Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 4 ay Önce yayınlanmıştır.
  • Nasıl Bir Su Kullanmalıyım ?
water change - Su'dan Konular - 2
      Su Olsun , İyi Olsun…

  
 

Nasıl Bir Su Kullanmalıyım ?

 
Akvaryumlarımızda kullanacağımız su için birçok öneri bulabilirsiniz. Hatta internet üzerinde bazı forumlarda bu konu hakkında deneyimlerini paylaşanlar kendi yöntemlerine fanatik derecede bağlı olabiliyorlar. “En iyi su şu şekilde elde edilir” geri kalan hikayedir diye düşünenler ve tecrübe etmiş olanlar vardır. Ancak ben her su elde etme yöntemin kendine göre artı ve eksilerini burada değerlendirelim istiyorum.
İster damacana suyu kullanın , ister evde musluğunuzdan akan şebeke suyunu , isterseniz yağmur suyunu biriktirin hiç fark etmez. Önemli olan bu suyun artı ve eksilerini bilmek ve sahip olduğu bazı değerleri ile içeriğini bilmektir. Ancak bu yol ile kullanacağımız suyun akvaryumdaki canlılarımıza uygun olup olmadığını ve uygun değil ise neler yapmamız gerektiğini planlayabiliriz.

Damacana Su :

Damacana suyu kullanmak ilk bakışta birçok kişi için mantıklı gelebilir. Ne de olsa doğal kaynak suyu ve temiz diye düşünebilirsiniz. Ancak balıklarımız için temizlik kavramı bizimkinden biraz daha farklıdır. Onlar için temiz su , amonyak , nitrit , nitrat gibi maddelerin (merak etmeyin , sudan konular yazı dizisi bitmeden bunların hepsini biliyor olacaksınız ve aynı dili konuşuyor olacağız…) olmaması ile daha çok ilintilidir. Suyun berraklığı ve partikül durumu , kokusu , rengi ve tadı daha sonraki sırada değerlendirilir.
295806 - Su'dan Konular - 2
Damacana Su
Damacana suların tamamı da doğal kaynak suyu değildir. Bazı markalar suyu arıtma sistemi ile elde ederler. Birçok marka ise doğal kaynak sularını bile belirli filtreleme aşamalarından geçirir ve en son tatlandırıcı filtrelerden geçirerek bizlere uygun lezzette su şişelerler…
Dolayısı ile damacana su kullanmamız için iyi ve geçerli bir sebebimiz olmalı. Bana göre kolay ve hep aynı değerlerde su elde etmenin dışında yeterli bir sebep yok. Damacana su öncelikle ekonomik olarak pahalı bir çözümdür. Her gün tonlarca su değişimi yapan bir üretimhaneyi damacana kullanırken düşünebiliyor musunuz?Ayrıca her damacana içeriğinde gerekli tüm mineralleri barındırmamaktadır. Kullanacağımız damacanın Ph değerini de bizim akvaryumumuz için uygun mu diye iyice değerlendirilmeliyiz.
 
İşin özü , damacana suyu kullanmak maliyetli ve tam olarak ihtiyaçları karşılayan bir çözüm değildir…
Ne zaman damacana suyu kullanılır ?
Özel bir su değerinde üretim yapmak istediğinizde ve küçük ölçekli bir için bu koşulları sağlayan bir damacana markası varsa , belki bir süre denenebilir.
Örneğin bir discus çiftiniz için üretim yapmayı planladığınız bir akvaryuma Ph 5 ve iletkenlik yaklaşık 80ms (merak etmeyin hepsini anlatıcam bu değerlerin ne olduğunu:)) olan bir hazır su markası bulabiliyorsanız çeşitli makineler alıp bu suyu hazırlamaktansa bir süre bu suyu deneyebilirsiniz.
 
Yağmur Suyu :
Yağmur suyunun kullanımını da bilinçsizce savunanlar gördüm.  Herşeyden önce eğer cennet gibi vahada yaşamıyorsanız , hele hele şehirlerde yaşıyorsanız bu fikri aklınızın ucundan bile geçirmeyin…
Hava kirliliği , egzost dumanı ve çeşitli mikroskobik hastalık yapıcılar yağmur suyunuzla birlikte birikmeye can atıyorlar…
yagmur 100921 - Su'dan Konular - 2
Yağmur Suyu Kullanımı
Ayrıca yağmur suyu damıtma ile elde edilmiş bir su gibidir. Yeryüzü ile henüz temas etmediğinden içinde herhangi bir mineral yada doğal tuz bulunmaz. Yani neredeyse saf su gibidir. Bu ise bizim balıklarımızın sağlığını ve gelişimini son derece etkileyecek olumsuz bir durumdur.
Yağmur suyu ayrıca ph,gh ve iletkenlik değerleri açısından birçok tatlı su balığının yaşamını sürdüremeyeceği değerlerdedir.
İşin özü , yağmur suyu sanıldığı gibi doğal , temiz ve akvaryumlar için kullanımı uygun değildir…
Ne zaman yağmur suyu kullanılabilir?
Suyun gerçekten temiz olduğuna inanıyorsanız , içine çeşitli mineraller , tuzlar ekleyerek ve diğer değerlerini de uygun seviyeye getirerek kullanabilirsiniz.
Yada özel bir ortamına ihtiyaç duyan mesela Corydoras (çöpçü diyelim…) gibi türlerde yağmur mevsimi taklidi yapmak için kullanabilirsiniz.
Ancak bunun çok daha garantili yöntemleri var ve bunları da ileride konuşuyor olacağız.
Şebeke Suyu :
Şebeke suyunun akvaryumda kullanımı esasında tüm dünyada kabul görmüş bir yöntemdir. Hem en kolay hem de en ekonomik su temini şehir şebekesinden evimize kadar gelen su ile olabiliyor.(Çok büyük üretimhaneler için farklı alternatifler düşünülebilir) Şebeke suyu da diğer sular gibi şebekeye verilmeden önce birçok işlemden geçirilirler. Ancak en önemli olan konu , bu işlemlerden sonra dahi su mineral ve tuzlar açısından oldukça zengin yapısını korur. Her şehrin su sağlayıcı kuruluşu , belirli zamanlarda su değerlerini açıklarlar. Bu değerleri dikkate aldığımızda bu suyun en zengin sulardan biri olduğunu görebiliriz.
Health Tap Water Toxins Fact or Fiction JW - Su'dan Konular - 2
Şebeke Suyu
Ancak maalesef ki şebeke suyunu da doğrudan akvaryumlarımızda kullanamayız…
Bunun birinci sebebi suyun şebekeye verilmeden önce dezenfekte edilebilmesi ve şebeke yolculuğu boyunca mümkün oldukca mikrop ve bakteri barındırmaması için suya eklenen maddelerdir. Bu maddelerin en bilinenleri klor ve kloramin dir. Klor ve kloramin akvaryumdaki bakteri dengelerinin bozulması , balıklarda cilt ve solungaçlara zarar vermesi ve bitkilerde ölümcül sonuçlara yol açması nedeniyle suyunda bulunmamalıdır. (Bu konuyu Suyu Önceden Hazırlamalı mı? başlığı altında inceliyor olacağız) 
 
Ayrıca suyun dezenfeksiyonunda kullanıldığı gibi şebeke boruları ve musluklar gibi metal parçalardan da suya ağır metaller yüklenmektedir. Bizler için önemi olmayan bu metal elementleri canlılarımız için ölümcül olabilmektedir. Bu sebeple bunların da sudan uzaklaştırılması gerekir.
Hali hazırda balığımızın doğada bulunduğu suyu kullanmıyorsak , her tür suyun akvaryumumuza girmeden önce uygun koşullara getirilmesi gerekir. Suyun hem içerik olarak (mineraller ve tuzlar) , hem de kimyasal değerleri açısından (ph,kh,gh vs..) kullanıma hazır hale getirilmesi yöntemlerini bir sonraki yazımda Suyu Önceden Nasıl Hazırlamalı ? konusunda paylaşabileceğim. Zira yine çok uzun bir yazı oldu ve diğer başlıklara yerim kalmadı…
Ancak  Nasıl Bir Su Kullanmalıyım ? konusunun bir değerlendirmesini yaparsak ;
123 - Su'dan Konular - 2
1- En ekonomik ve iyi değerleri Şebeke Suyu ile elde edebiliriz..
2- Suyun kaynağının ne olduğundan çok suyun içeriği önemlidir.
3- Her balığı her değerdeki suda yaşatamayız ve balık türlerimize uygun bir su sağlamalıyız.
4- Suyun kaynağı ne olursa olsun bu değerlere ulaşabilmek için suyu önceden hazırlamalıyız.
5- Akvaryumumuza uygun bir su , mutlu ve sağlıklı balıklar demektir.
-Haklısın Kâmilcim ama ne yapıyorsam senin iyiliğin için yapıyorum…
Haydi Herkese Bol Balıklar….
Akvaryum Bey…
 
Etiketler