Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 5 ay Önce yayınlanmıştır.

Lepistesler canlı doğuranlar sınıfında bulunan ve en çok tercih edilen balıklarından birisidir. Lepistesler özellikle sık sık yavrulamaları ile dikkat ve ilgi çekerler. Lepistes besleyenler, özellikle her yavru almalarında bu balıklara biraz daha bağlanır. Lepistesler sık sık yavrulamaları ile birlikte bir sorun oluşturabilmektedir; buda yavrularını yeme sorunudur. Bu yazımızda sizlere kısaca yavrularını koruma ve yavrularının bakımından bahsedeceğiz.

Yazımızın başında da dediğimiz gibi Lepistesler yavrularını yiyebilen türlerdir. Özellikle büyük akvaryumlarda bu yavruları yetişkin lepisteslerden korumak gerekir. Lepistes yavrularını korumak için yapmanız gerekenler;

Küçük ve fazla bulunmayan akvaryumlarda, doğuracak olan lepistesleri başka bir kaba alarak orada doğurmasını sağlayabilir ve doğurduktan sonra yavruların yanından alabilirsiniz.

Balıklarınızı yavrulukta besleyebilirsiniz.

Akvaryumunuza bitki alabilirsiniz. Bu arada bitkiyi seçerken dikkat etmeniz gerekenler bitkilerin su yüzeyinde yapraklarını yüzdüren ve/veya sık çalı şeklinde olmasıdır.

Bitki kullanmıyorsanız rafyaları da kullanabilirsiniz. Rafya seçerken akvaryumun görünümünü ve doğallığını bozmamak için yeşil renkli seçmenizde yarar vardır.