verebilir. Ama bu sayı azalıp yavru boyutu da büyüyebilir.
Balıklarınıza salatalık, haşlanmış ıspanak veya kıvırcık verebilirsiniz.

C.Yavru Almış Olanlar

Yavru alan arkadaşlara bir önerim olacak: Mesela bir dişiden yavrular aldık. O yavrular bakım sürenize göre değişip genelde 3 ay sonra erginliğine ulaşacaktır. O yavruları sakın ola kendi aralarında çiftleştirmeyin. Ya koloninize yeni balıklar katıp onla ya da onun yavrularıyla çiftleştirin ya da erkeği veya dişiyi değitirin. Eğer aile içi çiftleşmeler olursa; nasıl bizde akraba evliliği olunca sakat bireyler oluşuyor, onlarda da sakat yavrular (yapışık yavrular, kuyruğu olmayanlar vs.) oluşacaktır.

Rafya nedir ve nasıl kullanılır?

Rafya hediyelerin üstüne yapıştırılan plâstik kâğıtlardır. Yavrular için rafya kullanmak istiyorsanız kırtasiyeciden vs. bulabileceğiniz bir rafyayı alıp akvaryumunuzun yüksekliğinden 7-8 cm fazla kesip, bıçak yardımıyla incelterekten kıvırcık biçimler oluşturmalısınız. Sonra akvaryumdaki bir deniz kabuğunun içine sabitleyerekten ya da direk kuma gömerekten akvaryuma koymalısınız.(Özellikle 7-8 cm fazla kesinki yüzeye yem attığınızda yavrular kamufle biçimde yem yiyebilsinler.

Yavrular nasıl beslenmelidir?

Yavrular ilk çıktıkları gün ve/veya ertesi gün karınlarındaki proteinden beslenebilirler. Bu protein beslenmesinin devamı için yeni balıklara haşlanmış yumurtanın sarısı toz haline getirilip verilebilir. Ya da yavru yemlerini verebiliriz. O da yoksa büyüklere verdiğimiz yemleri toz haline getirip yavrulara da verebiliriz.

 Hangi balıklarla beslenebilirler?

Lepistesler diğer canlı doğuranlarla (moli, plati, kılıçkuyruk, velifera…) rahat biçimde bakılabilirler. Ama küçük bir akvaryumuz ve çok türde balığınız varsa, diğer canlı doğuranlar (özellikle kılıçkuyruk) tarafından lepisteslerin kuyrukları zedelenebilir.Bu yüzden tek tür bakarsanız çok daha iyi sonuç alırsınız.
Vatoz ve çöpçülerle yaşayabilirler. Birbirlerine zararları dokunmaz. Ancak vatoz lepisteslerden kat kat büyükse ve aç kalırsa-ki balığın doyması zordur-  lepisteslerinize saldırıp onları iştahla yiyebilir. Bu yalnızca arada boy farkı olunca olur ve küçük sayılabilecek vatozlar lepisteslere zarar vermez.
Lepistesler asla ve asla JAPONlarla beraber bakılmamalıdırlar. En sonunda lepistesleriniz japonların kuyruklarını kemirecektir. Ya da japonlar lepistesleri kovalayacaktır. Bu yüzden bir tür ölecektir ve akvaryumda ve japon asla beraber bakılmamalıdır.

Parçalanmış Kuyruklar

Lepisteslerde iki erkeğin kavgası sonucunda balıklar birbirinin kuyruklarını koparabilirler. Akvaryumda agresif başka bir tür varsa da bu olay meydana gelebilir .Kuyruğu kopan mümkünse balığın kuyruğunu koparan diğer balıktan ayrılarak, kaliteli yemlerle beslenirse 3-4 hafatada yeniden kuyruğunu tamir eder.
Not: Kuyruk kopması ile kıyruk erimesi hastalığı karıştırılmamalıdır.