Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 5 ay Önce yayınlanmıştır.

Görünüş: Erkekler metalik sarı-yeşil-mavi pırıltılı bir gövdeye sahipken dişiler kırmızı-kahverengidir. Üreme zamanları dişilerde koyu renk dikey ve yatay bantlar görülür.

Cinsiyet ayrımı:
Cinsiyet ayrımı kolaydır. Erkekler daha iri ve renklidirler. Üreme zamanları dişilerin renkleri koyulaşır.
Beslenme:
Kaliteli kuru yemlere alıştırılabilirler. Ancak sadece kuru yem yetersiz kalır. Ara sıra canlı yemlerle de desteklemek gerekir.
Gerekli şartları ve bakımı:
Akvaryum tecrübesi az olanlar için de uygun barışçı ve bitkilere zarar vermeyen bir çiklit türüdür. Akvaryum şartları ve yem konusunda müşkülpesent değildir. Akvaryumlarında bitkiler, taşlar ve köklerle saklanma yerleri oluşturmak gerekir. Dekorasyonda kovuk biçiminde kesilmiş hindistan cevizi kabukları da kullanılabilir.
Düzenli su değişimleri (örneğin iki haftada bir %25 oranında) ve iyi filtrasyon ihmal edilmemelidir.
Üreme:
Dişiler yumurtlamak için genellikle küçük girişli kovukları tercih ederler. Yumurtlama sonrası dişiyle erkek arasında bir bağ kalmaz. Üreme döneminde satranç tahtası gibi karo desenlere bürünen dişi, yumurtaların ve yavruların bakımını tek başına üstlenir. Yavrularını koruma içgüdüsüyle bu dönemde oldukça saldırganlaşan dişi, eğer yeterince geniş değilse yavrularına yaklaşmasını istemediği erkek için tehlikeli olabilir. Bu yüzden küçük akvaryumlarda yumurtlamadan sonra erkeği başka bir akvaryuma almak yerinde bir önlem olacaktır.

 

sarı imparator 300x213 - Sarı İmparator (Aulonocara baenschi)
Yumurtlamadan yaklaşık 12 gün sonra, sayıları genellikle 100-150’yi bulan yavrular annelerinin çevresinde sürü halinde dolaşmaya başlarlar. İlk besin olarak yavrulara toz yemler ve artemia larvaları verilebilir. Yavrular, diğer birçok çiklit türünde olduğu gibi, annelerinin renk ve hareketleriyle verdiği sinyallere uyarlar. Örneğin, annenin yüzgeçlerini kapayarak başını hafifçe sağa sola sallaması tehlike uyarısı anlamına gelir. Bunu gören yavrular, sürü halinde hemen kuma çökerek hareketsiz kalırlar.
Işıklandırma düzenli yapılırsa (örneğin bir saatli şalter kullanılarak), annenin ışık kapanmadan birkaç dakika önce yavrularını yumurtladığı kovuğa götürerek uykuya hazırladığı gözlenir. Annenin yavrularına gösterdiği bu özenli bakım birkaç hafta devam edebilir.

Latince Adı: Aulonocara baenschi

Habitatı ve Anavatanı: Malawi gölünün iç kısımları

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı:Barışçıl

Yüzme Seviyesi: Dip-orta seviye (8-20 m derinlik)

Cinsiyet Ayrımı: Erkekleri sarı renk olurlar ve türün bütün renklerini çok güzel sergilerler,dişiler ise donuk gri-yeşil-bej tonlarını taşırlar.

Üreme: Dişiler ortalama 25 adet yumurtayı ağızda kuluçka yaparlar

Sıcaklık: 25 – 26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler 11 cm ile 12cm arası,dişiler 7 cm ile 9 cm arası.

En Az Akvaryum Hacmi: 120 lt

Su Sertliği: Sert

pH: 7.8 – 8.6

Zorluk Seviyesi: 3

Genel Yorum: 1 erkek ve 6 dişi şeklinde beslenmesi uygun olacaktır. Büyük dudaklara ve gözlere sahiptirler.