Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 4 hafta Önce yayınlanmıştır.
  wsdws - Su'dan Konular - 1


 • Suyun Balıklar İçin Önemi…


  • Suyun Balıklar İçin Önemi…

  Sevgili Kâmil aslında çok doğru bir yere değindin. Maalesef ki hobisi ile ilgilenen o kadar çok insan senin gibi düşünüyor ki !


  “Ne var ki canım , balık işte… Aha bu da su… Yaşasın bunun içinde” 

  Ancak kazın ayağı öyle değilmiş… Ben de yıllar boyunca hep ve sağlığı üzerine kafa yorduğumu ama asıl önemli konunun suda başladığını çok sonraları öğrendim. Teknik konular hakkında yazmaya Su ile başlamamın sebebi de aslında budur. Suyu ve su şartlarını anladıktan sonra her tür balığı , her tür akvaryumu uzun ömürlü , sağlıklı , bol yavru alarak ve son derece keyifle bakacağınıza eminim.
  Aksi halde ise servetinizi ilaçlara , yemlere , vitaminlere yatırsanız bile sonunda “Ne yapsam olmuyor, sürekli balıklarım ölüyor ve artık uğraşamak istemiyorum ! ” diyeceğinizi biliyorum…
  “İyi su koşullarını” sağladığınızda zaten balığın gelişimi , üremesi ve sağlığı konusunda çok da efor sarfetmeye gerek kalmıyor…
  İyi su koşulları ise çok değişken bir konu. Kime göre iyi , ne kadar iyi ve hangi durum için iyi ?
  İşte bunları her bir türü için ayrı ayrı inceliyor olacağız.
  İlerideki yazılarımda ayrı ayrı balıklar üzerine yazmaya başladığımda her bir tür için “İyi Su” nasıl olması gerektiğini konuşacağız. Hazırlayacağımız su koşullarında da hangi balıkları ve bitkileri birarada bakabilir ve akvaryumumuzu zenginleştirebiliriz öğreneceğiz.
  Şimdi gelelim konumuz olan Suyun Balıklar İçin Önemine
  Su doğadaki tüm canlılar için hayati önem taşır. Ancak balıklar ve dünyasında hayati öneminin haricinde başka anlamları da vardır. Su değerleri balıkların yaşamında ürüyebilme , büyüyebilme , sağlıklı olma , konforlu olma ve dolayısıyla hayatta kalmayı birebir etkiler.

  Su balıklarda aynı zamanda çevre koşulları anlamına gelir. Balıkların yaşam çevresi (environment) sudur. Bu çevre kendi vücut ısısını üretemeyen balıklar için (balıklar soğuk kanlı canlılardır ve vücut sıcaklılıkları çevre sıcaklığı ile elde edilir) vücut sıcaklığı anlamına da gelir.

  DSC02118 - Su'dan Konular - 1
  Trake Solunumu Yapan Betta Splendens

  Su aynı zamanda nefes almaktır. Oksijen ihtiyacını sudan solungaçlar yardımı ile karşılayan balıklar (beta türü gibi trake solunumu yapabilen ve havadan oksijen alabilen labirentli balıklar da olmasına karşın bu tür bile sadece trake solunumu ile konforlu yaşayamaz) su ile solunum yapabilmeye ve yeterli oksijeni alabilmeye ihtiyaç duyarlar.

  Su balıklar için hem vücutlarından atıkların boşaltıldığı yer , hemde vucutlarından eksilen suyun tamamlandığı bir kaynaktır. Balıklar solungaçları ve boşaltım organları yoluyla suya katı ve sıvı vücutsal atıklarını (idrar ve dışkı gibi…) bırakırlar. Amonyak ağırlıklı bu atıklar suyu içinde çözünür. Yine bu su solungaçlar yoluyla , yemek yerken ağızdan ve deriden ozmotik basınç yoluyla balığın vücuduna girecektir. (Balıklarda boşaltım sistemi için de ayrı bir başlık açmayı planlıyorum.)

  shutterstock 86549296 - Su'dan Konular - 1
  Tatlı Su Balıklarında Boşaltım

  Ayrıca balıklar için gerekli yaşamsal mineral ve tuzların alımını ve fazlasının atımını da yine su yoluyla yapabilmektedir.

  Yukarıda kısaca değindiğim konular Suyun Balıklar için önemini vurgulamak için yeterlidir sanıyorum. Balıklar doğada bulundukları ve alışkın olduklara sulara ihtiyaç duyarlar. Bugün balığı (ornamental fish) üretimi yapay koşullarda yapılıyor olması, bu balıkların doğasındaki su koşullarında evrimleştikleri ve onbinlerce yılda oluşan fiziksel yapılarını göz ardı edemeyiz. Onlara uygun olmayan su koşullarında elimizdeki suyu olduğu gibi kullanamayız.

  Akvaryum balıkları köken olarak dünyanın çeşitli nehir (amazon , nil gibi) , göl (malavi , tanganika gibi), gölet ve su birikintilerinde (çin pirinç tarlaları gibi) bulunmuşlardır. Doğada bulunan hallerinin üzerinde yapılan birçok üretim ve çaprazlama çalışmaları ile de bugünkü renk ve çeşitliliğe ulaşmışlardır ve hergün çeşitlilik sayıları artmaktadır.

  Bu kadar farklı coğrafyalarda bulunan sular da doğal olarak farklı özellikler taşıyacaktır. Kimi sular daha asitli, kimisi daha sıcak , kimisi ise daha sert olacaktır. Bunun gibi birçok parametre ise balıkların doğal koşullarını oluşturmaktadır. Onun içindir ki Amazon nehri kökenli bir ile Tanganika gölü kökenli bir balığın aynı su koşullarında mutlu mesut yaşamaları beklenemez.

  Cyphotilapia Frontosa 300x200 - Su'dan Konular - 1
  Tanganika Göl Balığı Frontoza(Cyphotilapia Frontosa)
  white%2520face%2520red%2520marlboro%2520discus 500x500 - Su'dan Konular - 1
  Amazon Nehir Balığı Discus
  (Symphsodon Ailesi)

  Su’dan konular yazı dizisi boyunca bu konuların tümünü en yalın hali ile incelemeye devam edeceğiz.

  Sonuç olarak , suyun hangi için hangi değerlere sahip olacağı konusu , bir balığın tüm yaşamsal faaliyetlerini ve durumunu belirleyici özelliktedir. İngilizcede “Flare” kelimesi ile ifade edilen , türkçe karşılığı olarak ise balığın parlaması gibi bir anlama gelen , balığın canlılığı , gerçek renk ve coşkusuna ulaşabilmesi , hastalıklara dirençli ve sağlıklı olması , üreme verimi çok büyük oranda su konuları ile ilişkilidir.

  Bu yazıda aslında  Nasıl Bir Su Kullanmalıyım ? ,  Suyu Önceden Hazırlamalı mı ? ve Su Değişimi ! Su Değişimi ! konularını da yazmayı planlarken , yazının çok uzadığını ve bu başlıkların Su’dan Konular-2 de olmasına karar vermek durumundayım.

  Bir sonraki yazıda görüşmek üzere,

  Haydi Herkese Bol Balıklar…

  Akvaryum Bey…