Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 5 ay Önce yayınlanmıştır.

Membe deep maingano , nam-ı diyar sosyete politi malawi gölünün derin ve kayalık kesimlerinde sıklıkla boy göstermektedir. Erkek bireyler dişilere göre daha derin bölgelerde bulunurlar. Görünüşleri erkekler için,baştan karın bölgesine doğru gelen tatlı siyahlığın, gövdede buz mavisi ile mükemmel kominesidir . Erkekler Pseudotropheus polit e benzetilse de aralarında renk ve ton farkı apaçık ortadadır. Dişiler balköpüğü renginde olup zaman zaman turuncu tonlarda da görünmektedir.Son yapılan ithalatlarda malawi listelerinde sıklıkla boy gösteren mbuna türlerinden olmakla beraber , türün göl ortamında ciddi derinliklerde yaşaması yakalanmasını zorlaştırarak ,diger mbuna türlerine oranla daha nadir türler arasında uzun yıllar adından söz ettirecek göz alıcı sevimli bir balıktır.
Membe deep maingano türünde boy erkeklerde 8-13cm , disilerde ise 7-10cm dogada ve optimal yetiştiricilik yapılabilen tanklarda söz konusudur. Membe deep için 25°C-28°C ideal su sıcaklığı, 7.4-8.6 ph (sert su) , bol kayalardan oluşan sade bir dekor ve tabanta rahat kazabilecekleri ince silis, kuvarts, kalsiyum karbonatlı, mercan kırıgı kum tercih edilebilir.

Dogada membe deep maingano’lar kucuk magaralarda, kaya blokları arasında ve kumluk yuzeylerde dağılım gösterirler.Akvaryumumuzda da yapay olarak doğal ortamlarını canlandırmayı çalışmak türdeki başarıyı şüphesiz arttıracaktır. 1erkek 3-4dişilik koloniler ve katları genel olarak tavsiye edilen oranlardır. Akvaryum hacmi membe deep maingano türü için şayet damızlık koloniler besleniyorsa en az 350 litre olarak tavsiye edilir.
Beslenme bicimi agırlıklı olarak otçul olup doğada ana besin olarak kaya bloklarının üzerindeki aufwuchs denilen fitoplankton ipçiklerini afiyetle tüketirler . Ancak beslenme diyetlerine duzenli aralıklarla hayvansal kaynaklı protein iceren yemler seyrek de olsa verilmelidir. Msobo magunga ların protein ihtiyaçları haftada 1-2 defa verilen daphnia (su piresi) ile oldukça kaliteli bir bicimde karsılanabilir.

Membe deep maingano turunde, cinsiyet ayrımının 5 cmden önce yapılması yanıltıcı olabilir. Yavrular 4-5 cm boya kadar balköpüğü renktedir. Bu göz alıcı türe ait gözlemim, erkeklerin disilerden çabuk boy attıgı yönundedir ve genel bir bakıs açısı ile asırı buyumus olan bireylere erkek yorumu yapılabilir. Erkekler aynı zamanda 4-5 cm boya kadar sahip oldukları balköpüğü renkten yavaş yavaş halis membe deep erkeği renklerine bürünmeye başlarlar. Ancak balıklarınız 5-6cm boylara ulastıgında cinsiyet ayırmakta kullandıgımız anus-vent yöntemi en saglıklı sonucları verecektir.

Davranıs biçimi olarak membe deep mainganolar birçok mbuna türü gibi agresif denilebilecek mbuna turlerindendir. Sonradan satın alınıp eklenen yetişkin bir erkeğe akvaryumunuzda bulunan membe deep erkeğinizin barışçıl bir tavır göstermesi oldukça zordur. Fakat yavrudan büyütme durumlarında erkeklerin uyum başarısı oldukça yüksektir . Kendisi gibi agresif başka malawi türleri ile güzel kombineler oluşturulabilir. Özellikle kurlaşma ve ureme dönemlerinde erkegin bölgeci tavrı ve renklerini sergilemesi muazzam bir seyir zevkidir.

Membe deep maingano nun o güzel balköpüğü dişileri ağızda kuluçka yapar ve yumurtalarını 18-31 gun(su sıcaklığına göre kuluçka suresi değişkenlik gösterir) ağızda taşır. Disileri erginlik seviyelerine yumurta sayıları 11-60 arası değişmektedir. Anaç balığın agız kısmının kararmasının(yavruların keselerinden kurtulup anne ağzından dahi renklerini göstermesi) ardından kusturulması tavsiye edilir. Agızlarına ilk defa yumurta almıs ve onu erginlige kadar agzında tasımıs disi bireylerin yumurta tutmayı ögrenmesi açısından erken (yumurta olarak) kusturulması kesinlikle tavsiye edilmez, disi birey veya bireyler ayrı bir yere ayrılıp yavrularını kendi salmaları beklenir.

Membe deep maingano alınırken dikkat edilmesi gereken en öneli husus, alacak oldugunuz balıgın anaçlarının pırıl pırıl göz alıcı guzellikte olması, yeme karşı reflexi, türünün ana özelliklerini dış görunus olarak tasıyor olmasıdır.Bunların dısında, anaç ve yavruların yetiştirildiği ortam, yavru bireyin formunun göze hoş gelmesi , hırpalandıgına dair bir gözlemin olmaması gerekmektedir. Alınırken dikkat edilecek diğer hususlar balığın karnının ne çok siskin ne de çok zayıf olmaması, pullarında kabarıklık olmaması, gözlerinde patlamışçasına siskinlik olmaması, balığın hareketlerinin canlı olması gibi durumlar gözlemlenmelidir.Membe deep maingano türü, birçok mbuna grubu gibi kolay strese giren ve stres esnasında renklerini atan bir balıktır. Su değişimleri , nakliye , herhangi bir nedenle dekorlarının bozulması gibi sebeplere bağlı olarak strese girmesi muhtemeldir. Yukarıda belirttiğim hususları gözlemlediğiniz takdirde gönül rahatlığı ile membe deep maingano sahibi olabilirsiniz.Membe deep maingano1 - Membe deep maingano

 

 

 

Membe deep maingano2 - Membe deep maingano