Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 6 ay Önce yayınlanmıştır.

Oodinium Velvet,kadife hastalığı;tek hücreli bitkisel kökenli parazitlerin neden olduğu bir hastalıktır.
Belirtileri:
Balık, nesnelere sürtünür, ama hastalık tam olarak ilerleyen safhalarda kendini gösterir.Balık ürerinde sarı-beyaz küçük benekler varken ilerleyen safhalarda una bulanmış gibi bir görüntü sergiler.Deri üzerinde kadifemsi bir tabaka vardır ve uzunlamasına bakıldığında net bir şekilde görülür.İleryen durumlarda deri parçaları dökülür ve gözler dumanlı bir tabaka ile kaplanır.Oldukça bulaşıcı olan bu hastalık hayvansaldan ziyade bitkisel yapısı ile farklı aktif bir madde ile mücadele gerektirir.
Su düzenleyicisi ilaç Oodinium pillulare ve O.ocellatum hastalığına karşı tatlı su ve deniz su akvaryumunda.
Kullanma Talimatı:
1.gün:20 litreye 20 damla veya 1ml
2.gün:Önce bakır değeri sera bakır-test ile kontrol ediniz.Optimal konsantrasyonuna , ki bu değer litre başına 0.3mg’dır.ulaşılmadığı taktirde dozu tayin ediniz.
3.gün:Başka öneri olmadığı taktirde 2.gündeki yöntemi uygulayın.
Sera oodinopur 50ml ve 500 ml’lik şişelerde satılmaktadır.
Dikkat:500 ml’lik şişelerde, dozaj damla değil, ml hesabıyla uygulayınız.
Sera oodinopur, bir çok kedibalığı türü ile benzer dip balıkları için uygun değildir.Normal koşullarda oodinium kapmayan bu balıkların, tedavi öncesinde ayrı bir akvaryuma alınması ya da tedavinin bir karantina akvaryumunda yapılması gerekir.Tüm tatlı sular için uygundur.
Sera oodinopur, deniz akvaryumlarındaki yosun ve organizmalara uygun olmayabilir.Bu nedenle tedavinin bir karantina akvaryumunda yapılmasını öneririz.Tedavi sırasında kömürle filtreleme yapmayınız! Deniz akvaryumlarında protein süzücü (skimmer) veya ozonizatör gibi cihazları kapatınız.
Tedavinin bitiminden sonra suyun kısmen değiştirilmesi ve/veya sera süper aktif filtre kömür ile filtrelenizi öneririz.Hastalıklara karşı direncin arttırılması için , sera fishtamin ile vitamin kürü uygulanmalıdır.
Bileşimi:
100ml sera oodinopur
Bakır (II) Sülfat 1,02g
Bakır (II) Klorür 21,9mg
Distile Su k.m 100ml içerir.
Besin maddesi yapımında kullanılan hayvanlar için kullanılamaz.Tüm tatlı su akvaryumları içindir.Çocukların ve ev hayvanlarının ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz.Son kullanım tarihinden sonra kullanılmaz!Kullanım süresi boyunca başka firmaların ilaçlarını kullanmayınız.

Etiketler