Bizi Takip Edin !

Facebook Twitter Rss Kaynağı
Bu konu 3 ay Önce yayınlanmıştır.

Balık satıcıları, tankı da satabilirler ama, malzemesi satan firmaları dolaşırsanız çok güzel değişik tanklar bulma olanağınız vardır. Ayrıca, dergilerden, mektupla sipariş reklamlarından edinilen bilgilerle, önce kendinize uygun seçimleri hazırlamanız iyi olur; böylece cam ve poliüretan renkli çeşitli tanklar bulmanıza olanak vardır.

Standart tipler
Akvaryumunuz için standart bir yer seçtiğiniz takdirde, satıcılardan buraya uygun bir tank almanız kolaylaşacaktır. “Doğrusal” büyüklükte, 30 cm’nin katı olarak büyüyen, örneğin 100 litrelik, ahşap olmayan tanklar da satılmaktadır. Bunların iyi yanları reflektörlere uyabilmeleridir; aksine “kastım yapısı” tanklar edinildiğinde, ölçümleri iyi değilse, yansıtıcıyı yerleştirmede sorunla karşılaşabilirsiniz.

Kastım yapısı (siparişe göre) tank edinme
Evinizde, iş yerinizde uygun, ölçün bir yer yoksa, mevcut bir yere kondurmak istiyorsanız, o zaman, buraya bir tank sipariş edecek veya kendiniz yapacaksınız demektir. Tankın ölçümü, biçimi,

AKVARYUM İÇİN YER SEÇİMİ
Tank için uygun bir yer seçmek şarttır: direkt gün ışığı almaması, hava ceryanından uzak olması, gözü hoş görünen konumda bulunması istenir. Tankın ağırlığının oturduğu yere iyi dağıtılması, sallanmaması, düşmemesi gerekir. Konulduğu masa veya sehpanın ayaklarının takviye edilmesi, kalın desteğe aılınması lazımdır yapımı tasarruf sağlamasa bile böyle davranmak zorunlu olunca (hazır tanklar daha avantajlı ve ucuzdur), ilkin ahşabı ve camı hatta cam ve beton tankı poliüretan boya ile boyamanız gerekir. Böylece su geçirmeyen , dışarıya sızıntı yapmayacaktır.

Cam tank seçimi
Tankın kalınlığı, bunun büyüklüğü
ve hacmi ile orantılıdır. Çerçevesiz tankların kalınlıkları, çerçeveli olanlara göre 2 mm daha kalın camdan olmalıdır. Tankın hacmi arttıkça, kalınlığının da artması lazımdır; 60 cm boyundaki bir tankın cam kalınlığı 6 mm olmalıdır; bundan sonra her 30 cm’lik uzunluk (10 cm derinlik için) artışında 2 mm’lik kalınlık artışı gerekir. Daha ekonomik davranmak isteyenler, sırf ön cama iyi cam koydurup, diğer kenarları ucuz camdan yaptırabilirler.

Elden düşme tanklar
Akvaryumun görünümüne önem vermeyenler, elden-düşme tankı tercih edebilirler. Bunları dikkatle kontrol ederek, ucuza alabilirsiniz. Deliklerini lastik silikonla kapatabilirsiniz. Reflektör yerine flüoresan lambası kullanmak olanağınız vardır.

PENCERELERİN SAKINCALARI
Akvaryumların pencere yakınına konulmasının sakıncaları şöylece özetlenebilir:
o Çok miktarda yosun gelişir, akvaryumu örtebilir.
o Fazla ısınan tankta oksijen eksikliği görülebilir. Soğuk su balıkları bundan çok kötü etkilenebilir.
o Akvaryum çabucak soğuyabilir, özellikle tropikal balıklar, ısı değişimlerinden çabucak etkilenebilirler.

Işık ve ısı sorununu bertaraf edebilecek bir yer seçimi
Akvarvumunuzu Pencere önüne koyarak direkt ışık almasına meydan vermeyiniz. Bir miktar sabah güneşi alan bir yer seçimi idealdir (üremeye yardımcı olduğundan) ama çok miktarda yaz güneşine izin vermenindir. Konulan yerin karanlık olmasıda sakınca yoktur; bunun yararı vardır, çünkü böylece dışarının etkisi olmadan ışıklandırmayı istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
Akvaryumunuzu kapılara yakın yerlere de koymayınız. Balıklarınızı strese sokmamak için evin sakin bölgelerini seçiniz.

Akvaryum Kurulumu Bir kurmaya karar verdiysek, yapacağımız ilk şey evimizin hangi köşesine koyacağımıza karar vermektir. Bu bölge kesinlikle direk güneş ışığı almamalı, akvaryumla uğraşırken hareket kabiliyetimizi kısıtlamamalı, aynı zamanda çok ayak altında olmamalı, birde bulunan odanın nem oranının yüksek olacağı unutulmamalıdır. Akvaryumumuzun sehpasının dolaplı olması, bize ilerde her şeyin elimizin altında olmasını sağlayacaktır. Dolap yüksekliğinin oturulan yerden rahatça seyredilebilecek hizada olması görünümü güzelleştirecektir. Unutulmaması gereken bir nokta da sehpa ile arasına ince bir köpük (strafor) koymaktır, bu zemindeki ve sehpadaki titreşimleri emerek balıkların paniklemesini önler. Diğer bir faydası da akvaryumun ağırlığıyla köpük dengeli olarak sıkışıp, yapım sırasında bir ölçüsüzlük varsa bunu minimuma indirmesidir.

Akvaryumunuzu alabileceğinizin en büyük olanı şeklinde seçerseniz ilerde siz rahat edersiniz. Boyutlar büyüdükçe akvaryumun bakımı kolaylaşır. Sudaki kimyasal dengeler kolay kolay bozulmaz. Dekorasyon içinde zorlanmazsınız. Arka cama koyu renkli karton veya dekoratif kaplama koymakta fayda vardır. Bu balıkların boşlukta kalma hissini ortadan kaldırır, elektrik kablolarının ve hava borularının gözükmesini önler. İleride arka cam yosun yaparsa size doğal bir fon oluşturacaktır. Akvaryum ve malzemelerinin temizliğinde kesinlikle deterjan ve türevleri kullanılmaz. Temizlik için çeşme suyu, fırça (diş fırçası), jilet (gerekiyorsa), kaya tuzu (iyotsuz sofra tuzu da idare eder) kullanılır.Yeni bol miktarda çeşme suyu ile iyice yıkanır, temiz bir bez yada kağıt havlu ile kurulanır, sonra yere bir kuru kağıt(gazete) serilir kağıdın üzerine konur ve yavaşça doldurulur. Bu sızdırmazlık testidir eğer su sızdırıyorsa sızan su kağıt üzerinde abartılı bir şekilde görülecektir.

Kum ve çakıl, seçimi size kalmış. Piyasada 0,8mm 5mm arasında muhtelif boylarda dere kumu, deniz kumu, quartz kumu mevcuttur. Bunlar beyaz, sarı-kahve, gri, gibi muhtelif renklerde olabilir, siz cinslerine ve göz zevkinize göre seçim yapabilirsiniz. Yeni alınan kum, genişçe bir kapta ilk başta bir miktar tuzla yıkanır, sonra bol miktarda su ile iyice temizlenir ve kullanıma hazır hale getirilir. Dikkat edilecek bir noktada kumun kireçsiz olmasıdır.

Filtre, akvaryumun olmazsa olmaz bir parçasıdır. Suyu temizler, havalandırır, suda sirkülasyonu sağlar kısaca akvaryuma hayat verir doğal dengeyi sağlar. Amaca göre değişik filtreler vardır. Hava motoruyla çalışan sünger tip, İç filtre daha çok küçük akvaryumlar için, Dış filtre daha çok büyük akvaryumlar için, Isıtıcılı dış filtre yine büyük akvaryumlar için içinde suyu ısıtma tertibatı bulunur, Taban filtresi, tabanına yerleştirilir iki tipi mevcuttur filtreden çıkan suyu direk tabana basan tip, birde tabandan suyu emip filtre eden tip.

Hava motoru, akvaryuma oksijen için gereken havayı basar, hava ile çalışan filtreleri besler, akvaryumda suyun hareket edemediği ölü noktalar var ise hava taşları bu bölgelere konularak buralarda da sirkülasyonu sağlar. 50 l/h 80 l/h 100 l/h 200 l/h gibi çeşitli güçte olanları mevcuttur. Akvaryum büyüklüğüne göre ve sessiz olanları tercih edilmelidir. Isıtıcılar, suyunu ısıtarak beslenen ve bitkilerin doğal ortamdaki sıcaklığını sağlar. Beslenen türlerine göre ayarlanabilir yada sabit ayarlı tipleri mevcuttur. Akvaryumun büyüklüğüne göre 50w 100w- 150w 200w 300w güçte olanları vardır. Elektronik kontrollü olanlarda doğal ortamı taklit eden 2-3 derecelik salınımlarla çalışan modeller mevcuttur.

Ultra Viole Sterilizatörü , sudaki mikroorganizmalara, yüzen yosunlara, bakteri, virüs ve mikroplara çözüm olarak kullanılır. Dekorasyon için her türlü malzeme kullanılabilir, yalnız bu malzemelerin suda erimemesi, suyla reaksiyona girmemesi, kireçli bir yapıda olmaması, toksik olmaması, suda çözünen ağır metalleri ihtiva etmemesi gerekir. Piyasada seramik bitki kökleri, kayalar, çeşitli yuva kovukları ve doğal bitki kökleri, taşlar, kayalar mevcuttur.

Her şey hazırsa yerine konur, öncelikle hava hortumları vantuzlarla tutturulur, büyük dekoratif malzeme varsa alta veya arka cama için üretilen silikonla tutturulur. Filtrenin yeri tespit edilir, dış filtre ise emiş ve basış hortumlarının yerleri belirlenir. Isıtıcının yeri her zaman filtrenin basış yerine yakın olmalıdır ki ısı içinde düzgün olarak dağılabilsin. Termometre ise her zaman ısıtıcıya en uzak mesafede olmalıdır. Kum veya çakıl yavaşça tabana yayılır kalınlık genelde 4cm 5 cm arasında yapılır ama bu kalınlık akvaryumun büyük veya küçüklüğü ile azalıp çoğalır. Arka taraf yüksek ön taraf alçak yapılırsa önden görünüşte akvaryuma bir derinlik hissi verilebilir.

Akvaryuma su konulurken, suyun yapılan taban çalışmalarını bozmaması için kumun üzerine bir tabak tabağın içine de bir bardak koyarsanız suyu bardağa ne kadar hızlı dökerseniz dökün tabana bir zarar vermez. Su seviyesi yarıyı geçtikten sonra bitkiler yerlerine yerleştirilir. Bu arada boyu uzayan ve çabuk büyüyen bitkiler arka plana boyu kısa ve yavaş büyüyen bitkiler ön tarafa konulur. Akvaryum tamamen dolunca filtre, hava motoru, ısıtıcı çalıştırılır. İlk başta berrak olan su bir iki gün içinde bulanabilir bu önemli değildir. Su içindeki biyolojik denge yavaş yavaş kuruldukça su berraklaşmaya başlar. Balıklar için acele etmemek lazımdır, eğer hassas su dengesi isteyen koyacaksak 15 – 30 gün sabretmek balıkların sağlığı için yararlı olacaktır.