Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 4 ay Önce yayınlanmıştır.

 


 

  • Akvaryum Suyunu Nasıl Hazırlarım ?
yand%C4%B1n - Su'dan Konular - 311 - Su'dan Konular - 3


Bir önceki yazımda nasıl bir su kullanmamız gerekir konusunu bolca konuştuk. O bilgiler doğrultusunda nasıl bir su kullanmak isteyeceğinize kendiniz karar verebileceksiniz.

Bu yazımda ise elimizdeki suyun şebeke suyu olduğunu varsayarak (ki tahminimce siz de onu kullanmaya karar verdiniz) bu suyu nasıl hazırlamamız gerektiğini konuşacağız…

Gerçekten Suyu Önceden Hazırlamalı mıyım ?
– Kesinlikle evet…

Çünkü ; 
1- Suyun içinde akvaryumdaki canlılarımız için son derece zararlı olabilecek maddeler bulunuyor. Bunların temizlenmesi yada etkisiz hale getirilmesi gerekiyor.
2- Her balığın ihtiyacı olan su koşulları birbirinden farklıdır ve önceden bizim akvaryumumuz için gerekli su koşullarını sağlamamız gerekiyor.
3- Şebeke suyunun sıcaklığı dış hava ısısı kadar olacaktır. Su ısısının akvaryumdaki ısıyla önceden eşit hale gelmesi gerekir.

Suyu Önceden Hazırlama , Akvaryumu İlk Kez Kurarken mi Yapılır  ? Her zaman mı ?
5456 - Su'dan Konular - 3

-Her zaman…

Akvaryumun ilk kuruluşunda suyun içine bir canlı koymaya uygun oluncaya kadar bir süreç gerekir.(Yeni Bir Akvaryum Kurmak isimli yazıda bu süreci anlatıyor olacağım.Ancak şimdilik Su’dan Konular’a devam…) Bu süreçte suyu önceden hazırlama işlemlerini akvaryumu doğrudan şebeke suyu ile doldurup akvaryumda yapabilirsiniz.
Ancak periyodik bakımlarımız ve su değişimlerimiz için de suyu önceden hazırlamamız gerekir. Bunun için size tavsiyem bir kuracağınız zaman en az o akvaryumun hacmi kadar daha su bulundurabileceğiniz ikinci bir yada başka bir depolama çözümünü , su hazırlama yeri olarak düşünmelisiniz.
Eğer altında sump sistemi (filtreler konusunda öğreneceğiz)kullanmayacağınız bir düşünürseniz , yandaki resim gibi bir çözüm ile akvaryumun altında su hazırlık tankınız olabilir…


Akvaryum Suyunu Nasıl Hazırlarım?
Nelere Dikkat Etmeliyim?

1- Sudaki Zararlılardan Kurtulmak…
Daha önce de konuştuğumuz gibi , şebeke sularında yüksek miktarda klor ve kloramin gibi dezenfektan amaçlı konulmuş maddeler bulunur. Bu maddelerin şebeke suyundaki konsantrasyonu (miktarı) insanlar için herhangi bir sorun oluşturmasa da , tüm canlılarımız için ölümcül sonuçlar doğuruyor.

timthumb - Su'dan Konular - 3
Su Koşullarından Dolayı
Birçok Cilt Hastalığı Bulunan Bir Balık

Örneğin balıklarımızda deri üzerindeki mukozanın ve hatta koruyucu tabakanın zarar görmesi sonucu cilt dışarıdan gelecek mikrobik saldırılara son derece açık durumda oluyor. Bunun sonucunda mantar ve çeşitli parazit hastalıkları hızlıca balıklarımızı hasta ediyor.

Ayrıca  bu maddeler çeşitli solungaç yanıkları olarak tabir edilen hasarlara yol açıyor. Bunun sonucunda ise solunum yeteri düzeyde yapılamayarak balıklarda ani ölümler görülebiliyor.

Yada bu maddeler balığımızın aşırı strese girmesine ve bunun sonucu olarak bağışıklık sisteminin çökmesine neden oluyor. Bağışıklık sistemi çöken bir ise hali hazırda bakteriyel bir ortam olan akvaryumdaki zararsız bakteriler yüzünden bile ölebiliyor.

columnaris - Su'dan Konular - 3
Büyük İhtimalle Su Koşullarından Solungaçlar Zarar Görmüş
Sonrasında Hasarlı Dokulara Bakteri Yerleşimi Olmuş…

 

Klor ve türevi maddelerden kurtulmak son derece kolaydır. Bunun için çeşitli yöntemler tavsiye edilebilir. Piyasada su hazırlığında kullanılan çeşitli markaların ürünleri var. Ancak bu ürünlerin klor bağlama özelliklerine çok güvenmiyorum ve uzun vadede pahalı bir çözüm oluyor. Çeşitli filtrelerden de yararlanmadığımızı düşünelim.(Birazdan bu filtrelerden bahsedeceğiz)

Klor uçucu bir madde olduğundan bundan kurtulmak için en etkili yöntem su hazırlık tankımızda suyu dinlendirmektir. Ancak dinlendirme işleminde suyun üstünün kapakla kapalı olmaması (yani üstünün açık olması) gerekir. Öte yandan bir hava taşı vasıtasıyla suyu güçlü bir havalandırma yapmamız da suda hareketlenme sağlayacağından klorun uçmasını hızlandırır. Ayrıca bu suyu oksijence zenginleştirmenin bir yoludur. Suyun yüzeyde hareketli olması oksijence zenginleşme için su ile hava arasında bir alışveriş sağlar. Bu işlemi yaptığımızda minimum 24 saat beklemeliyiz. Ben 2 gün beklememiş ve gerekli düzenleme yapılmamış suları akvaryumumda kullanmıyorum.

img07613383 - Su'dan Konular - 3
Hava Taşı İle Suyun Dinlendirilmesi

Klordan kurtulmayı öğrendik. Şimdi sırada bir diğer zararlı grubu olan ağır metaller.

Çeşitli Metal molekülleri bir sürü sebeple suyumuzun içinde bulunur. Şebeke tarafından direkt dezenfektan olarak suya eklenebildiği gibi , tesisatlardaki özellikle bakır gibi çeşitli metaller suya salınım yapar ve suyumuzu metal molekülleri ile yükler. Bu moleküller belirli bir seviyeye kadar bizim için sorun teşkil etmezken yine dünyamıza ciddi zararlar verir. 

Maalesef ki bunlardan kurtulmak , klordan kurtulmak kadar kolay olmuyor. Bunun için iki yolumuz var. Birincisi çeşitli markaların su hazırlık ilaçları. (katkılar) Bu ilaçlar kullanma talimatına uygun kullanıldığında işe yarıyorlar. Çalışma prensibi olarak kabaca metal moleküllerini bağlayarak çökertme işlemi yaptığını söyleyebiliriz. Yani bu molekülleri yok edemiyor sadece bu moleküllerle etkileşime giren içerik , metal molekülerini bağlayarak sudaki canlılarımıza zararsız hale getiriyor. Ben uzun yıllar bu yöntemle sularımı hazırladım ve gayet sağlıklı bir süreç yaşadım. Bu amaçla kullanabileceğiniz ve benim en çok güvendiğim iki ürün Sera marka Aquatan ve JBL marka Biotopol. Bunları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

jbl biotopol250 - Su'dan Konular - 3Sera aquatan 01 01 01 - Su'dan Konular - 3

İkinci yöntem ise filtre kullanımı sayesinde bu moleküllerden tamamen kurtulmak. Bu filtreler akvaryumcularda bulunan filtreler değil su arıtma cihazı olarak kullanılan filtrelerdir. Çözüm olarak pahalı bir çözüm olsa da klor gibi dezenfektanlar ve ağır metallerden kurtulmanın en etkili yöntemidir. Ancak bu yöntemi tabi ki 1 veya 2 akvaryumu olan ve yeni başlamış bir hobiciye tavsiye etmek ekonomik olmayacaktır. Çok miktarda su gereksinimi olan hobiciler için ise en etkili yöntemdir.

Bu arıtma sistemleri çeşitli kombinasyonlarda farklı özellikte filtreler ile satılır. Daha sonra Reverse Osmosis konusunda çok daha ayrıntılı konuşacağız bu konuyu. Ancak şimdilik nasıl bir filtre kullanmalıyız konusunu görelim.

ec105p tezgahalti ters ozmoz sistemi vskxz 13143 - Su'dan Konular - 3
Ev Tipi 5 Aşamalı Bir Arıtma Cihazı

Bu ürünler ile ilgili tavsiyem minimum 5 aşamalı bir filtre sistemi olmasıdır. Bu aşamalar sırasıyla 5 mikron sonra 1 mikron gözenekli filtrelerden su geçerek mekanik olarak süzülmeli , sonrasında karbon filtreden geçerek klor ve tüm zehirli maddeler uzaklaştırılmalıdır. 4.aşama olarak silikat filtre kullanılabilir yada farklı tipte ikinci bir karbon filtre de konularak iyi bir su elde edilebilir. Bu aşamadan sonra su çıkışı için bir vana konulmalı ve su buradan direkt su alınabilmelidir. Ben 5.aşama olarak membran filtre tercih ediyorum. Ancak bu beslemekte olduğunuz cinsine ve gerektiğinde kullanılacağından sizin bu aşamada 4. filtreden sonra suyu almanızı öneririm. Memran filtrenin ne olduğunu ve ne zaman nasıl kullanılacağını yine Reverse Osmosis konusunda konuşacağız. Önemli olan bir diğer husus ise bizim evlerimizde kullandığımız arıtma cihazlarında son filtre olarak tatlandırıcı filtre kullanılır. Bu akvaryumlarımız için uygun olmadığından kesinlikle tatlandırıcı filtre kullanmayınız.


Yukarıda bahsettiğimiz özelliklerde bir filtre ile elde edeceğimiz suyun  önceden dinlendirilmesi gerekmiyor. Ancak bu diğer ayarlamaları yapmayacağımız anlamına gelmiyor…

2- Isıyı Ayarlamak…

Dikkat etmek durumunda olduğumuz bir diğer konu ise hazırlamakta olduğumuz suyun sıcaklığı. Su değişimlerinde kullanacağımız su sıcaklığının akvaryumdaki su sıcaklığı ile eşit yada çok yakın olması zorunludur. Akvaryumdaki canlılarımızın her biri farklı su sıcaklığına gereksinim duyarlar. Ama tamamının ortak bir özelliği ise ani ısı değişimleri onlar için ölümcüldür. Ani ısı değişimleri başta stresin yarattığı bir bağışıklık sistemi çökmesine ve ani hastalanmalara yol açabildiği gibi , vücut sıcaklığı suyun sıcaklığına bağlı olan bu canlılarda şok denilen ve hızlı ölüme yol açan da bir durumdur. Ayrıca suyun sıcaklığa göre kimyasal değerleri de değişeceğinden (örneğin Ph) bu durumu canlılarımıza yaşatmamalıyız…

vertical aquarium heater - Su'dan Konular - 3
Isıtıcı Kullanılan Bir Su Hazırlama Tankı

Bir sonraki “Su Değişimi” isimli konuda üzerinde detaylıca konuşuyor olacağız. Ancak şu aşamada bilmemiz gereken şey , su hazırlığımızda suyun sıcaklığını da ayarlamak zorunda olduğumuzdur. Yukarıdaki gibi ekstra bir hazırlık suyu akvaryumumuz varsa işimiz kolay olacaktır. Bir ısıtıcı da bu akvaryuma koyar ve ana tankımız ile aynı sıcaklığa ayarlarız. Ancak bidon gibi plastik malzemelerde ısıtıcı kullanımı son derece risklidir. Dikkatli olunması gerekir. 
3- Su Kimyasını Ayarlamak…

İşte en çok bilgi gerektiren ve biraz da profesyonelliğe adım atılan nokta burasıdır. Çünkü su kimyası ile ilgili değerlerde değişiklikler yapmak konu hakkında biraz daha bilgi sahibi olmamızı gerektirir. Neyse ki birçok tropikal türü su kimyasında herhangi bir değişiklik yapmaksızın bakılabilmektedir. Bu sebeple suyumuzun Ph, Kh , Gh , Salinity gibi değerlerini biliyorsak belki bu değerlere uygun balıklar beslemek en kolay çözüm olacaktır. Bunun için akvaryumcularda kolayca bulabileceğiniz basit test kitlerini kullanabilirsiniz. Bu değerler ile oynamak ve değiştirmeye çalışmak , yeterince bilgi sahibi değilseniz çok daha üzücü sonuçlar doğuracaktır. Bu konular hakkında 2 yazı sonra “Kh,Ph,Gh,Salinity” başlıklı yazımı okumadan aman ha ilgilenmeyin. Bırakın şebeke suyu değerlerinde yaşasınlar , değerlerde dalgalanmalar ve ölümcül sonuçlarından çok daha iyidir.

128021 - Su'dan Konular - 3
Dijital Ölçüm Cihazlarının Yanı Sıra
Bu Test Kitlerinden de Faydalanılır.

Size bir sır vereyim : İnanın bana birçok sever bu konuların ne olduğunu bilmez bile…
Onun için gelecek konuları görmeden kulaktan dolma bilgilerle bu işlemlere kalkışmayın…Sonuç Olarak ;

1- Su hazırlayıcı ürünler kullansak bile suyumuzu hava taşı yardımıyla en az 24 saat dinlendiriyoruz.

2- Ağır metaller için ya su hazırlayıcı ürünler yada su arıtma sistemi kullanıyoruz.

3- Suyumuzu ısı değeriyle aynı sıcaklığa getiriyoruz.

4- Su kimyasında yeteri kadar bilgi sahibi oluncaya kadar herhangi bir oynama yapmıyoruz.

“Su Değişimi” yazısı ile görüşmek üzere…

Herkese Bol Balıklar….

Akvaryum Bey…

 

 
 
Etiketler