Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
08
Eylül
2017
Bu konu 6 ay Önce yayınlanmıştır.

Pseudotropheus msobo magunga , son yapılan ithalatlarda malawi listelerinde sıklıkla boy gösteren bir mbuna türü olmakla beraber , diger mbuna türlerine oranla, daha az güdüsü olduğundan nadir türler arasında uzun yıllar adından söz ettirecek göz alıcı bir balıktır. Erkekleri , yaşadıgı bölgeye özgü olarak her bireyde degişim gösteren fosforlu bir eda ile buz mavisi ve siyahın parçalı kombinesi sayesinde mükemmel görünürler. Dişilerinde durum bambaşkadır, mükemmel bir portakal turuncusu lekesiz bir şekilde tüm dişinin vücuduna hakimdir.

Msobo magunga türünde boy erkeklerde 9-12cm , disilerde ise 7-10cm dogada ve optimal yetiştiricilik yapılabilen tanklarda söz konusudur. Magunga için 25°C-28°C ideal su sıcaklığı, 7.4-8.6 ph (sert su) , bol kayalardan oluşan sade bir dekor ve tabanta rahat kazabilecekleri ince silis, kuvarts, kalsiyum karbonatlı, mercan kırıgı kum tercih edilebilir.

Dogada msobo magunga’lar kucuk magaralarda, kaya blokları arasında ve kumluk yuzeylerde yasarlar.
Beslenme bicimi agırlıklı olarak otçul olup doğada ana besin olarak kaya bloklarının üzerindeki aufwuchs denilen fitoplankton ipçiklerini afiyetle tüketirler . Ancak duzenli aralıklarla hayvansal kaynaklı protein iceren yemler seyrek de olsa verilmelidir. Msobo magunga ların protein ihtiyaçları haftada 1-2 defa verilen daphnia (su piresi) ile oldukça kaliteli bir bicimde karsılanabilir.

Msobo magunga turunde, cinsiyet ayrımının 4- 5 cmden önce yapılması yanıltıcı olabilir. Yavrular 4-5 cm boya kadar turuncu renktedir. Yavrudan buyutme bir koloni sahibi olarak gözlemim, erkeklerin disilerden çabuk boy attıgı yönundedir ve genel bir bakıs açısı ile asırı buyumus olan bireylere erkek yorumu yapılabilir. Erkekler aynı zamanda 4-5 cm boya kadar sahip oldukları turuncu renkten yavaş yavaş tipik magunga renklerine bürünmeye başlarlar. Ancak balıklarınız 5-6cm boylara ulastıgında cinsiyet ayırmakta kullandıgımız anus-vent yöntemi en saglıklı sonucları verecektir.

Davranıs biçimi olarak msobo magunlar agresif denilebilecek mbuna turlerindendir. Sonradan satın alınıp eklenen yetişkin bir erkeğe akvaryumunuzda bulunan magunga erkeğinizin barışçıl bir tavır göstermesi oldukça zordur. Fakat yavrudan büyütme durumlarında erkeklerin uyum başarısı oldukça yüksektir . Kendisi gibi agresif başka malawi türleri ile güzel kombineler oluşturulabilir. Özellikle ureme dönemlerinde erkegin bölgeci tavrı ve renklerini sergilemesi muazzam bir seyir zevkidir.

Msobo magunga nın portakal turuncusu dişileri ağızda kuluçka yapar ve yumurtalarını 18-31 gun(su sıcaklığına göre kuluçka suresi değişkenlik gösterir) ağızda taşır. Disileri erginlik seviyelerine yumurta sayıları 11-60 arası değişmektedir. Anaç balığın agız kısmının kararmasının(yavruların keselerinden kurtulup anne ağzından dahi renklerini göstermesi) ardından kusturulması tavsiye edilir. Agızlarına ilk defa yumurta almıs ve onu erginlige kadar agzında tasımıs disi bireylerin yumurta tutmayı ögrenmesi açısından erken (yumurta olarak) kusturulması kesinlikle tavsiye edilmez, disi birey veya bireyler ayrı bir yere ayrılıp yavrularını kendi salmalıdır.

Msobo magunga alınırken dikkat edilmesi gereken en öneli husus, alacak oldugunuz balıgın anaçlarının göz alıcı guzellikte olması, yeme karşı reflexi, turunun ana özelliklerini dıs görunus olarak tasıyor olmasıdır.Bunların dısında, yavru bireyin formunun göze hos gelmesi , hırpalandıgına dair bir gözlemin olmaması gerekmektedir. Alınırken dikkat edilecek diğer hususlar balığın karnının ne çok siskin ne de çok zayıf olmaması, pullarında kabarıklık olmaması, gözlerinde patlamışçasına siskinlik olmaması, balığın hareketlerinin canlı olması gibi durumlar gözlemlenmelidir.Msobo magunga, birçok mbuna grubu gibi kolay strese giren ve stres esnasında renklerini atan bir balıktır. Yukarıda belirttiğim hususları gözlemlediğiniz takdirde gönül rahatlığı ile pseudotropheus msobo magunga alabilirsiniz.

Etiketler