Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 2 ay Önce yayınlanmıştır.

Tuzlu ve Tatlı Su Sistemleri
-Sistem Seçimi

Balıkların seçiminden önce, tatlı veya tuzlu su sistemlerinden birini seçmek, bunlardan da soğuk veya tropikal akvaryumdan hangisini seçeceğinize karar vermeniz gerekir.
-Tatlısu Akvaryumları
Genellikle tatlı su balıkları yaşamına iyi uyum sağlar. Balık besleyenlere daha çok soğuk su ve tropikal türler sunulmaktadır. Günümüzde tropikal akvaryumlara ilgi daha fazladır. Bunun nedeni çok basittir; aynı alanında tropikal balıklar çok daha fazla beslenebilirken çok göz alıcı renklerin seçilmesi de mümkündür.

-Tuzlusu Akvaryumları

Deniz ve tuzlu su akvaryumları nispeten yeni bir alandır. Soğuk su ve tropikal olmak üzere iki gruba ayrılır. Tropikal olna ilgi daha fazladır. Bu grup için çok çekici renklere sahip balıklar semeniz mümkündür. Deniz balıklarıyla tatlı su balıkları arasındaki en büyük farklılık tuzlu suda yaşamalarıdır. Bunun sağlanmasında Sea Mix denilen ve malzemesi satıcılarından elde edilen katkıyı muslıuk suyuna karıştırmak gerekir. Diğer bir farklılık da deniz tanklarına bitkisi kullanılmaması bunun yerine renkli mercan taşları kullanılmasıdır. Tropikal türlerinin sağlanması çok pahalı gelirse ve deniz türüne düşkünseniz bulunduğunuz yöre sahillerinden toplayabileceğiniz soğuk su balıklarından
yararlanabilirsiniz.
-Balıksız Akvaryum
Bazı meraklılar deniz akvaryumlarına yerine güzel deniz anemonları, karides, deniz yıldızı, midye gibi omurgasızları koyarak çok renkli bir ortam elde ederler. Bunları doğruca tatlı su türlerinden edinmek, ithal olarak sağlamak olanaklıdır. Bu canlılar genellikle yemlerini suyu süzerek alırlar, bu yüzden suyun filtre aparatı kullanılmamalıdır.

-Sağlıklı Balık Seçimi

Satın almaya karar verdiğiniz balıkların ithal edimesi sırasında iki veya üç hafta kadar karantinada kontrol altında kalıp kalmadığına dikkat etmelisiniz.

İyi bir balığın seçinde gözün rehberlik edebileceği ip uçları vardır.

*Balığın rengi yoğun olacak, desenli balıklarda birbirine karışma olmamalıdır.
*Balığın özel bir deseni olduğunda bunun istenen standartlara uyması gerekir.
*Sağlıklı bir aşırı çaba göstermeden dengeli ve yüzgeçleri kalkık olarak yüzer.
*Biçimli bir balığın kalıbı dolgundur.
*Yüzgeçlerinde yırtık ve dağılmalar bulunmamalıdır.
*Balığın üzerinde çkurlar, kabarcıklar,benekler bulunmamalıdır.
*Kuyruğundan rahatsız olan balıkların dışkıları renksizdir.
*Akvaryumun bir kenarına tünemiş balıklardan kaçınmak gerekir.
*Sağlığı bozulmuş balıklar yüzgeçlerini gövdelerine yapıştırarak yüzer.

-Satın Almada Yapılmaması Gerekenler

*Tam sağlıklı olmayan bir balığı iyileştiririm gayesiyle almayın.
*İçinde ölü balık bulunan bir tanktan almayın.
*Yeni başlayan biri olarak ender türlerden almamak gerekir.
*Henüz gelmiş bir stoktan almayın.
*Beli kamburlaşmış balıklar yaşlı sayılırlar bu balıklardan edinmemek gerekir.
*Tek bir türden çok almak doğru değildir.
-Yeni Türlerin Avaryuma Alınması

Balıkların bulunduğu torbadaki ısı derecesiyle tankın ısı derecesi arasında farklılıklar oluşabilir. Bu ani ısı farkı balığı rahatsız edebilir. Bunun için, balık dolu torbayı olduğu gibi tanka daldırarak 10-15 dakika beklettikten sonra akvaryuma salıvermelidir. Deniz türü balık koyuyorsanız ışığını kapatıp oda ışığını yakınız.

-Balığın Ömrü

Balık ne kadar iri olursa ömrü o kadar uzar. Akvaryumda balıkların düşmanlarından korunması gerekir, böylece yabani yaşama göre daha uzun ömürlü olurlar. Balığın ömrü türüne göre değişir.; mevsim balıklarında 1 yıldan tutunda, tatlı su balıklarında, soğuk su balıklarında on yıla kadar uzayabilir. Deniz balıklarında ömür tahmini biraz güç yapılır.

-Üreme Yeteneği

Damızlık olarak besleyeceğiniz balıkların sağlıklı olması önemlidir. Bunlarda genetik bir rahatsızlık özellikle diğer balıklara intikal edebilir. Tatlısu balıklarının çoğu zamanında çiftleştirilseler de gençler için bu söz konusu olmaz.
Her türden 6 kadar tür seçin böylece istenen cinsten yeter balığı elde bulundurulmuş olur.