Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 6 ay Önce yayınlanmıştır.

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda son 10 yıldır yoğunlukla duyduğumuz hatta deniz akvaryumcularının daha çok ilgilendikleri bir konu olan sump filtre sisteminden biraz bahsedeceğim.

Sump, çok yönlü ve müdahelesi kolay bir filtreleme sistemidir. Akvaryumunuzun ebatlarına göre değişen sump ebatları yine akvaryumunuza göre belirleyeceğiniz bölmelerden oluşur.

Kısaca mantığı şudur; Ana akvaryumun camında açacağınız bir delikten, akvaryumunuzun hemen altında duran bir akvaryuma su akmasıyla gerçekleşir. Bu su, dolduğu akvaryumda yani aşağıdaki akvaryumda, bölmelerden geçerek ve en son haznesindeki pompa kısmına gelerek tekrar yukarı doğru ana akvaryumunuza basılır.

Yani akvaryumunuzdaki su, her zaman 2 arasında dönmektedir. Sump’a su ilk bölmeden girer, ilk bölmeye dolan su aşağıdaki boşluktan 2.bölmeye geçer. Bu şekilde genel de 4-6 bölmeden oluşan sump sisteminde aslında sınır yoktur.

Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza ve akvaryumunuzun en iyi nasıl filtrelemek istediğinize bağlıdır.
En son bölmede de suyu tekrar yukarı basan pompa olacağı için, gelen su direk pompanın ucuna daha önceden takmış olduğunuz borular ile akvaryuma basılır.

Ve bu şekilde sonsuz bir döngü oluşmuş olur.

Sump sisteminde dikkat etmemiz gereken bazı konular;

1- Akvaryumunuzun ebatlarına göre sump yaptırmak;

Örneğin 250 LT’su kapasiteli bir akvaryumunuz var. Bu akvaryumunuza mutlaka en az 3′te 1′i kadar sump yapmalısınız.
Tabii ki bu ölçü akvaryumdaki sayısına ve diğer nedenlere göre değişiklikler gösterebilir. 20 üzeri yüküne sahip olduğunuz bir deniz akvaryumunuz varsa 80 LT kapasiteli bir sump size yetmeyebilir. Ayrıca buna bu yüküne göre Protein Skimmer’ınızın da güçlü olması gerekir. Protein Skimmer konusunu ilerleyen günlerde işleyeceğim.

2- Sump’tan akvaryuma, suyu yukarı basmak için kullanacağınız motor;

Bu konu akvaryumunuza açacağınız deliğin çapından tutun, kullandığınız boruların genişliğine kadar farklılıklar gösterir. Mutlaka ve mutlaka akvaryumunuzun litresine dengeli oranda sump motoru almalısınız.
Eğer sump’ı kendiniz yapmaya çalışacaksınız mutlaka forumlardan yardım almayı ihmal etmeyin. Sump’ta yapılan yanlışlıklar, motorun yanmasına, akvaryumun taşmasına veya sump’ın taşmasına neden olabilir.
Sump’ta yapacağını bölmelerin mesafesi, suyun geçeceği alanın yüksekliği gibi matematiksel işlemler çok önemlidir.

Yukarıdaki videolardan da görebileceğiniz gibi sump sistemi gerçekten teknik bilgi ve sabır isteyen bir konudur.Eğer benim gibi aceleci biriyseniz sump yapmadan önce mutlaka bilen birileriyle görüşmelerde bulunun. Forumlarda gerçekten bu konuda çok yardımcı olan insanlar olduğu gibi kurulum örnekleri de bulunuyor.

Sump’ta kullanacağınız boruların çapına ve niteliklerine dikkat edin;

Yukarıda belirttiğim gibi, motor gücü ne kadar önemliyse boruların çapıda o kadar önemlidir. Eğer motorunuzun gücüne dengesiz, daha geniş çapta bir boru ile sump’a su akıtırsanız, su gelimi çok fazla olacağından motor bunu basmakta zorluk çekecektir. Aynı zamanda akvaryumunuzdaki su da hızla boşalacaktır. Bu da sanki akvaryumun suyunu tam olarak doldurmamışsınız gibi görünerek canınızın sıkılmasına ve değişikliğe gitmenize neden olacaktır.

Sump’ın camına açacağınız deliğin nerede olduğuna dikkat edin;

Örneğin; 60 cm yüksekliği olan akvaryumunuzun arka camına, tabandan 30 cm yükseklikte 8 cm çapında bir delik açtınız. Herşey güzel çalışıyor.

Peki elektrikler kesilirse ne olur ?

Akvaryumdaki su, delik hizasını geçene kadar sump’a boşalır ve sump taşar. Ama kormayın bunun için su tesisat işlerinde kullanılan, kesinti anında aktif hale gelip delikten su akmasını engelleyen halk arasında çekvalf diye tabir edilen hayat kurtarıcı bir alet var.

 

Biraz da sump sisteminin yararlarından bahsedersek;

1-Geniş hacimle bir suya sahip olursunuz. Su sürekli dönüş halinde olduğu için kaliteli oranda oksijen elde edersiniz.

2-Elyafı suyun dışında tutma şansınız olur, bu sayede çok iyi mekanik filtrasyon yapmış olursunuz.

3-Müdahele etme imkanınız çok rahattır. Filtrede ne var ne yemek istediğinizde görüp, anında değiştirme yapabilirsiniz. Buna bağlı olarak sump’ın camlarının kirlenmesi durumunda, temizler gibi rahatlıkla temizlersiniz.

4-Sump’a sürekli geniş hacimli bir su kütlesi geldiği için temizlik daha hızlı olur. Suyunuzu her zaman pırıl pırıl görürsünüz.

Arkadaşlar, sump sisteminde temel olarak taşırma ve owerflow sistemi olmak üzere yerel olarak kullanılan 2 yöntem bulunmaktadır.
Genellikle taşırma sistemi tercih edilir. Akvaryumunun camında delik olmayanlar genelde owerflow sistemini tercih ederler.

Her 2 sistemle de günümüzde çok başarılı kurulumuş ve yaşayan akvaryumlar mevcuttur.

 

Kaynak : http://www.akvaryumkurmak.com/sump-nedir-sump-ne-ise-yarar/